Окупанти депортують українців із захоплених територій до РФ — про нові факти та причини розповіли правозахисники (ВІДЕО)

Депортація українців. Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Понад 46 тис. українців із тимчасово окупованих російською армією територій незаконно депортували в анексований Крим або в Росію. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Почастішали й випадки примусової депортації українців, засуджених окупаційною владою, з Криму до Росії, інформує FREEДОМ.

Щонайменше дев’ять незаконно засуджених українців вивезли з окупованого Криму в російські регіони, повідомляють автори українського медіапроєкту “Ґрати”.

За даними журналістів, із півострова до російських колоній відправили засуджених за антивоєнну позицію, а також кримських татар, зокрема активістів організації “Кримська солідарність”, які допомагали кримчанам, котрі зазнали переслідувань за політичними та релігійними мотивами.

“Правозахисника Сервера Мустафаєва етаповано в Тамбовську область, а власника кримськотатарського етноцентру “Салачик” Марлена Асанова — до Мордовії. Громадянського журналіста Сейрана Салієва і батька 13 дітей Сервера Зекір’яєва тепер тримають у російських колоніях у Тульській області, активіста Мемета Бєлялова повезли до Новгородської, а Тимура Ібрагімова — до Рязанської області. Голова релігійної громади з Бахчисарайського району Едем Смаїлов — в ув’язненні на території колонії в Костромській області”, — повідомив адвокат Еміль Курбедінов.

Російські загарбники незаконно депортують до Криму, а потім і до Росії українських активістів, журналістів, волонтерів із тимчасово окупованих територій материкової України, повідомляють правозахисники. Деяких утримують у Сімферопольському СІЗО.

“Нещодавно ФСБ навіть відкрила нове СІЗО для цього, № 2. Нам відомо, що це СІЗО розраховане приблизно на 450 людей. І щонайменше ми вже знайшли там 110 осіб, яких там зараз утримують. Це якраз люди з Херсонської та Запорізької областей. Зокрема, там перебуває мер Голої Пристані Олександр Бабич, та інші представники місцевої влади”, — розповіла голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник. 

Правозахисники також зазначають, що незабаром незаконно утримуваних українців збираються відправити в Росію.

“Деяких із них звинувачують за терористичними статтями. І такі справи розглядають тільки на території Російської Федерації військовим судом, тому цих людей вивозять до Ростова, кількох уже вивезли і надалі ми бачимо, що інших будуть вивозити також на територію РФ”, — зазначила Ольга Скрипник.

Володимир Зеленський доручив Представництву президента України в АР Крим розробити законопроєкти для захисту прав українських громадян на тимчасово окупованих територіях.

У відомстві також працюють над новими ініціативами щодо підтримки корінних народів України та посилення санкційного тиску на Росію. Зокрема, це стосується сфальсифікованих звинувачень проти кримських татар і жителів півострова.

“Очевидно, що всі наші політв’язні, які перебувають у місцях несвободи через сфальсифіковані звинувачення від окупантів із вироками окупаційних судів, будуть звільнені навіть без перегляду справ. Наразі в окупованому Криму заарештовано та засуджено щонайменше 155 громадян України. Їх утримують на півострові або в РФ. 109 політв’язнів — кримські татари. Ми говоримо про абсолютно абсурдні звинувачення в “тероризмі”, висунуті проти кримськотатарських активістів, серед яких Сейран Салієв, Сервер Мустафаєв, Емір-Усеїн Куку, Сервет Газієв і десятки інших”, — наголосила постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева.

За даними українського омбудсмена, від початку повномасштабного вторгнення російські окупанти незаконно депортували з окупованих територій до анексованого Криму і до Росії 46 тис. громадян України. Понад 8 тисяч із них — діти. Реальна цифра викрадених може бути набагато більшою, припускають правозахисники.

“Ми фіксували кілька випадків вивезення дітей із Херсонської області, включно з Херсоном, поки він був окупований. Наприклад, в Євпаторії місцеві жителі повідомляли, що вивезли дітей, і, судячи з їхніх розповідей, це були навіть ті діти, яких розлучили з батьками, оскільки вони скаржилися і постійно просили, щоб їх відвезли до батьків”, — повідомила Скрипник.

Україна також працює над консолідацією міжнародної підтримки. Так, Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо прав людини в окупованому Криму, яку підтримали 82 держави. У документі — нові факти грубих порушень прав людини російською окупаційною владою в Криму в контексті повномасштабної російської агресії. Оновлений документ також розширює застосування резолюції на всі тимчасово окуповані території України.

Читайте також: Звичайний російський фашизм, або Навіщо Росії українські діти — подробиці від правозахисників

Нагадаємо, від початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія незаконно вивезла з окупованих територій уже понад 13 тис. дітей. І це тільки задокументовані випадки. 

Прямий ефір