РФ і Північна Корея: військову дружбу країн-ізгоїв оцінили експерти

Зв’язки Російської Федерації та Північної Кореї стають дедалі тіснішими, про що країни заявляють відкрито. З урахуванням російської агресії проти України гострим є питання про північнокорейську військову допомогу Росії.

Обмін люб’язностями в боротьбі з “гегемоном”

Йдеться не просто про взаємодію двох країн-ізгоїв. Це ще й спільні плани РФ і Північної Кореї в переділі світового порядку. Так, Пхеньян підтримав російське повномасштабне вторгнення в Україну, а в липні 2022 року визнав незалежність так званих “ДНР” і “ЛНР”. Після цього Україна розірвала відносини з Корейською народно-демократичною республікою (КНДР).

Північнокорейський лідер Кім Чен Ин заявив, що Росія своїми діями в Україні переслідує нібито благородну мету — покінчити з американською гегемонією, а отже, її агресія виправдана.

“Стратегічне і тактичне співробітництво, підтримка і солідарність між двома країнами піднімаються на новий рівень” для усунення загроз і провокацій з боку ворожих військових сил — так Кім Чен Ин відповів на слова Володимира Путіна про “тісні відносини” з КНДР.

А військове співробітництво РФ і КНДР — якраз на противагу тим країнам, яких вони вважають своїми головними суперниками і антагоністами. Наприклад, навесні минулого року Росія підтримала Китай, який наклав вето на проєкт резолюції Ради безпеки ООН про посилення санкцій проти КНДР. Таким чином Росія зіграла одночасно в інтересах одразу двох потенційних військових партнерів — Північної Кореї та Китаю. Що довше триває війна Росії проти України, то більше таких прикладів.

Північна Корея зважилася на постачання зброї для РФ?

Американська преса ще восени минулого року опублікувала перші повідомлення про те, що Росія закупила в КНДР артилерійські снаряди і ракети ближнього радіусу дії.

Заступник офіційного представника Держдепартаменту США Ведант Пател заявив, що Росія “перебуває в процесі закупівлі мільйонів ракет і артилерійських снарядів у Північної Кореї для використання в Україні”.

У розвідки США є підозри, що Північна Корея може стати ще одним військовим партнером РФ слідом за Іраном. Обидві ці країни, як і РФ, перебувають під серйозними західними санкціями. Проте Москва робить спроби для того, щоб поповнити боєкомплект у війні проти України.

Проте немає офіційно підтверджених даних про те, що КНДР відкрито готова допомагати Росії військовою технікою. У цьому КНДР діє так само як Іран — заперечує все.

“Нещодавно США та інші ворожі сили говорили про “порушення резолюції” РБ ООН, розпускаючи “чутки про збройові оборудки” між КНДР і Росією… Ми ніколи раніше не експортували зброю або боєприпаси до Росії, і не плануємо їх експорту”, — цитує слова неназваного чиновника Міноборони КНДР центральне інформаційне агентство Кореї.

А вже в січні 2023 року США передали до комітету Ради безпеки ООН з питань санкцій проти Північної Кореї докази постачання Пхеньяном зброї російській приватній військовій компанії “Вагнер”, яка використовує її у війні проти України.

Координатор Ради національної безпеки Білого дому з питань стратегічних комунікацій Джон Кірбі продемонстрував журналістам у Вашингтоні супутникові знімки, на яких видно, “що 18 листопада п’ять російських залізничних вагонів вирушили з Росії до Північної Кореї”.

Фото: reuters.com

Яке озброєння може поставити КНДР Росії

Що очікує на Північну Корею в разі, якщо вона все ж таки наважилася на постачання зброї Росії, і які наслідки цього кроку для України — ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міноборони України;
  • Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил України; 
  • Борис Пінкус, керівник Республіканської партії по 45-му округу Асамблеї штату Нью-Йорк;
  • Дмитро Орєшкін, російський політолог;
  • Тарас Загородній, політтехнолог;
  • Євген Добряк, депутат Верховної Ради України VI скликання, експерт-міжнародник.

ОРЕШКІН: Росія ще якийсь час протримається на “снарядному голоді”

— У Росії вже почався “снарядний голод”. Але тут є вірний помічник в особі Північної Кореї, який заперечує постачання Росії. Але КНДР завжди все заперечує. І є Іран.

