Культи лідера, мертвих та міфи — Снайдер описав ознаки фашизму в Росії

Фото: ukrinform.ua

Дедалі більше паралелей проводять між політикою Росії путінського режиму та політикою гітлерівського Третього Рейху. Про схожість свідчить і символіка, і агресивна пропаганда, ідеї та навіть конкретні цитати. Фахівець з питань Східної Європи, історик та професор Єльського університету Тімоті Снайдер описав основні аналогії у статті The New York Times, інформує “Дом“.

Путінський режим заради своїх геополітичних цілей звинувачує українців у нацизмі і при цьому сам розділяє цю ідеологію, пише американський історик Тімоті Снайдер. Професор Єльського університету вважає, що подібність в основах ідеологій є незаперечною. Росія — країна нового, переформатованого, але фашизму.

“У Росії є культ навколо одного лідера — Володимира Путіна. Тут є культ мертвих, організований навколо Другої світової війни. Є міф про минуле золоте століття імперської величі, яке має бути відновлене війною насильства, що зцілює, — смертоносною війною з Україною”, — пише Тімоті Снайдер у своїй статті.

Аналогій більш ніж достатньо, продовжує Снайдер. Завоювання України для гітлерівської Німеччини було однією з основних цілей у 1941 році. Тоді вона претендувала на родючі сільськогосподарські землі. І Гітлер уявляв, що це буде легко, бо вважав, що Радянський Союз створено штучно, а українці — простий колоніальний народ. Зараз, Кремль так само не зважає на незалежність та історію України. Веде колоніальну політику та загрожує миру голодом, блокуючи українські порти для експорту зернових культур.

“Війна з Україною — це не лише повернення на традиційне фашистське поле бою: це ще й повернення до традиційної фашистської мови та методів. Інші країни існують для того, щоб перетворитися на колонії. Минуле Росії знімає з неї провину. Існування України — це міжнародна змова. Війна — це відповідь”, — вважає Тімоті Снайдер.

Один із ключів до розуміння сучасної Росії — політика Сталіна щодо фашизму. Спочатку ставилися до нього байдуже, потім засуджували, пізніше, налагодивши взаємовигідні комунікації з Гітлером, сприймали навіть позитивно. І як тільки Німеччина вдерлася до Радянського Союзу, фашизм знову став ворожим. На думку Снайдера, це була коробка, в яку можна було покласти будь-що. Пізніше комуністів репресували як фашистів, під час “холодної війни” американці та британці стали фашистами для СРСР. І “антифашизм” не завадив Сталіну “зачищати” євреїв.

“У Росії XXI століття “антифашизм” просто вилився в право російського лідера призначати ворогів держави. Справжнім російським фашистам дали ефірний час. Для президента Росії “фашист” або “нацист” — це просто той, хто виступає проти нього чи його плану знищення України”. А українці — “нацисти”, тому що не вважають себе росіянами та чинять опір”, — йдеться у статті Снайдера.

Фашизм у Росії, стверджує історик, це гітлерівський фашизм, доведений до абсурду. Фашисти вважають себе “антифашистами”, проте інших, які не поділяють їхніх ідей, називають “фашистами” чи їхніми союзниками. Це глухий кут, в який зайшло російське керівництво в позначенні причин війни. Пропаганда путінського режиму заснована лише на завзятості, стверджує професор Снайдер.

Російський соціолог і політолог Григорій Юдін каже, що прихильники фашизму серед керівництва РФ допомагали режиму побудувати під так звану “спецоперацію” всі суспільні процеси.

“Коли мені один знайомий кілька місяців тому розповів про те, що з його контактів з людьми у владних структурах випливає, що там велика кількість шанувальників Гітлера, я не повірив. Тепер я вірю. Ці люди знають, чим вони користуються, чітко збирають символи з відомих їм місць, і займаються цим цілеспрямовано”, — каже російський соціолог Григорій Юдін.

Фашизм як ідеологія залишився непереможеним, стверджує історик. У Другій світовій росіяни, які вважають саме свій внесок у перемогу головним, а саму війну “вітчизняною”, фашизм не перемогли, а просто забрали його собі як трофей.

На думку Снайдера, якщо Україна зараз не зможе перемогти у цій війні, то для усієї світової демократії знову настануть темні часи.

Читайте також:

Виїхати чи залишитися: як вчинити росіянам, які незгодні з кремлівським режимом

Суспільство, яке спрямоване у минуле, — військовий історик про російський фашизм

Репресії в Росії продовжуються

Прямий ефір