Росія саботує роботу “зернового коридору” — загроза для світової продовольчої безпеки (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: agropolit.com

У листопаді у Стамбулі домовилися про продовження роботи “зернової угоди” щодо експорту продовольства з трьох українських морських портів ще на 120 днів. За інформацією на 17 грудня, “зерновим коридором” рухаються три судна під завантаження 166 тис. тонн агропродукції. Нещодавно з портів Великої Одеси вийшли чотири судна зі 145 тис. тонн пшениці. Ще там стоять 23 судна, на які завантажують 734 тис. тонн української агропродукції. Україна виконує свої зобов’язання щодо забезпечення глобальної продовольчої безпеки, а Росія всіляко намагається саботувати “зернову угоду”, інформує FREEДОМ.

14 млн тонн агропродукції вдалося відправити з України завдяки роботі зернової ініціативи. Мета угоди — вивезти накопичене українське зерно і поставити його споживачам.

“Є формат співпраці з ООН, з Туреччиною, з іншими партнерами. І, як наслідок, є дві ініціативи, які прибирають зі світового продовольчого ринку дефіцит, що виник через злочинну російську блокаду наших портів. Три морські українські порти ми розблокували. Результати цього очевидні. Наша експортна зернова ініціатива та гуманітарна ініціатива Grain from Ukraine разом працюють, щоб розв’язати проблему глобального голоду”, — зазначив президент України Володимир Зеленський.

Повномасштабне російське вторгнення в лютому призвело до різкого зниження українського експорту на ринку зерна. За заявою Bloomberg, навіть переформатування на постачання з інших країн не змогло компенсувати втрати українських поставок. За даними Європейської комісії, Україна — один із найбільших світових виробників агропродукції. Вона виробляє 10% усієї пшениці, 15% — кукурудзи та 13% — ячменю. А ще — половину всієї соняшникової олії у світі. Якщо з низки експортерів зникає Україна, то це має серйозні наслідки для глобальної продовольчої безпеки.

“Якщо ми дивимося з вами на ціну пшениці м’яких сортів у січні 2022 року, ціна за метричну тонну пшениці становила 325 дол. Далі — лютий, починається війна. Уже у квітні ми бачимо — ціна різко зростає до 446 дол. Різкий сплеск цін призводить до того, що продовольство стає менш доступним для всього світу, насамперед це Північна Африка і Близький Схід. Ціни зросли, і те, що люди могли дозволити собі спокійно купити, у бідних країнах уже не так просто могли собі дозволити”, — розповідає кандидат економічних наук, економіст Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

В ООН заявили, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну, окупація українських територій і знищення врожаю внаслідок ракетних ударів російської армії можуть стати причиною того, що 2023 року 222 млн жителів планети, імовірно, зіткнуться з гострим дефіцитом продовольства. Україна працює для того, щоб цього уникнути. Через російське вторгнення українські фермери втратили десятки мільярдів доларів прибутку. Попри це, врожай зібрали та підготували для відряджання “зерновим коридором”.

“Україна робить максимум навіть в умовах війни, навіть якщо у нас серйозно порушена логістика, є проблеми, наприклад, в енергетичній сфері через постійні обстріли з боку РФ. Проте ми забезпечуємо безперебійні постачання цього зерна і всі умови для того, щоб це відбувалося досить оперативно і всі укладені контракти виконувалися”, — підкреслив політолог Ігор Рейтерович.

Але ситуація погіршується тим, що Росія саботує “зернову угоду”: У Босфорі 92 судна очікують інспекційної перевірки. Черга продовжує зростати через обмеження з боку Росії на реєстрацію для інспекції.

“Росія створила так зване “вузьке горлечко” — це необхідність проходити інспекцію кожного судна в Босфорській протоці. Ми бачимо, що без Росії ця команда інспекторів може проводити понад 40 інспекцій суден на день, з Росією — вісім інспекцій на день. Якщо подивитися, скільки ми ввезли зерна в рамках зернової угоди — у жовтні це було 3,5 млн тонн зернових і олійних культур, а в листопаді — вже 2,3 млн тонн”, — каже дослідник агроцентру Київської школи економіки Роман Нейтер.

Відомо, що станом на 17 грудня, із 65 заявлених суден зареєстрували лише три. Такий саботаж з боку Росії призводить до обмеження роботи українських портів і недоекспорту продукції щонайменше на 3 млн тонн на місяць, що, своєю чергою, тільки посилює продовольчу кризу у світі.

Читайте також: Україна продовжує успішно постачати продовольство — ефективність зернової ініціативи та перспективи (ВІДЕО)

Прямий ефір