США звинувачують Китай у постачанні в Росію товарів подвійного призначення — деталі

Прапори США та Китаю. Фото: gettyimages.com

Держсекретар США Ентоні Блінкен відвідає Китай із робочим візитом. Поїздка запланована на 24-26 квітня. Візит відбудеться на тлі побоювань Вашингтона через зближення КНР із Росією та дії Пекіна в Південнокитайському морі. У Міністерстві закордонних справ Китаю заявили, що вітають приїзд держсекретаря США, повідомляє FREEДОМ.

У Вашингтоні неодноразово висловлювали стурбованість через зближення Пекіна і Москви. Китай продовжує підтримувати Росію, поставляючи їй компоненти для виробництва зброї.

“Коли справа доходить до російської оборонно-промислової бази, основний внесок у неї наразі робить КНР. Ми бачимо, як Китай ділиться верстатами, напівпровідниками та іншими предметами подвійного призначення, які допомогли Росії відновити оборонно-промислову базу, деградації якої сприяли санкції та експортний контроль”, — заявив державний секретар США Ентоні Блінкен.

“КНР постачає Росії значні обсяги верстатів, мікроелектроніки, оптики, БпЛА і технологій крилатих ракет, а також нітроцелюлози, яку Росія використовує для виробництва палива. Ми вважаємо, що ці матеріали заповнюють критичні прогалини в російському оборонному виробничому циклі, допомагаючи пожвавити російську оборонно-промислову базу, яка в іншому разі зазнала б значних невдач через санкції та експортний контроль із боку Сполучених Штатів, із боку наших партнерів і союзників”, — зазначив заступник спікера Державного департаменту США Ведант Пател.

Китай же звинувачення у співпраці з Російською Федерацією у військовій сфері спростовує. Відносини з Москвою у Пекіна давні й не припинилися навіть після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Однак поставки товарів подвійного призначення, запевняють у Міністерстві закордонних справ КНР, регулюють.

“Китай не є ані винуватцем української кризи, ані її стороною. Ми не зробили й не будемо робити нічого, щоб отримати від цього вигоду. Ми завжди контролювали експорт товарів подвійного призначення відповідно до закону. Ніхто не повинен очорняти або нападати на нормальні міждержавні відносини між Китаєм і Росією і завдавати шкоди законним правам та інтересам Китаю і китайських підприємств. Китай вживе рішучих заходів для захисту своїх законних прав та інтересів”, — наголосила речниця Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін.

Водночас агентство Reuters із посиланням на американських чиновників пише, що 2023 року 90% російського імпорту мікроелектроніки становили товари з Китаю. Ці компоненти використовують зокрема для виробництва ракет, танків і літаків. Також федерація продовжує закуповувати в КНР двигуни для безпілотників і крилатих ракет, оптику для танків і бронетехніки. Натомість Росія постачає енергоносії зі значною знижкою, стверджують експерти.

“Насправді більш точне формулювання: Китай заробляє на Росії, зокрема і на війні між Росією та Україною. Китай і до цього був одним із головних партнерів для Росії, а оскільки РФ довелося переорієнтуватися із Заходу на Схід, то Китай став головним партнером. І Пекін із задоволенням заробляє на потребах Росії, купує за нижчими цінами, ніж продавала Росія раніше нафту і газ на Захід”, — пояснив політолог Володимир Фесенко.

Відносини Пекіна і Вашингтона загострилися ще більше після того, як 19 квітня США запровадили щодо компаній з Білорусі та Китаю санкції за постачання компонентів для пакистанських програм з виробництва балістичних ракет. А за два дні до цього на зустрічі з виборцями в Піттсбурзі президент США Джо Байден закликав переглянути ціни на китайські сталь і алюміній. Він наполягає на збільшенні митних зборів утричі, пояснюючи це тим, що КНР “продає зайву сталь на світові ринки за несправедливо низькими цінами”. Білий дім також почне офіційне розслідування суднобудівної галузі Китаю. У Пекіні у відповідь заявили, що Вашингтон таким чином нібито “ігнорує міжнародний економічний порядок”.

Читайте також: Розраховувати на те, що Китай перебуватиме на боці добра, не доводиться, — Айзенберг

Прямий ефір