Козача Лопань — під вогнем: життя за 2,5 км від кордону з РФ показали журналісти FREEДОМ (ВІДЕО)

Наслідки обстрілу Харківщини. Фото: hk.npu.gov.ua

Козача Лопань — селище на півночі Харківської області. До кордону з РФ — 2,5 км. Російські війська обстрілюють мирних, їхні будинки та інфраструктуру з усіх видів зброї. З 6 тис. мешканців у селищі залишилося трохи більше третини. Люди зізнаються: до гучних звуків звикли — намагаються їх ігнорувати, передає FREEДОМ.

“Вже не звертаєш уваги. Ходиш — вони стріляють: ну і нехай стріляють, вже не ховається ніхто… Так, звикали, адже два роки — пристрілялися вже”, — коментує житель Козачої Лопані Валерій.

“Живемо, важко, бачите — стріляють. Я жодного дня не сидів у льоху, навіть не залазив. Виїхати — куди? Де жити? Припустимо, у гуртожитку. Мені 70 з лишком років. Далі що?” — додає місцевий житель Анатолій.

Майже щодня на одній із вулиць селища — влучання у житлові будинки чи об’єкти інфраструктури. На жаль, не минається без жертв.

“Напередодні був обстріл із танка, продавець — молодий хлопець, 33 роки… Почався обстріл — він вийшов для того, щоб сховатись, лягти на землю, але, на жаль, безпосередньо тут був епіцентр обстрілу. Осколками посікло крамницю, і він загинув, бо отримав поранення, несумісні з життям”, — каже начальник інформаційного відділу Дергачівської міської ради Олександр Кулик.

За тиждень до цього снаряд влучив у житловий будинок — почалася сильна пожежа. Коли рятувальники її загасили, знайшли тіло 29-річного загиблого. Сусіди кажуть: було багато диму, але вийти змогли лише тоді, коли припинилося бомбування.

“Хлопець там згорів, загинув. Це був третій удар, здається, два, не знаю, де лягло, а це третій… Як почула перший — дві собачки зі мною, і в льох”, — розповіла мешканка Козачої Лопані Людмила.

Щоб уберегти людей, які будь-якої хвилини можуть опинитися під вогнем противника, в одному з підвалів у селищі облаштовують “пункт незламності”. Вже зробили ремонт у приміщенні, зміцнили стіни, підвели електрику.

“Були стіни голі, бетон, блоки — зараз окультуримо, столи для підзарядки поставимо, грубка у нас буде, вона стояла раніше, і її прибирали для ремонту, а зараз її поставимо”, — коментує електрик Костянтин.

Після завершення ремонту в “пункті незламності” зможуть працювати співробітники селищної ради, також його використовуватимуть як бомбосховище.

Місцева влада стверджує: евакуація для тих, хто хоче, продовжується. Людям радять виїхати у безпечні місця: до Харкова чи області. Тих, хто залишається, забезпечують гуманітаркою, медпрепаратами, організовують їм прийом лікарів-волонтерів, видають генератори.

Однак починати навіть мінімальне відновлення пошкоджених будівель та житла поки що немає можливості: Козача Лопань — у постійній зоні досяжності супротивника.

“Люди на свій страх і ризик залишаються в населених пунктах, потерпають від обстрілів, і наше завдання — надати їм мінімальну можливість зберегти їхнє житло, яке частково зруйноване. Тому у нас передбачені будпакети, які включають брезент, плівку, планки, шурупи для того, щоб можна було затягнути дах після удару, забити вікна і частково якось уберегти майно від дощу. Але заводити сюди підрядні організації — поки що це недоцільно та небезпечно”, — пояснив начальник Дергачівської міської військової адміністрації В’ячеслав Задоренко.

За підрахунками адміністрації, у Козачій Лопані наразі зруйновано близько 15% житлового фонду та критичної інфраструктури. Проєкти з реконструкції будівель почали готувати, але поки тривають потужні обстріли, говорити про те, які це будуть установи, рано, заявив В’ячеслав Задоренко.

Нагадаємо, селище Козача Лопань було окуповане російською армією 24 лютого 2022 року, окупація тривала пів року — до осені. Після звільнення жителі селища розповіли про звірства окупантів: обшуки, допити, тортури.

Прямий ефір