На саміті у Вільнюсі Україна очікує офіційної відповіді на заявку, подану президентом на членство в НАТО, — Жовква

Ігор Жовква. Фото: president.gov.ua

До перемоги у війні, яку розв’язала РФ, Україна, очевидно, не зможе фіналізувати членство в НАТО. Але на липневому саміті у Вільнюсі Київ чекає офіційної відповіді на заявку про вступ до блоку, яку подав президент Зеленський у вересні минулого року. Про це сьогодні, 5 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав заступник керівника Офісу президента України (ОПУ) Ігор Жовква.

“Ми розуміємо, що, вочевидь, до перемоги України не зможемо фіналізувати наше членство в НАТО, але можемо й маємо зробити все необхідне, щоб у Вільнюсі пролунала офіційна відповідь на ту заявку, яку подав президент України, і в такий спосіб запустити цей процес, щоби він уже став незворотнім”, — сказав Жовква.

За словами заступника глави ОПУ, Україна на саміті у Вільнюсі очікує дуже важливих рішень. Наразі триває активна робота з кожним із лідерів 31 країни НАТО. 

“Ми працюємо з генеральним секретарем Альянсу, зі штаб-квартирою НАТО. Ми дуже хочемо, щоб не було повторено тієї помилки, якої, можливо, припустилися у 2008-му році, коли Україні не було дано ПДЧ (план дій щодо членства — ред.), а був там був даний тільки сигнал”, — зазначив гість ефіру.

Жовква вважає, що ПДЧ уже не потрібен Україні. Це вже застарілий для неї формат.

“Ми бачимо приклад тієї ж Фінляндії, і в недалекому майбутньому Швеції, які дуже швидко пройшли цей шлях, від подачі заявки до вже вступу однієї країни. Друга перебуває на завершальному етапі. Тому ось на цьому ми зараз і концентруємося. Ту домашню роботу, яку Україна має виконати, ми, безумовно, виконаємо. А взаємосумісність із військами НАТО ми проходимо сьогодні на полі бою. Українська армія зараз дуже швидко опановує новітні типи західного озброєння. Що як не взаємосумісність, це означає. Таким чином ми більше і швидше наближаємося до стандартів НАТО. Тому дуже хотілося б, аби відповідні політичні рішення почали ухвалювати вже на нинішньому саміті”, — наголосив заступник голови ОПУ. 

Він також прокоментував можливу зміну генсекретаря НАТО, яка очікується восени поточного року. 

“Нам дуже приємно працювати з чинним генеральним секретарем Єнсом Столтенбергом. Він дуже багато зробив, робить і, я впевнений, ще зробить для просування України на шляху членства в НАТО. Чого вартий хоча б його нещодавній візит до Києва, після якого послідували дуже чіткі та відверті заяви про те, що всі країни не є противниками вступу України до Альянсу. Коли генеральний секретар робить такі заяви, він не робить їх голослівно, просто так”, — зазначив Жовква. 

Він упевнений, що і новий генсек підтримуватиме Україну на шляху до вступу в Північноатлантичний альянс.

“Уже планувалося, що генеральний секретар піде у відставку ще минулого року. Але, бачите, поки що працює. Багато звучить прізвищ, різних версій. Дуже любить преса спекулювати на цій темі. Хто б не був генеральним секретарем Альянсу, я впевнений, що той чи та, хто прийде на цю посаду, також підтримуватиме Україну”, — сказав гість ефіру.

Читайте також: Україна хоче отримати обрис гарантій безпеки до вступу до НАТО, — політолог про липневий саміт Альянсу

Як повідомлялося раніше, на майбутньому саміті НАТО у Вільнюсі члени Північноатлантичного альянсу планують розглянути майбутню архітектуру безпеки Європи та місце України в ній. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Може йтися про прискорену процедуру вступу Грузії та України до НАТО без плану дій щодо членства — за прикладом Швеції та Фінляндії.

Читайте також: Що Україна очікує побачити у фінальному комюніке на саміті НАТО у Вільнюсі, розповів Чернєв

Прямий ефір