Росія продовжує примусову мобілізацію жителів окупованих територій України — подробиці

Ілюстративне фото: ukrinform.ru

Нескінченна мобілізація — так можна схарактеризувати процес примусового призову до російської армії мешканців окупованих територій Донецької та Луганської областей. За інформацією Генерального штабу ЗСУ, особливо активно зараз військові комісари шукають потенційних солдатів в окремих районах Луганської області, повідомляє FREEДОМ.

“З метою поповнення некомплекту особового складу підрозділів противника, що діють на Сєвєродонецькому напрямку, на тимчасово окупованій території Луганської області посилено заходи з примусової мобілізації. У місті Красний Луч збільшилася кількість патрулів, які перевіряють документи чоловіків, роздають повістки і везуть їх у пункт збору мобілізованих”, — повідомив речник Генерального штабу ЗСУ Олександр Штупун.

А в “ДНР” матері студентів-медиків очної форми навчання чекають своїх синів додому, бо вважають, що їх мобілізували з порушеннями. По допомогу жінки зверталися в усі інстанції Російської Федерації, але їм скрізь відмовляли, тож вони вирішили звернутися до Путіна, щоб він повернув студентів із передової.

“Не повернуто помилково мобілізованих студентів очної форми освіти — інтернів. Без підготовки та спорядження, досі – з лютого — перебувають на перших лініях оборони”, — заявили жінки.

У Росії визнали, що з початку часткової мобілізації призвали понад 3 тисячі студентів із “ДНР” і “ЛНР”. Заступник міністра науки і вищої освіти Росії Григорій Гуров заявив, що студенти вже повернулися додому, конфлікт вичерпано. Правозахисник Павло Лисянський каже, що насправді кількість демобілізованих студентів набагато нижча.

“Там може відсотки три-чотири цих студентів, просто для картинки їх показали, їх демобілізували, а всіх інших — їм просто переписали ось ці ось їхні заяви добровольців на контракт, згідно із законами Російської Федерації, і все. Те, що стосується цього випадку, там цей випадок один із багатьох, там ще дуже багато викладачів перебуває, яких примусово мобілізували, вчителів”, — зазначив Лисянський.

За даними правозахисника, наразі вік примусово мобілізованих із тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей значно “помолодшав”. Та й сам процес мобілізації в цих регіонах суттєво сповільнився.

“Там людей немає! У населених пунктах, просто люди виїжджають звідти, якщо в перші дні військової агресії вони з Донецька могли мобілізувати примусово за день 900 людей, то зараз це 7-8 людей максимум. Тобто процес, він залишився. Комусь 17 років, сьогодні 17 — завтра 18 — його заберуть, тобто ось на це розрахунок, вони будуть примусово мобілізувати ось цих ось молодих хлопців, яким сьогодні 16, завтра буде 17, а потім 18!”, — сказав Лисянський.

В анексованому Криму за чоловіками почали приходити відразу після оголошення Путіним “часткової мобілізації”. У перші дні понад 1,5 тис. повісток роздали тільки кримським татарам, були випадки вручення повісток співробітниками військкоматів у мечетях на п’ятничних молитвах.

Наразі, за словами постійного представника президента України в Криму Таміли Ташевої, збільшилася кількість антивоєнних протестів серед кримчан. Уже зафіксовано понад 200 випадків адміністративного переслідування тих, хто проти війни та мобілізації.

“Ми знаємо про дуже багатьох активістів, тому що стежимо за судовими реєстрами, намагаємося якимось чином відстежувати їхню долю. Тому таких людей дійсно багато. І в мене часто запитують чому такі люди з’явилися, чому їх не було впродовж 8 років, усіх років цієї окупації. Тому що ці люди розуміють, що зараз їхні ось ці акції, якісь дії, вони дійсно дуже важливі”, — сказала Ташева.

Правозахисники запевняють, примусова мобілізація, здійснювана Росією на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема ст. 51 Женевської конвенції. І наразі юристи, правозахисники та правоохоронні органи збирають докази, щоб надалі передати їх до Міжнародного кримінального суду в Гаазі та притягнути до відповідальності всіх винних.

Читайте також: “Росії не вистачає чмобіків, гребуть усіх і вся”: Селезньов про ситуацію на Сєвєродонецькому напрямку

Прямий ефір