Понад 13 тис. українських дітей незаконно депортувала Росія: основні схеми окупантів (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: dyvys.info

Росія готувала депортацію українців до початку повномасштабного вторгнення. Таких висновків дійшли автори аналітичного звіту “Примусова депортація дітей до Росії”, підготовленого ГО “Східна правозахисна група” та Інститутом стратегічних досліджень. Згідно з представленими у звіті російськими документами, дітей перед депортацією концентрують на окупованій території, проводять медичні огляди, а потім лише здорових відвозять до Росії, інформує FREEДОМ.

Від початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія незаконно вивезла з окупованих територій уже понад 13 тис. дітей. І це тільки задокументовані випадки. Українські чиновники визнають, що дані щодо депортованих дітей не остаточні.

“Щодня в ЗМІ з’являється нова інформація про незаконну депортацію сотень тисяч українських дітей у Росію, яку там подають як благородний вчинок і небайдужість росіян, які приймають наших дітей. Кожен факт незаконного переміщення або депортації дітей фіксується Офісом омбудсмена та правоохоронними органами”, — акцентує уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Насамперед, під загрозою депортації — найнезахищеніші: вихованці дитячих будинків і ті, чиї батьки загинули внаслідок російської агресії. Приміром, після деокупації правобережної частини Херсонщини, українська влада виявила, що в дитячих будинках регіону не залишилося жодної дитини.

“У Херсоні не залишилося дітей у жодному дитячому будинку. Вони всі вивезені окупантами. І нам невідома доля не тільки цих дітей. Також невідома доля дітей, вивезених з освітніх закладів нашого міста”, — розповіла очільниця Херсонської військової адміністрації Галина Лугова.

Аби врятувати дітей від вивезення до Росії, херсонські лікарі під час окупації підробляли історії їхніх хвороб — так їх вдавалося вберегти від потрапляння до дитячих будинків.

“Ми боялися їх переводити в дитячий будинок, залишали всіх покинутих у себе. Усі ті, хто був на лікуванні, залишилися в нас, ми жодного не перевели. І правильно ми зробили, тому що дитячий будинок вивезли в Росію! А ці покинуті дітки залишилися тут. Ми їх усіляко намагалися не показувати, оберігати”, — розповіла завідувачка відділення реанімації Херсонської дитячої лікарні Ольга Пилярська.

Росіяни викрадають дітей також і з нібито неблагополучних сімей. Такими, наприклад, можуть вважати батьків, які відмовилися віддавати свою дитину до школи, підконтрольної російським окупантам.

“Так, у Херсоні було таке. У Херсоні таке було, на окупованих територіях у Луганській області було, знаю, у Старобільську. Тобто, не хочеш віддавати дитину, щоб їй насаджували вигідну Кремлю ідеологію — позбавлять батьківських прав. Дитину приходять, забирають і все. Там такий зараз хаос, таке беззаконня коїться, що зниклу дитину ніхто не буде навіть шукати”, — зазначив правозахисник Павло Лисянський.

Викрадених дітей розвозять по російських глибинках — так у Кремлі намагаються вирішити свої демографічні проблеми в запустілих регіонах, кажуть правозахисники.

Депортованих тимчасово розміщують у так званих центрах сприяння сімейному вихованню. Саме там починається деукраїнізація дитини: їй оформляють російське громадянство та обробляють кремлівською пропагандою.

“Кожна дитина, яку вони вивозять, для них новий громадянин Російської Федерації. Розумієте? І таким чином вони збільшують, як вони вважають, громадян Російської Федерації, зменшують чисельність українців, і компенсують собі втрати на фронті”, — каже Лисянський. 

Правозахисник наголошує, незаконна депортація дітей з тимчасово окупованих територій України до Росії — це частина злочинів з геноциду українського народу. У майбутньому на Україну чекає копітка робота. Доведеться не тільки доводити провину і притягати до відповідальності винних, а й повертати десятки тисяч своїх громадян з країни-окупанта.

Читайте також: Згвалтування, катування, пограбування, депортація та знищення житла — Україна збирає факти воєнних злочинів РФ

Як повідомив раніше колишній уповноважений президента України з прав дитини, виконавчий директор фонду “Врятуємо Україну” Микола Кулеба, понад пів мільйона українських дітей було вкрадено та примусово депортовано до Росії, це близько 10% дитячого населення України. Ще стільки залишаються на тимчасово окупованих територіях. Також 20% маленьких українців зараз перебувають в інших країнах.

Прямий ефір