Україні вкрай важливо отримати рішення про переговорну рамку з ЄС уже в червні — думка експерта

Ігор Попов. Фото: Facebook / Igor Popov

Нині Україна впевнено рухається до членства в Європейському Союзі. Наприкінці червня поточного року відбудеться засідання Ради ЄС, на якому очікується, що буде затверджено переговорну рамку для України. Про те, чому для України важливо отримати рішення про переговори до червня, сьогодні, 21 квітня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів експерт “Українського інституту майбутнього” Ігор Попов.

За його словами, на шляху до членства в ЄС Україна має пройти ще кілька важливих кроків.

“Приєднання країни до Європейського Союзу регламентується низкою положень. Під кожну країну виписується так звана переговорна рамка. І ось наприкінці червня поточного року відбудеться засідання Ради ЄС, на якому очікується, що буде затверджено переговорну рамку для України. У ній будуть прописані всі деталі, в якому порядку відбуватимуться переговори про вступ України до Європейського Союзу”, — розповів експерт.

Він додав, що Україні дуже важливо отримати це рішення вже в червні.

“Для України дійсно дуже важливо отримати це рішення вже в червні. По-перше, це запустить переговорний процес. По-друге, не потрібно забувати, що в першій половині 2024 року в Євросоюзі головує Бельгія, а з 1 липня — Угорщина. З Угорщиною в нас “особливі” відносини, тому, щоб ці відносини не вплинули на графік переговорів, нам дуже бажано домогтися такого рішення саме зараз”, — констатував Попов.

Наразі Україна має дуже велике лобі в питанні якнайшвидшого вступу до ЄС з боку країн Балтії.

“Потрібно відразу зазначити, що з боку Балтії в цьому питанні немає жодного меркантильного інтересу. Це прояв дійсно союзницького партнерства. Країни Балтії делегують у консультативну групу з переговорів щодо вступу України до ЄС експертів найвищого класу. Вони консультують Україну про те, як провести переговори максимально швидко і з вигідними для нас умовами. Ми вже бачимо, які перешкоди створюють окремі країни ЄС для доступу української продукції на європейські ринки. Тому цінні поради в процесі переговорів щодо кожного пункту для нас дуже важливі. Що стосується консультантів із країн Балтії — це, як правило, не дуже публічні, але дуже статусні люди. Вони очолювали делегації своїх країн на переговорах з ЄС. Вони пройшли цей процес і знають, як це працює. Тому їхні поради нам дуже допоможуть, щоб дотриматися національних інтересів України й наших виробників“, — уточнив Попов.

Він також нагадав, що в самому Європейському Союзі ще не дійшли остаточного рішення про розширення. Ця дискусія стосується не тільки України, але й інших країн.

“Європейський Союз багато в чому дискутує про те, коли проводити наступну хвилю розширення. І ця дискусія стосується не тільки України, але й Молдови, і Західних Балкан. Чи готовий Європейський Союз до швидкого розширення, чи вони робитимуть паузу? Вони самі поки що не визначилися. Це залежатиме багато в чому від економічної ситуації. Скажімо, прогнози економічного зростання на цей рік мінімальні в країнах, які є драйверами європейської економіки. Але в будь-якому разі переговори триватимуть, а фінальне рішення залежатиме від глобальної ситуації в економіці, у політиці та сфері безпеки. Наприклад, коли минулі хвилі розширення відбувалися, це працювало в плюс для Європейського Союзу, хоча приєднувалися країни теж зі значно слабшою економікою, ніж ядро Євросоюзу. Але це створювало спільний ринок величезний. А всередині цього ринку вільний рух товарів, послуг, трудових ресурсів. І це посилювало Європейський Союз. Чи готовий він буде “переварити” наступну порцію розширення, ми дізнаємося, я думаю, вже не цього року”, — резюмував Попов.

Читайте також: Євросоюз протягом року може створити економічну базу для виробництва зброї та боєприпасів — розбір Потапенка

Нагадаємо, раніше радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк заявляв, що Україні потрібно вести діалог з усіма країнами ЄС, пояснюючи природу війни і агресивного режиму Росії.

Читайте також: Німеччина залишиться лідером Європи в допомозі Україні, — німецький політолог

Прямий ефір