Величезні запаси снарядів ще з радянських часів витрачені. Жива сила і віра в Путіна — теж не нескінченний ресурс. Але цього ще на кілька місяців вистачить. Ще півроку, як мінімум, у Росії вистачить “добра”, щоб воювати.

ЗАГОРОДНИЙ: Зброя Ірану відрізняється від КНДР

— У Росії залишилося кілька союзників. Це країни-ізгої, яким у принципі втрачати вже нічого. Вони і так перебувають під найжорстокішими санкціями останні 50 років. У КНДР немає можливості якимось чином будувати економіку, і вона активно торгує технологіями, зокрема ядерними. І в цьому разі Північна Корея за дуже хороші гроші, найімовірніше, може постачати цю зброю.

Але питання в якості цієї зброї. Тому що Іран, на відміну від КНДР, має більш відкриту економіку і доступ до західних технологій, вибудував досить потужну промисловість, яка дозволяє мати більш високоякісну зброю. Яка зброя вийшла у Північної Кореї, буде зрозуміло тільки після того, як зразки цього озброєння потраплять до рук українських військових через фронт.

ІГНАТ: Може йтися про боєприпаси для РСЗВ

— Говорячи про постачання озброєння, мова може йти про боєприпаси до реактивних систем залпового вогню (наприклад, до РСЗВ “Град”, “Ураган” тощо), які, можливо, колись Росія передавала Північній Кореї.

Ми ж бачимо, як [міністр закордонних справ РФ] Лавров їздить із простягнутою рукою країнами Африки, Середнього та Близького Сходу в пошуках залишків радянського озброєння і боєприпасів для російської армії. Очевидно, що у Росії дефіцит з озброєнням і боєприпасами, навіть з озброєнням і боєприпасами радянського зразка.

ПІНКУС: На дії Північної Кореї мають відреагувати США

— Має бути реакція США на постачання озброєння з Північної Кореї. Але водночас давайте не будемо забувати, що Північна Корея цілком і повністю залежить від Китаю. Сьогодні Китай може підігравати в цьому напрямку, до того ж обережно, з однією тільки метою — виторгувати в Америки ті преференції, на які він претендує. Це дуже важливо.

Запланований візит Блінкіна до Китаю (на початку лютого візит відклали, — ред.) передбачає питання ізоляції Північної Кореї, тим самим більш активне залучення Китаю в питанні війни в Україні з тим, щоб Китай чітко показав світовій спільноті, на чиєму він боці. Я думаю, ці переговори [якщо відбудуться] будуть дуже важливими, вирішальними, і це вплине на подальші дії Північної Кореї.

І не випадково сьогодні Японія активно діє у своєму регіоні і просить у Америки більше допомоги, яка могла б бути балансом протидії проти Північної Кореї. Тож там обстановка теж нагнітається.

ЮСОВ: З Росією обережні навіть інші диктатори

— Відносини між двома диктатурами [російською і північнокорейською] дійсно близькі, партнерські. Але, тим не менш, обережні, оскільки Росія за путінського режиму дедалі більше стає ізгоєм. Тож навіть інші диктатури обережні в питанні підтримки і взаємовідносин із Росією.

Так, є інформація про обмежені поставки боєкомплектів — це артилерійські снаряди, зокрема, стрілецька зброя. Поки що ми не можемо говорити про велику кількість. На ситуацію на фронті це істотно не вплинуло і не вирішує ключові проблеми постачання окупаційної армії. Тобто снарядний голод у Росії, як і раніше, є.

ДОБРЯК: Завдяки Китаю Північна Корея поки що виживає

— Ми повинні констатувати факт, що сформувалася на сьогоднішній день так звана вісь взаємодії країн-ізгоїв. Це РФ — Іран — Північна Корея — Сирія. І найголовніше, що патроном цієї осі є Китай. Він має взаємини з РФ, має стратегічне партнерство з Іраном, і завдяки йому виживає Північна Корея.

Читайте також: Чи можливо Росію виключити з Ради безпеки та ООН загалом — роз’яснення експертів

Прямий ефір