На 40% впали доходи російського бюджету — експертні оцінки ефекту санкцій

Ілюстрація: golos.com.ua

І ті, хто критикує санкції проти РФ, називаючи недостатньо ефективними, і ті, хто вважає, що вони справляються із завданнями, по-своєму мають рацію. Водночас у тому, що стосується енергетики, у Росії залишаються легальні способи обходу обмежень. Такими оцінками поділилися президент Київської школи економіки (КШЕ), міністр розвитку економіки (2019-2020 рр.), радник керівника Офісу президента України Тимофій Милованов та директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко в ефірі FREEДОМ.

Президент КШЕ наголосив, що санкції, безумовно, працюють. Проте найболючіші для РФ обмеження в нафтогазовому секторі — ембарго та стеля цін на нафту — було запроваджено практично через рік після початку повномасштабної війни. Тому було б дивно вже зараз очікувати достатнього ефекту.

“Тому одночасно праві й прихильники, і критики — ті, хто кажуть, що санкції не працюють. Звичайно, якщо санкції вводитимуть через рік війни, то навряд чи вони перший рік працюватимуть. І за цей час Росія заробила величезну кількість несанкціонованих грошей: ті нові гроші, які заходили до них, не потрапили під санкції, вони не заморожені і мають ліквідність для того, щоб фінансувати війну”, — прокоментував Тимофій Милованов.

Водночас він наголосив, що економічна ситуація в РФ через санкції суттєво погіршується.

“У першому кварталі 2023 року доходи російського бюджету впали на 40%, на 38%, залежно від того, як рахувати. Є дослідницька стаття Київської школи економіки, яка взяла конкретні дані торгівлі, митниці та показує, що санкції призвели до суттєвого падіння бюджету і створюють проблеми”, — зазначив президент КШЕ.

Володимир Омельченко, зі свого боку, зазначив: хотілося б посилення санкцій, але говорити про те, що вони не працюють, не можна.

“Візьміть ту саму енергетику, нафту та газ. Справді, прибутки за рік від експорту російської нафти та газу впали на 45%. Для бюджету Росії це досить суттєво”, — наголосив він.

Водночас директор енергетичних програм Центру Разумкова зазначив, що РФ має легальні способи обходу цих санкцій, з якими дуже складно боротися.

“Росія постачає нафту до Китаю, Індії, Сінгапуру, країн Північної Африки, і звідти вже йдуть нафтопродукти. Вони ж індексуються, як і товари тієї країни, де відбулася переробка. Нафта потрапляє у вигляді нафтопродуктів, як кажуть, вже повністю легалізованих, зокрема, на європейський ринок. Це серйозна проблема”, — наголосив Омельченко.

Подальший санкційний рух, на думку Милованова, має відбуватися у напрямку запобігання обходу санкцій, а також зниження стелі цін на російську нафту, яка зараз узгоджена на рівні 60 дол. за барель. Омельченко ж вважає, що знизити стелю в найближчій перспективі малоймовірно. На його думку, американські та європейські політики до цього не готові, “оскільки вважають, що зниження стелі може призвести до збільшення дефіциту нафти та нафтопродуктів на світових ринках і, отже, до підвищення цін на заправках”, що вдарить по їхніх рейтингах.

Нагадаємо, у Росії стрімко збільшується дефіцит бюджету. У першому кварталі 2023 року скарбниця недоотримала близько 29 млрд дол. І це при тому, що дефіцит на весь рік заклали на рівні 38,5 млрд. Те, що дірка у бюджеті, ймовірно, перевищить прогноз, визнали і в російському Мінфіні. Кажуть, Федерації вдалося утримати обсяги експорту нафти та нафтопродуктів, але прибутки від цих продажів упали майже вдвічі, а витрати на оборонний сектор продовжують зростати.

Прямий ефір