Рябцев пояснив, чому танкери під іншими прапорами не врятують РФ від санкцій ЄС на нафту

Експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів, коли набудуть чинності санкції щодо російської нафти і як вони працюватимуть.

“Поки що ніхто не забороняє Росії продавати нафту. З 5 грудня 2022 року почне діяти заборона на продаж нафтової сировини, а 5 лютого 2023 року на нафтопродукти. Вже є приклади промацування ґрунту для майбутніх маневрів, якщо комусь потрібно буде “щось” поставити, а це “щось” потрапить під санкції. Випадки відключення транспондерів або спроби перезавантажити нафту у відкритому морі не є масовими, вони поодинокі. Оскільки компанії, які є одержувачами такої сировини, ризикують більше, ніж компанія, яка цю сировину транспортує або продає. Адже вони можуть потрапити не лише під вторинні санкції – проти них може бути відкрито кримінальне розслідування”, – сказав він.

За словами Рябцева, використання прапорів чужих держав під час транспортування різних вантажів широко застосовується не лише на нафтовому ринку, а й на будь-якому іншому.

“Російські танкери ходять під ліберійським, грецьким, кіпрським прапором. Це практика уникнення оподаткування, яке не можуть собі дозволити кінцеві бенефіціари. Великобританія та США хочуть цього уникнути, тому роблять низку кроків, щоб заборонити страхування таких судів у найбільших страхових компаніях. Якщо танкер не страхуватиме належним чином, то покупець не користуватиметься послугами компанії, яка не здатна надати весь спектр послуг із безпечного та надійного транспортування російської нафти чи нафтової сировини”, — зазначив він.

Читайте також: “Гра у хованки”: як РФ обходить санкції — результати розслідування

До кінця 2022 року очікується запровадження санкцій не лише на фізичне транспортування нафти, а й на всі фінансові операції, пов’язані із транспортуванням. Тому коли санкції набудуть чинності обходити їх буде складно, незалежно від того, під яким прапором йтиме судно.

Експерт зазначив, що ринок нафти наразі профіцитний та енергоносіїв достатньо, щоб усі держави-члени ЄС могли пройти опалювальний сезон.

“Необхідно буде вжити заходів щодо заміни природного газу, але щодо нафтової сировини та нафтопродуктів проблем не очікується, оскільки нафтовий ринок глобальний. Польща уклала контракт із саудитами, що дозволило вже у 2022 році відмовитися від постачання з РФ. У Франції зараз ремонтуються атомні енергоблоки, але ремонти закінчаться і до початку опалювального сезону країна буде готова замістити частину електричної енергії, яка виробляється газовими електростанціями”, – повідомив він.

Угорщина, у свою чергу, отримала виняток із правил. Заводи цієї країни отримуватимуть російську сировину до 2024 року.

Нагадаємо, глава Єврокомісії закликала ЄС готуватися до припинення постачання газу з РФ. Перший крок — економія

Безконтактна війна, удар по Кримському мосту та наказ про звільнення півдня: інтерв’ю з військовим експертом Грабським

Фесенко підбив підсумки 5-го місяця війни: зброя липня — HIMARS, а головна перемога ЗСУ — визволення Зміїного

Читайте також: Експорт зерна з України: Стамбульська ініціатива, порушення домовленостей Росією — оцінки експертів

Прямий ефір