Коли на кону — спокій світу та життя України: експерти обговорили візит Зеленського до США

Джозеф Байден і Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський провів низку зустрічей у Сполучених Штатах Америки 11-12 грудня. Усі вони стосувалися подальшої підтримки України у відбитті російської агресії, а також подальшого партнерства України з НАТО.

Ключовою була зустріч двох лідерів — Володимира Зеленського та Джозефа Байдена. Було зроблено кілька важливих заяв. Приміром, Байден оголосив про виділення чергового пакета допомоги Україні на 200 млн дол. з уже раніше схваленого бюджету.

Байден виступає за компроміс

Президенти США та України Джо Байден і Володимир Зеленський у Білому домі обговорили необхідність виділення додаткової допомоги для Української держави. Сполучені Штати вже надали 111 млрд дол. допомоги від початку повномасштабного вторгнення Росії. Але республіканці поки що блокують виділення подальших коштів, наполягаючи на жорстких змінах у системі безпеки на кордоні США з Мексикою, що викликає протести з боку демократів.

Демократична та республіканська партії Сполучених Штатів готові до пошуку компромісу з питань фінансування України та захисту південно-американського кордону, однак брати фінансування України в заручники в такому разі було б неправильним, заявив президент США Джозеф Байден.

“Я не залишаю Україну, і її не залишать американці. Чітка більшість в обох партіях і в Конгресі підтримують Україну. Вони розуміють також, як і я, що успіх України та її можливість долати виклик агресії в майбутньому необхідні для безпеки світу”, — заявив Байден на спільній із президентом України пресконференції у Вашингтоні.

Без оперативного узгодження Конгресом додаткового фінансування України на 2024 рік США швидко втратять здатність допомагати Україні реагувати на її термінові оперативні потреби, чим тільки допоможуть Росії. Байден підкреслив, що саме на це і робить ставку Москва.

“Російські пропагандисти в Москві святкували, коли минулого тижня республіканці проголосували за блокування допомоги Україні. Ведучий кремлівського шоу буквально сказав, цитую: “Республіканці молодці”. Це добре для нас? Якщо російські пропагандисти прославляють вас (республіканців, — ред.), можливо, настав час переосмислити те, що ви робите”, — сказав американський президент.

Він додав, що сьогодні на кону стоїть свобода України.

На пресконференції з Байденом Володимир Зеленський заявив, що українські сили б’ються, щоб відбити повномасштабне вторгнення Росії за підтримки союзників, і зараз не час для того, щоб друзі України відступили. Україна боротиметься за кожен сантиметр своєї території, акцентував він.

“Питання не тільки в наших словах чи думках. Питання в тому, на що ми готові, а на що ні. Як Україна може відмовитися від своїх територій? Якщо чесно, це безумство. Ми часто згадуємо Бога. Це не по-християнськи. У нас є наші люди там, у нас є наші сім’ї там, у нас є діти там. Це частина українського суспільства. І ми говоримо про людей. Їх катують, ґвалтують, їх убивають. І ті голоси, які пропонують відмовитися від наших територій, також пропонують відмовитися від наших людей. Це не питання території. Це питання життів, сімей, дітей, їхніх історій. Я не знаю, чия це ідея, але в мене є запитання до цих людей. Чи готові вони віддати своїх дітей терористам? Я думаю, що ні”, — резюмував президент України.

Він нагадав, що Україна вже звільнила 50% територій, раніше захоплених російськими військами, відкинула Чорноморський флот РФ, ліквідувала основну силу приватної військової компанії “Вагнер” — 20 тис. “вагнерівців” було знищено.

Під час робочої поїздки до Вашингтона Зеленський особисто поспілкувався із законодавцями на Капітолійському пагорбі в закритому режимі, щоб переконати їх у тому, що допомога для України — в інтересах не тільки США, а й усього демократичного світу.

12 грудня, у другий день візиту, глава Української держави провів зустрічі:

  • з керівниками американських оборонних компаній в Українському домі у Вашингтоні;
  • у Конгресі США — з лідером Демократичної партії в Сенаті Чаком Шумером, лідером Республіканської партії в Сенаті Мітчем Макконнеллом і сенаторами;
  • вперше зі спікером Палати представників Конгресу США Майком Джонсоном.

Погляд експертів

Про те, з якими результатами український президент повернеться в Україну зі США і чим усе-таки закінчиться криза в Конгресі, в ефірі телеканала FREEДОМ міркували:

  • Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Анна Бродська-Кроткіна, завідувачка програмою славістики в Університеті імені Вашингтона і Лі в штаті Вірджинія (США), докторка філологічних наук, журналістка;
  • Пітер Залмаєв, американський політолог, директор міжнародної некомерційної організації “Євразійська демократична ініціатива”.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Фінал війни закладе фундамент для всього світу на десятиліття

— Важливо розуміти, що в інформаційну епоху завжди важко тримати актуальність тієї чи іншої теми досить тривалий час. Війна в Україні триває майже два роки. І, звичайно ж, ми бачимо, що багато внутрішніх проблем починають витісняти більш глобальну проблематику.

Фундаментально правильна чи неправильна фіналізація цієї війни призведе до того світу, в якому ми житимемо найближчі десятиліття.

Або цей світ справді виглядатиме правильно сконструйованим, де є правила. Або він буде таким, де майбутнє передбачити не можна, і домінуватимуть насильство, вбивства, право сильного загалом.

Нашим американським колегам важливо пояснити кілька речей.

Перше, що вони є інвесторами стабільності, зокрема стабільності, яка гарантує їм зрозуміле майбутнє.

