Введене ембарго повністю змінило географію проходження російської нафти, — Пендзин

Ілюстративний колаж: zn.ua

Насправді РФ збільшила добовий обсяг видобутку нафти, але обсяг нафтових доходів скоротився на 25%. Про це сьогодні, 19 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Так він прокоментував інформацію, що минулого місяця Індія імпортувала рекордний обсяг російської нафти — майже 2 млн барелів на добу. Це майже на 4,5% більше, ніж попереднього місяця. Згідно зі статистикою, у квітні Росія експортувала більше нафти, ніж за будь-який інший місяць від моменту початку повномасштабного вторгнення до України. 80% цього експорту припадає на Китай та Індію.

“Річ у тім, що Індія не купує, як і Китай, російську нафту за світовою ціною бареля нафти марки Brent. Вона купує нафту в межах прайс-кепа, в межах того цінового коридору, який затверджено. З формальної точки зору Індія не порушує жодних санкційних обмежень”, — пояснив Пендзин.

Економіст нагадав, що за 2022 рік Індія збільшила закупівлю нафти в РФ у 7 разів. І на сьогодні практично всі індійські нафтопереробні підприємства завантажені російською нафтою.

“Тому в цій ситуації, так, те ембарго, яке було введено, повністю змінило географію проходження російської нафти. Для того, щоб посилити контроль за рухом російської нафти і не давати можливості її продавати вище за прайс-кеп, найімовірніше, в 11-му пакеті санкцій буде заборона на обслуговування в європейських портах танкерів, у яких буде неактивний GPS-трекер. Щодо тих танкерів, у яких буде незрозуміло звідки вони йдуть і куди, їх не обслуговуватимуть в портах. Це робиться для того, щоб в акваторії портів не відбувався перелив з одних танкерів в інші, і не створювався мікс нафтовий, наслідком якого є втрата країни-витоки нафти”, — каже він.

Економіст пояснив, що, якщо, наприклад, у вас наполовину завантажений танкер, підходить якийсь тіньовий російський, і частину нафти перевантажує у ваш до повного обсягу.

“Іншими словами — є санкційні обмеження, є узгоджений у світі порядок щодо нафти, і щоб не було обходів, є такі механізми. А щодо обсягів, Індія отримує досить непогані доходи в цій ситуації — і з нафтою, і з огранюванням алмазом. Тому навряд чи в цій ситуації щось можна змінити, особливо якщо врахувати, що вона повністю діє в межах ухвалених обмежень”, — підсумував Олег Пендзин.

Читайте також: На 40% впали доходи російського бюджету — експертні оцінки ефекту санкцій

Нагадаємо, Європейський Союз і країни G7 (“Великої сімки”) мають намір заборонити імпорт російського трубопровідного газу, де Москва раніше знизила постачання. Це перші газові санкції проти Росії від початку повномасштабного вторгнення до України, пише видання Financial Times. За його даними, рішення мають ухвалити лідери G7 на саміті в Хіросімі.

Прямий ефір