Туреччина готується до президентських виборів на тлі економічної кризи — чим вони особливі (ВІДЕО)

Прапор Туреччини. Фото: ukrinform.ua

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган має намір втретє балотуватися на президентських виборах. Вони відбудуться 14 травня, на місяць раніше запланованого терміну, на тлі економічної кризи в країні, повідомляє FREEДОМ.

Історичний магазин солодощів ручної роботи в Стамбулі — улюблене місце купівлі делікатесів як для самих турків, так і для гостей міста. Але звичайного торгового обороту під час і після новорічних свят тут немає через високу інфляцію в країні. Коробка традиційних турецьких солодощів коштує близько 180 лір, у перерахунку — це майже 10 дол., що на 80% більше, ніж торік.

“Багато років тому ми могли легко прийти сюди і купити все в цьому магазині, але зараз одна коробка солодощів коштує сотні лір. Це занадто дорого”, — каже турист з Англії.

Порівняно з тим самим періодом минулого року товарообіг перевіреного часом магазину впав майже на 30%. Крім того, зростають ціни на горіхи, мед та іншу сировину, а також на воду, електрику, газ та експлуатаційні витрати, що чинить велике навантаження на бізнес.

“Зараз ми пробуємо застосовувати гнучкі плани продажів відповідно до бюджету клієнтів і побажань надати їм більше можливостей, таких, як менші за розміром упаковки. У мене багато очікувань від нового року, і моє найбільше бажання полягає в тому, щоб економічні труднощі незабаром закінчилися”, — каже менеджер магазину з продажу Канат.

Уряд Туреччини тричі підвищував мінімальну заробітну плату із січня 2021 року, яка зараз становить 8 500 турецьких лір (близько 455 доларів США). Як пише видання Foreign policy, згідно з нещодавно проведеним опитуванням, понад 70% людей у віці від 18 до 25 років заявили, що вважали б за краще жити в іншому місці, тоді як понад 60% відсотків заявили, що не бачать хорошого майбутнього в Туреччині.

“Туреччина втратила третє місце у світі за кількістю мільйонерів, ідеться у звіті Республіканської народної партії, яка є основною опозиційною силою партії президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана (Партії справедливості та розвитку). У звіті, опублікованому 2021 року, ідеться, що за три роки, що передують 2021 року, Туреччину залишили 23 000 бізнесменів, зокрема 10 000 мільйонерів”, — написала журналістка Стефані Глінскі у статті для Foreign Рolіcу.

Падіння економіки поряд із політичними репресіями змушують молодих турків дедалі частіше шукати своє майбутнє за кордоном. Тоді як Ердоган, схоже, зробив ставку на молодь у цій президентській кампанії. Під час оголошення нової дати виборів, які спочатку мали відбутися влітку — 18 червня — президент дав зрозуміти, що дату треба перенести, оскільки голосування збігається з періодом літніх відпусток.

“Я вдячний богу за те, що ми будемо йти пліч-о-пліч із вами, нашою молоддю, яка голосує вперше, на виборах, які відбудуться 14 травня”, — заявив Ердоган.

Виступаючи перед законодавцями своєї партії в парламенті 18 січня, Ердоган висловив сподівання на те, що турки продемонструють свою реакцію на основний опозиційний альянс. І станеться це того самого дня, що й 1950 року, коли Демократична партія стала правлячою партією, перемігши Народно-республіканську партію (НРП), яка правила Туреччиною від моменту її заснування, повідомляє агентство Reuter.

“Наша нація скаже “годі” цим прихильникам перевороту, цим ентузіастам колоніалізму, цьому амбітному, але некомпетентному “столу з шести” осіб, які кидають нам виклик, того самого дня через 73 роки ще раз”, — сказав Ердоган.

“Стіл із шести”, про який згадав Ердоган, — це альянс опозиції, що складається з шести різних партій — від “лівих” до представників Ісламської консервативної партії. Попри різні політичні програми, їх об’єднують два моменти, пише “Європейська правда”.

“Насамперед — прагнення змінити владу Ердогана в країні. А по-друге, повернутися до парламентської республіки, де не було б настільки централізованої та консолідованої влади президента. Саме це головна особливість наступних виборів — ідеться не тільки про те, хто виграє як людина, як кандидат, але й про те, яким буде політичний устрій Туреччини після 2023 року”, — написали журналісти Євген Габер і Юрій Панченко у статті для “Європейської правди”.

У середині грудня Стамбульський суд засудив мера Стамбула Екрема Імамоглу до двох років і семи місяців ув’язнення. Його називають головним конкурентом чинного президента на виборах. Але шість основних опозиційних партій ще не висунули кандидата в президенти для участі в перегонах. І тут питання полягає в тому, чи дозволить Ердоган провести вільні та справедливі вибори, або ж спробує утримати владу всіма можливими способами.

Читайте також: Ердоган готується до дострокових виборів у Туреччині: якими вони будуть на тлі відносин із Росією, Україною та США, розповіли експерти

Прямий ефір