Нафтові махінації Росії: як агресор стає країною “сірого імпорту” (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: censor.net

Росія з великого гравця на світовому ринку перетворюється на країну “сірого імпорту”, намагаючись шукати нові лазівки та обходити санкції. Такі схеми використовують зокрема і для транспортування нафти. Але й ці спроби партнери України обмежуватимуть — перевізника покарають за порушення санкцій. Після ухвалення 11-го пакету санкцій ЄС щодо РФ махінації з боку Росії припинятимуться дедалі більше. Подробиці —  в матеріалі FREEДОМ.

У спробі обійти санкції РФ постійно вишукує нові лазівки. Про один з останніх таких прикладів пише газета The New York Times. За даними її розслідування, щонайменше кілька танкерів, які перевозили російську нафту до Китаю, підробляли сигнал геолокації, щоб приховати своє навантаження в порту Росії. Вони використовували спеціальну технологію — спуфінг, щоби створити враження, що перебувають в іншому місці. 

“Три судна, які на картах були поруч із портом Ніїгата в Японії, насправді стояли поруч із російським портом Козьміно. Виявити це вдалося за допомогою вивчення супутникових фотографій і записів у соціальних мережах. Між японським і російським портами —  майже 400 морських миль (737 км). Термінал у Козьміно використовується лише для експорту нафти з трубопроводу “Східний Сибір —  Тихий океан”. Середня ціна на неї значно вища за цінову стелю в 60 доларів за барель, встановлену для Росії країнами G7. Танкери, що перевозять нафту, яка продається вище за стелю, не повинні страхуватися західними компаніями”, —  йдеться в статті The New York Times.

Одним із найбільших тіньових перевізників російської нафти на азійський ринок є індійська компанія Gatik Ship Management. 

Як повідомляє Reuters, днями її позбавлять такої можливості через порушення санкцій — зокрема, транспортування сировини, вартість якої перевищує 60 дол. за барель. Сертифікацію 21-го судна, що їй належить, уже з 3-го червня відкличе Міжнародна судноплавна класифікаційна асоціація Lloyd’s Register. 

Це може сильно вдарити по імпорту нафти з Росії —  насамперед до Індії. А він із 2022-го року зріс аж у 14 разів. РФ поставила в цю країну майже 51 млн тонн сировини. Такі дані опублікував Резервний банк Індії. У державі вже заявляли, що якщо буде необхідно, почнуть закуповувати російську нафту за ціною, що навіть перевищує граничну, яку встановили країни-члени G7 (“Групи семи”).

“Ми вивчимо можливість закупівлі російської нафти вище рівня, встановленого G7 або близько до нього. Це необхідно для відображення ризиків для економіки. В іншому разі Індії доведеться платити за нафту ціну, яку вона не зможе собі дозволити. У нашої країни велике населення, тому уряд має шукати прийнятну вартість. Ми постійно перебуваємо в пошуку найвигідніших угод в умовах, коли 80% потреб у нафті задовольняється за рахунок імпорту”, —  заявив міністр фінансів Індії Нірмала Сітхараман.

Але доходи Росії від продажу нафти в Індію застрягли за кордоном. Щомісяця РФ накопичує до мільярда дол. у рупіях, а обмінювати їх вдається з великими труднощами через валютні обмеження. 

Як пише Bloomberg, надлишок рупій виникає через великі обсяги продажу російської сировини Індії в умовах низького імпорту з цієї країни в Росію. За підрахунками агентства, щокварталу на рахунках осідатиме від 2-х до 3-х млрд в індійській валюті, які РФ не зможе використати, бо переговори між сторонами щодо можливого вирішення проблеми зайшли в глухий кут.

“Сторони обговорюють різні варіанти вирішення проблеми. Зокрема йдеться про можливість виходу російських компаній на індійський ринок капіталу. За словами неназваних чиновників РФ, російська влада спочатку була проти цього, але тепер знову повернулася до обговорення. Також є варіант, який передбачає вкладення накопичених рупій в індійські інфраструктурні проєкти в обмін на частки в акціонерному капіталі”, — йдеться у статті агентства Bloomberg.

За даними міжнародної санкційної групи Єрмака — Макфола, загалом 24 держави Глобального півдня 2022 року імпортували 426 млн барелів російської нафти. Це на 218% більше, ніж 2021-го. А обсяг імпорту в першому кварталі 2023-го року вже склав 181 млн барелів.

Але показники можуть значно скоротитися після ухвалення 11-го пакета санкцій Євросоюзу щодо Росії, спрямованих насамперед на усунення лазівок для обходу обмежень. Зокрема вони стосуватимуться суден, які відключають свої навігаційні системи, а також торкнуться перевалки продукції з корабля на корабель, повідомляють ЗМІ з посиланням на джерела, знайомі з обговоренням.

Читайте також: Введене ембарго повністю змінило географію проходження російської нафти, — Пендзин

Нагадаємо, Росія, як і раніше, продає в Європу вугілля, що заборонено санкціями. Судна, що перевозять “заборонку”, стали пропадати з радарів, відключаючи системи виявлення.

Прямий ефір