Єгипет висловив невдоволення початком операції Ізраїлю в Рафасі — подробиці від експерта

Еміль Шлеймович. Скріншот: uatv.ua

У ніч на 7 травня Ізраїль розпочав військову операцію в місті Рафах у секторі Гази на кордоні з Єгиптом. Єгипет рішуче засудив військову операцію Ізраїлю, назвавши її небезпечною ескалацією, яка поставить під загрозу життя понад мільйона палестинців. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів головний редактор ізраїльського порталу “Деталі” Еміль Шлеймович.

За слловами Шлеймовича, у ніч на 7 травня ізраїльські танки увійшли на територію КПП Рафах і просуваються Філадельфійським коридором. Уперше з 2005 року над КПП Рафах піднято ізраїльський прапор. І саме цей факт викликав невдоволення Єгипту.

“У МЗС Єгипту заявили, що рішуче засуджують ізраїльську військову операцію в палестинському Рафасі, унаслідок якої Ізраїль узяв контроль над палестинською стороною кордону, піднявши свій прапор над КПП Рафах. На їхню думку, не цілком зрозуміло, наскільки офіційним було підняття прапора. Схоже, що просто якісь військові взяли ізраїльський прапор і почали ним розмахувати”, — прокоментував експерт претензії Єгипту до Ізраїлю.

Водночас експерт зазначає, що взяття під контроль Ізраїлем саме цієї ділянки було необхідним заходом.

“Армія оборони Ізраїлю взяла під контроль так званий Філадельфійський коридор (кордон між сектором Гази і Єгиптом протяжністю 20 км, — ред.). Він тягнеться вздовж кордону з Єгиптом, тобто між Єгиптом і Газою, від Ізраїлю і до узбережжя. Це якраз та ділянка, під якою розкопано численні тунелі, що ведуть на територію Синайського півострова, вони охороняються і блокуються єгипетською армією. Є інформація про те, що цими тунелями продовжує йти контрабанда. Згідно з Кемп-Девідським мирним договором між Ізраїлем і Єгиптом, підписаним 1979 року, кожна зі сторін повинна тримати трикілометрову буферну зону. Але кілька місяців тому Єгипет отримав від Ізраїлю дозвіл порушити цей договір для того, щоб підвести свої танки до кордону для запобігання прориву біженців на свою територію. І зараз, мабуть, за погодженням з Єгиптом, Ізраїль ввів війська, відсік Газу від Єгипту. Наразі закрито два КПП — КПП ізраїльського міста Шалом, і КПП Рафах”, — пояснив Шлеймович.

За його словами, в офіційному зверненні МЗС Єгипту йшлося про те, що Єгипет вважає початок операції Ізраїлю в Рафасі небезпечною ескалацією, що поставить під загрозу життя понад мільйона палестинців. Він зазначив: для того, щоб мінімізувати втрати серед мирних громадян від проведення операції, Ізраїль у Рафасі готує евакуацію мирних жителів.

“За оцінками Армії оборони Ізраїлю, наразі в Газі перебуває від 1,1 до 1,2 млн осіб. На першому етапі планують евакуювати приблизно 100 тис. осіб. Уже обладнано величезні наметові табори. Коли всіх цих людей перемістять із зони бойових дій, це дасть змогу активніше діяти й дасть змогу Армії оборони Ізраїлю почати повномасштабне вторгнення до Гази, якого поки що немає. Наразі операція обмежена і поки що сприймається як тиск на те, щоб все ж таки змусити ХАМАС піти на угоду щодо заручників”, — резюмував Еміль Шлеймович.

Читайте також: Між США та Ізраїлем виникли розбіжності щодо проведення операції в Рафасі, — військовий експерт

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Ізраїль атакував об’єкти ХАМАС у місті Рафах. За словами прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу, операція переслідує дві мети: повернення заручників, яких все ще утримують терористи, і знищення самого угруповання ХАМАС.

Прямий ефір