Ухвалене Євросоюзом рішення про продовження торговельного безвізу для України суттєво допоможе економіці країни, в якій триває війна. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економічний експерт Ілля Несходовський.
“У зв’язку з тим, що у нас обмежені інші ринки, обмежені логістичні поставки на інші ринки, для нас ринок Європи дуже важливий. У нас збільшилася в рази кількість продукції, яку ми зараз продаємо в ЄС. Тому рішення про продовження безвізу для нас дуже важливе”, — сказав Несходовський.
Він зазначив, що рішення ЄС для України є певним авансом, що дає можливість виробникам української продукції підготуватися, підвищити стандарти для вступу країни до Євросоюзу.
“Коли інші країни вступали до Європейського Союзу, вони не мали таких умов. Нам зробили дуже велику поступку в контексті доступу українських товарів на європейський ринок. Звичайно, причина цього не дуже хороша — війна”, — продовжив експерт.
Рішення ЄС також передбачає деякі запобіжники для європейського ринку, щоб українські товари не порушили європейський торговельний баланс.
“Щоб поставки українських сільськогосподарських товарів не збили ціни і, відповідно, не призвели до збитків європейських фермерів і до нових їхніх протестів”, — уточнив Несходовський.
Експерт загалом позитивно оцінює переговори, які провела українська сторона з європейськими колегами.
“Все-таки європейці увійшли в наше становище, і якихось жорстких обмежень щодо української продукції не використовували. А передбачили, що на майбутнє, у разі, якщо українські товари суттєво порушуватимуть торговельний баланс, то тоді можуть бути запроваджені обмеження у вигляді запровадження різних мит, що, звичайно, буде не на нашу користь — реалізація наших товарів буде не настільки вигідною”, — пояснив він.
Повними привілеями європейського ринку Україна користуватиметься вже після вступу до ЄС.
“Давайте говорити відверто, 2030 рік — це найреалістичніша дата, коли ми вступимо до Європейського Союзу, і будемо отримувати всі привілеї та можливості, які нам дає відкриття європейського ринку. До цього часу, я думаю, вони не будуть обмежувати українські товари, і ми матимемо можливість поступово входити до Європейського Союзу зі своєю продукцією. Єдина сфера, де наші продукти створювали проблеми для ЄС, — це тільки сільськогосподарська продукція. Але тепер знайдено можливість, яким чином українська агропродукція може заходити на європейський ринок”, — резюмував Ілля Несходовський.
Читайте також: Європарламент продовжив торговельний безвіз з Україною — включення зі Страсбурга (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, 13 травня Європейський Союз остаточно продовжив торговельний безвіз для України, що означає призупинення імпортних мит і квот на український експорт до ЄС ще на рік — до 5 червня 2025 року.
Регламент також включає два захисні механізми для захисту ринку ЄС:
- посилена версія наявного захисного механізму, який застосовуватиметься на основі регулярного моніторингу, даючи змогу Єврокомісії застосовувати будь-які заходи в разі виконання певних умов;
- новий автоматичний захисний механізм, який зобов’язує Єврокомісію повторно запровадити квоти, якщо імпорт птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп і меду перевищить середнє арифметичне обсягів, що імпортуються в другій половині 2021 року, у 2022 і 2023 роках.