У РФ немає мети повернути Україні викрадених дітей, вона активно включає їх у федеральні банки даних сиріт, — Рашевська

Катерина Рашевська. Фото: Facebook/caterine.rachevska

Загалом за останні два місяці Україні вдалося повернути додому 38 дітей. Але в умовах, коли кількість тільки верифікованих маленьких українців, яких депортувала Росія, становить майже 20 тис., такий темп критично низький. Уся проблема полягає в тому, що РФ не планує повертати маленьких українців, її мета — залишити їх на своїй території. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 13 квітня, сказала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

“Російська Федерація вивозила тисячі українських дітей буквально за кілька тижнів. Якби вона робила все так, як це передбачено міжнародним гуманітарним правом, то вона б і повернула цих дітей у такій самій кількості. Але, на жаль, вона не хоче цього робити. Її мета — залишити українських дітей на території Російської Федерації або ж під її контролем на окупованих територіях України на довгий час”, — сказала правозахисниця.

За її словами, замість того, щоб повертати дітей Україні, Російська Федерація включає їх у федеральні банки даних дітей-сиріт, які доступні для усиновлення російським громадянам.

“На жаль, навіть міжнародна коаліція, яка зараз складається з 35 держав, не в силах вплинути на РФ. Вона може допомогти верифікувати дітей, ідентифікувати місце їхнього перебування, прокласти якісь маршрути їхнього повернення, допомогти в подальшій реінтеграції, реабілітації. Але переконати Російську Федерацію почати переговори вона не може, тому що РФ ігнорує цей процес і не збирається повертати українських дітей такими темпами, якими вона їх незаконно депортувала”, — пояснила Рашевська.

Що стосується ідентифікації дітей і місць їхнього перебування, а також їхніх так званих російських опікунів, то, за словами правозахисниці, цей процес триває.

“Він дуже складний, тому що Російська Федерація часто змінює місце проживання українських дітей навіть на території своїх власних регіонів. Також діти спочатку можуть потрапити в сім’ю, потім ця родина їх може повертати. Були й такі кейси. Деякі діти вже досягли 18 років, вони вже живуть як дорослі люди. І, на жаль, на території, підконтрольній Російській Федерації, можливо, дехто з них зараз в оголошеній Путіним кампанії призову буде призваний до російської армії”, — сказала гостя ефіру.

Незважаючи на труднощі, процес повернення дітей в Україну триває, підкреслила Рашевська.

“Зусилля наші тривають, але їх недостатньо. І проблема не в Україні, не в міжнародній коаліції, а в тому, про що я сказала раніше, — у Російській Федерації. Російська влада планувала цю політику, тестувала її ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну 2022-го. Вони дуже добре відпрацювали алгоритми того, як цих дітей якомога глибше занурити в реалії російської пропаганди, культури, і не відпустити їх назад додому”, — сказала Рашевська.

Україні вдалося вже ідентифікувати особи 19 546 викрадених Росією дітей, нагадала вона.

“Потрібно робити все необхідне, щоб повертати дітей хоча б у тих темпах, що можемо. Десятками, сотнями. Будемо сподіватися, що у 2024 році побачимо більш вагомий результат, ніж 388 повернутих маленьких українців”, — резюмувала Рашевська.

Читайте також: “Алгоритм відпрацьовано, не вистачає масштабності”: 35 країн сприяють Україні у поверненні депортованих дітей (ВІДЕО)


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Читайте такожСотні українських дітей застрягли в сирітській системі РФ — деталі розповіла журналістка

Прямий ефір