Повертатися більше нема куди: жителі Херсона поділилися, як рятувалися після підриву Каховської ГЕС (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Майже три тисячі осіб було евакуйовано із зони підтоплення правобережної частини Херсонської області. У самому Херсоні більшість із них — жителі прибережних районів. Вода вже відійшла, але повертатися багатьом немає куди, повідомляє FREEДОМ.

Унаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС постраждали десятки тисяч осіб. Рятувальники та волонтери на човнах вивозили людей і тварин із затоплених районів, рятуючи якомога більше життів від російського екоциду.

“Кажуть: “Швиденько збирайтеся, нас затопило”. Ми що могли з дідусем, із чоловіком, зібрали. Усе, що на мені, — усе чуже. Ми в чому стояли… Нам же не по 20 років, поки ми це все зібрали трошки. Приїхали сюди. Я без сліз не можу сказати. Я встигла документи взяти і трошки ліків, і шматочок ковбаски поїсти. Коротко кажучи, нічого ми не взяли. Знаєте, як ми збираємося вже, а тут кричать: “Швидко, швидко”, — згадує жителька Херсона Олександра Олексіївна.

88-річна Олександра Олексіївна — з мікрорайону Корабел. У своїй квартирі прожила майже 50 років. Там виховувала дітей та онуків. Жінка поки що не знає, що залишилося від рідних стін. Тепер їй життя доведеться починати з нуля.

“Ось це на старості років. Але сподіваємося повернутися додому, тому що це наш дім. Усі приходять, запитують: “А що вам треба? Ви поїли? Може добавки?”. Дуже душевне, добре, таке людське ставлення. Але все одно ми хочемо додому”, — поділилася жінка.

Найбільше в Херсоні постраждали прибережні райони. Після підриву росіянами дамби вода прибувала з кожною хвилиною, її рівень піднявся на понад п’ять метрів. Мешканці приватних будинків опинилися без даху над головою, багатоповерхових — стали заручниками води: без їжі, води, медикаментів та інших базових для життя речей.

“Не очікували, що таке буде. Будинок затопило. Ми, щоправда, на п’ятому поверсі, але вже евакуювали човнами. Взагалі думала, я не переживу. Ще спекотно, душно якось, нервуєш. Усе, задихаюся”, — розповіла жителька Херсона Лідія Семенівна.

Місцеві жителі в одну мить втратили все. Жителька Комишан Світлана ремонтувала будинок після російських обстрілів, але велика вода знищила його повністю.

“Дах розбомбило. А ось ця прийшла повінь, усе. Будинок наскрізь розвалився. [І багато таких будинків], звісно. Дивиться чоловік зверху — море. Якщо раніше були очерети, то тепер море. Гаражі ці всі підтопило, все”, — каже вона.

Для евакуйованих у Херсоні організували пункти тимчасового проживання. Здебільшого там літні люди. Місцева влада та волонтери забезпечують їх усім необхідним.

“Сусідка прибігла, каже: “Одягайтеся, беріть необхідні для себе речі на два-три дні, тому що буде затоплення — Каховська ГЕС”. Ми так і зробили. Вийшли, дійшли до “Бригантини”. Там стояла поліція, машини. Кажуть: “Ви куди?”. Ми сказали все, вони нам кажуть: “Сідайте, ми вас відвеземо”. Привезли нас сюди”, — розповіла жителька Херсона Ярослава Павлівна.

Разом із херсонцями в пунктах проживання перебувають і ті, хто врятувався з лівобережної, тимчасово окупованої частини області. Жителю Солонців Михайлу Савіну — 95 років, і зараз він під наглядом лікарів.

“Якби не дбали, я б цього не пережив”, — каже чоловік.

Усім евакуйованим надають медичну та психологічну допомогу. Деякі з них зазнали переохолодження, перебуваючи тривалий час у воді, інші — поранені внаслідок російських обстрілів.

“Під час транспортування були невеликі гематоми. Надається допомога, оглядають хірурги, робляться перев’язки. Також є люди, які потребують постійного догляду медичного персоналу та лікаря. Намагаємося забезпечити всім. Увагою і всім-всім-всім”, — повідомила старша медична сестра Ольга Устенко.

У Херсоні вода поступово відступає від будинків. Але більшості жителів прибережних районів повертатися більше немає куди. Над відновленням працюють комунальники та волонтери з усієї України. Для ліквідації наслідків катастрофи, спричиненої російською армією, знадобиться ще чимало часу.

Читайте також: Що треба відновлювати — Великий Луг чи дамбу Каховського водосховища — думки уряду та екологів (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, у Херсоні продовжують ліквідовувати наслідки підриву росіянами Каховської ГЕС. Вода з міста практично повністю відійшла, але щодня дедалі очевиднішими стають масштаби збитків від російського теракту.

Прямий ефір