Підготовка до деокупації Криму: якого коригування вимагає стаття про відповідальність за колабораціонізм, пояснила Скрипник

Ольга Скрипник. Фото: investigator.org.ua

Один із основних наративів російської пропаганди на окупованому Кримському півострові на сьогодні: залякування кримчан тим, що з приходом України стане гірше і “всіх садитимуть”. Вірять у це далеко не всі мешканці півострова, проте стаття про відповідальність громадян України за співпрацю з окупантами потребує більш чітких формулювань. Такою думкою сьогодні, 7 березня, поділилася очільниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, коментуючи в ефірі телеканалу FREEДОМ пропозицію прокуратури АР Крим щодо зміни статті для мешканців півострова.

На думку правозахисниці, статтю про відповідальність за колабораціонізм виписано досить розпливчасто, до моменту деокупації півострова її необхідно відкоригувати.

“Правозахисники виступають за те, щоб статтю “Колабораціонізм” Україна виписала чіткіше, детальніше, щоб люди, які залишилися під тиском, під різними обставинами і просто жили, не переслідувалися. Більше того, там дуже багато людей, які жили, але водночас чекали на Україну, і першими зустрічатимуть наші Збройні сили. Більше того, вони допомагали нашим органам, збирали різну інформацію, зараз допомагають, і не можна допустити, щоб їх переслідували”, — вважає Скрипник.

Правозахисниця, зокрема, згадала про кримських вчителів, які працюють за російськими програмами. Вона зазначила, що багато хто з них, безумовно, займається російською пропагандою в школах — “промивають дітям мізки”, але деякі намагаються розповідати правду про те, що відбувається, і зазнають репресій.

“Це приклад того, що не всі люди однакові. Серед цих вчителів, так, є ті, які працювали на російську пропаганду, але є ті, які намагалися, використовуючи ситуацію, навпаки, доносити дітям хоч якусь інформацію про те, що відбувається насправді. Тому ми не можемо ухвалювати статті, які поголовно переслідуватимуть усіх”, — наголосила гостя ефіру.

Водночас вона зазначила, що всі посібники окупантів мають понести відповідальність.

“Покарання мають понести ті, хто сприяв окупації, допомагав працювати російському ГРУ, заходити туди ФСБ-шникам, російським військовим тощо. Ті, хто катував наших людей. Судді, які ухвалювали рішення про позбавлення волі”, — каже Скрипник.

Правозахисниця також зауважила, що жителі Криму, незважаючи на агресивну російську пропаганду, не бояться повернення України.

“Перше — частина людей все-таки має доступ до інформації, вони шукають цю інформацію, щоб зрозуміти, що насправді відбувається, зокрема, через родичів, які перебувають на підконтрольній території. І тому люди можуть реально розуміти ситуацію. Друге — люди пожили в окупації, вони вже 9 років перебувають в окупації, вони чудово знають, що таке жити під російською окупацією”, — коментує голова Кримської правозахисної групи.

З молодим поколінням кримчан, яке виросло в окупації, ситуація, за словами правозахисниці, складніша.

“Дітей готують до того, що вони повинні служити так званій “батьківщині”, тобто Російської Федерації, і постійно вбивають у голову, що Україна — ворог”, — говорить Скрипник, зазначаючи, що такі дії Росії є злочинними.

Правозахисниця нагадала, що після досягнення цими дітьми 18-річчя Росія відправляє їх воювати проти України.

“Ми вже задокументували понад 200 кримчан, які загинули у збройних діях проти України на боці Російської Федерації, тобто тих, яких Росія “мобілізувала”, забрала до своєї армії”, — розповіла гостя ефіру.

Боротися з цим правозахисники намагаються, поширюючи інформацію про те, як здатися в полон ЗСУ і що це — єдиний шанс зберегти життя і не брати участь у воєнних злочинах Росії.

Читайте також: Підтримка України в Криму зростає, попри посилення репресій — деталі від правозахисниці

Прямий ефір