“Алгоритм відпрацьовано, не вистачає масштабності”: 35 країн сприяють Україні у поверненні депортованих дітей (ВІДЕО)

Повернення українських дітей. Скріншот: saveukraineua.org

Масштаби діяльності прогресують, а кількість залучених країн продовжує зростати — так схарактеризувала діяльність Міжнародної коаліції за повернення незаконно депортованих Росією українських дітей виконавча директорка Українського бюро Міністерства закордонних справ Канади Каті Чаба. Третє засідання коаліції відбулося напередодні. Україна презентувала дев’ять проєктів, які вже реалізує, і чекає допомоги від країн, що входять до коаліції, повідомляє FREEДОМ.

З російської окупації повернули ще двох українських дітей. Врятована дівчинка жила у місті, яке російська армія захопила у перші дні повномасштабного вторгнення. А хлопчик та його бабуся — вона опікун онука вже сім років — наважилися виїхати з окупованого села після того, як до їхнього подвір’я прилетів снаряд і ударною хвилею було зруйновано частину будинку.

“Виїжджала сім’я з окупації дуже важко. На кордоні російські спецслужби влаштували літній жінці та хлопчику-сироті справжні знущання: перепатрали всі речі, викинули все з сумок. Причому для цього не було жодної причини. Під час важкого шляху в [жінки] розпочалися проблеми з ногами”, — розповів засновник благодійного фонду Save Ukraine Микола Кулеба.

Загалом за останні два місяці Україні вдалося повернути додому 38 дітей. Але за умов, коли кількість лише верифікованих маленьких українців, яких депортувала Росія, становить майже 20 тис., такий темп є критично низьким.

“З нашого боку алгоритм повернення дітей відпрацьований. Однак у процесі бракує масштабності. Нам потрібно повернути десятки тисяч дітей та інтегрувати їх у щасливе дитинство вдома”, — зазначив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Прискорити процес верифікації примусово переміщених Росією дітей, їх повернення, реабілітацію, попередити можливу депортацію — цілі Міжнародної коаліції. У четвер, 11 квітня, відбулося її третє засідання.

“На цій зустрічі ми презентуємо дев’ять різних проєктів, які вже реалізує Україна, але щодо них ми потребуємо допомоги. Відповідно, країни, що входять до коаліції, — а вже 35 країн до неї приєдналися — можуть отримати конкретні проєкти, які вони готові та можуть підтримати. Один чи кілька проєктів. І, звичайно, ми отримали гарний, позитивний відгук від наших країн-партнерів, які входять до коаліції, і тому сподіваємося, що найближчим часом ви почуєте, які країни які проєкти підтримують”, — повідомила радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дарія Герасимчук.

Україна привертає увагу міжнародної спільноти до теми примусового переміщення дітей за допомогою інформаційної кампанії “Викрадені голоси”. Зустрічі українських дітей, які повернулися з російської депортації, з політичними лідерами та дипломатами країн-партнерів України вже пройшли у Латвії, Німеччині, Нідерландах та США. Ще один проєкт, презентований на засіданні коаліції, спрямований на безпечне повернення дітей до України. Його деталі не публікують із метою безпеки.

“Ми здійснюємо значні дії у напрямку реінтеграції дітей та підтримки їх та, власне, їхніх сімей. Для України дуже важливо продовжувати розвиток сімейного виховання дітей в Україні. І ті діти, які втратили свої сім’ї, і ті діти, які не мали їх до того, як їх росіяни викрали, після повернення всі вони виховуватимуться саме в сім’ях”, — запевнила Дарія Герасимчук.

Читайте також: Дітей з Донбасу Росія почала депортувати ще до початку повномасштабного вторгнення — деталі від видання “Верстка”

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Читайте такожСотні українських дітей застрягли в сирітській системі РФ — деталі розповіла журналістка

Прямий ефір