2 млн євро на боєприпаси: експерт розповів, чому словаки в обхід свого уряду допомагають Україні

Прапори Словаччини, ЄС та України. Фото: nikvesti.com

Жителі Словаччини в обхід свого уряду зібрали 2 млн євро на боєприпаси для України, які передадуть Чехії для реалізації її ініціативи щодо закупівлі снарядів для України. Про це сьогодні, 21 квітня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

За словами експерта, ця ініціатива від громадян Словаччини свідчить про те, що вони не підтримують свого прем’єр-міністра Роберта Фіцо і бачать дещо інші шляхи розвитку своєї країни, а не запропоновані офіційними особами. При цьому Словаччина — далеко не перша така країна.

“Словаччина, до речі, не єдиний приклад країн Східної Європи, які вже інтегрувалися до Європейського Союзу і зрозуміли, що їхня країна — далеко не зразок демократичних цінностей. Візьмемо, наприклад, Угорщину. Там теж є частина громадян, які не підтримують авторитарний проросійський вектор правління свого уряду. Інша справа — країни, які на собі відчули “дружбу” з РФ. Наприклад, країни Балтії. Вони першими виступають за допомогу Україні і підтримують усі ініціативи, які допоможуть Україні перемогти у війні Росії проти України”, — розповів Буряченко.

За його словами, наразі прем’єр уряду Словаччини намагається всидіти на кількох стільцях одразу.

“Прем’єр-міністр Словаччини та інші члени політичної верхівки країни з одного боку намагаються отримувати гроші від Європейського Союзу. З іншого — намагаються підігравати російським нормативам”, — констатував експерт.

На думку експерта, словаки бачать ці політичні ігри та розуміють, що Україна може бути їм вигідна економічно.

“Тут потрібно зазначити, що Словаччина — одна з провідних європейських країн з машинобудування. Свого часу міністр закордонних справ Словаччини приїжджав в Україну (до Ужгорода) для перемовин щодо кількох майбутніх проєктів у цій сфері. Словаччина зацікавлена в розміщенні сировинної бази для машинобудування, а також для розміщення в Україні своїх виробництв. Україна може бути корисна Словаччині в цьому ключі. І словаки це розуміють. Тому ми й бачимо, що вони в розріз своїх офіційних політиків починають включатися в допомогу Україні. Цим вони ще м’яко натякають своїм президенту і прем’єр-міністру, що не дозволять ввести країну в авторитаризм”, — зазначив голова “Міжнародної асоціації малих міст”.

Крім того, Буряченко зазначив: багатьох словаків підстьобує до допомоги Україні просто сором за підтримку офіційними особами країни РФ, країни-агресора.

“За даними словацьких ЗМІ, більшість словаків соромляться того, що їхня країна активно взаємодіє з РФ. Може, тому самі словаки самоорганізувалися, і вирішили допомогти Україні самостійно. Показово, що за дуже короткий час їм вдалося зібрати близько 2 млн євро. І я думаю — це не межа”, — резюмував Буряченко.

Читайте також: Україні потрібно вести діалог з усіма країнами ЄС, пояснюючи природу війни та агресивного режиму Росії, — Подоляк

Нагадаємо, Словаччина різко змінила вектор — на проукраїнський. Підтримка територіальної цілісності України, її євроінтеграція та засудження російської агресії — з такими меседжами виступив прем’єр-міністр Роберт Фіцо після зустрічі з прем’єр-міністром України Дмитром Шмигалем, яка відбулася 11 квітня.

Читайте також: Для Фіцо дзвенять тривожні дзвіночки — деталі від Герасимчука

Прямий ефір