Друге — вони є інвесторами у власне глобальне лідерство і в домінування демократичної системи як такої.

Третє — вони є інвесторами в закінчення існування країни, яка вчора сприймалася як ключовий опонент. Росія сьогодні не просто ключовий, абстрактний, теоретичний опонент, це практично опонент, який намагається сьогодні зламати ту систему світоустрою, яку США активно будує і намагається далі продовжувати будувати.

І четверте — це інвестиції в Україну. Безумовно, це військові прямі інвестиції та військове виробництво, зокрема американське військове виробництво, яке дасть нам змогу отримати вагомий результат на полі бою як такому.

Первинні інвестиції було зроблено. Тобто ми з вами отримували від наших партнерів зброю. Так, наступ має певні застереження з точки зору швидкості та результатів, яких ми досягли. Проте інвестиції в оборону зроблені. Україна вистояла.

І Росія, і Україна сьогодні перебувають у стратегічній обороні. Тобто Росія не домінує на полі бою. І, на мій погляд, президент точно розставив акценти, що потрібно якось інвестувати програму обнулення російського воєнпрому, російської армії та експансії як концепції російської зовнішньої політики.

В Адміністрації Байдена дуже чітко розуміють і природу війни, і природу російського режиму як такого. Вони абсолютно конкретно говорять про те, недофінансування військової програми України, безумовно, призведе до трагедії демократії. Тобто наслідки війни будуть найтяжчими і руйнівними і з точки зору глобального світопорядку, і з точки зору країн демократії. Тобто ми будемо весь час отримувати тиск.

Непрограш Росії призведе до істотного зростання нестабільності у світі та тиску на країни демократії. І, відповідно, опосередковано доведеться фінансувати абсолютно в інших обсягах проблематику безпеки.

РФ точно не повинна виграти і зберегтися в тому політичному вигляді, в якому вона сьогодні перебуває. Програш РФ різко зменшить агресію інших країн, яка проявляється по-різному. Програш РФ суттєво прибере з ринку агресивну пропаганду, агресивну інформаційну роботу і агресивну дипломатію як концепцію. Ми отримаємо перепочинок для того, щоб переосмислити міжнародні інституції — яку роль мають відігравати ООН чи МАГАТЕ.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Не виключено, що США розробляють різні варіанти підтримки України, щоб обійти колапс

— У США для республіканців головна проблема полягає не в тому ж, у чому вона полягає для українців. Вони чітко сказали: спочатку має бути вирішено питання про кордон. Причому навіть ідеться не про збільшення фінансування. Джо Байден тут готовий іти на поступки. Там головна проблема – пошук узгодженої позиції у зміні імміграційного законодавства. Йдеться про боротьбу з нелегальною міграцією.

Республіканці пропонують різко посилити процедуру легалізації. Демократи проти, бо це зачіпає інтереси однієї з їхніх електоральних груп — іспаномовного населення. Тому основна проблема — внутрішньополітична.

Ми, а також Ізраїль, оскільки це стосується не тільки України, а, зокрема, допомоги Ізраїлю, виявилися заручниками найгострішого внутрішньополітичного конфлікту.

Давно такого не було у США. Щоб так жорстко, принципово між собою зіткнулися дві конкуруючі сторони. А тут ще й наближаються президентські вибори. Йдеться про мільйони людей, про мільйони нелегальних іммігрантів. Це реальна проблема для США, дуже серйозна. Це ми, українці, її не помічаємо, тому що в нас інші проблеми, набагато гостріші й трагічніші саме для нас. А для США це проблема реальна.

Є певний, скажімо так, вплив Росії, але все ж таки працюють внутрішні політичні, в чомусь егоїстичні інтереси, позиція Трампа, звісно, і необхідність продемонструвати свій вплив, змусити Байдена піти на поступки. Але думаю, що більша частина республіканців розуміє, наскільки зараз важлива підтримка України. Але поки що для них усе-таки питання виборів і внутрішньополітичне питання — більш пріоритетні. Це реальність, і з нею доводиться рахуватися.

Крім зустрічі в Білому домі, була зустріч із військовим керівництвом Сполучених Штатів. Вона була предметна. Була зустріч із представниками військових індустрій. А перед цим делегація України проводила конференцію в США, присвячену оборонному співробітництву двох країн. Тож це буде один із головних пріоритетів на майбутній рік.

Виходячи з нинішньої ситуації в США, з наших потреб і на даний момент можливостей адміністрації Байдена, визначалася стратегія. Думаю, стратегія в різних варіантах, — як спільно діятимуть США й Україна. І ось це, напевно, була найголовніша, хоча й найзакритіша частина цього візиту.

Я думаю, що висновок із нинішньої ситуації в США — ми не можемо залежати від таких перепадів кон’юнктури. Тому буде йти робота над розширенням, розвитком оборонного виробництва України за участю американських виробників і з використанням американських оборонних технологій. Це виробництво низки видів боєприпасів і ракет, які можна використовувати якраз для американської зброї.

Я думаю, що мова вже йшла про запасні варіанти підтримки України. Підтримки зброєю і, думаю, в ширшому контексті фінансової підтримки. Можливо, буде використання інших механізмів. Не класичних, прямих — через фінансову допомогу, яка закладена в бюджеті США. На жаль, можливо, це вплине на якийсь час на обсяги допомоги.

Але думаю, що сама підтримка — і військова, і фінансова, триватиме. Просто вона буде йти в рамках інших механізмів і, можливо, частково буде заміщатися іншими країнами.

АННА БРОДСЬКА-КРОТКІНА: Більшість американських виборців підтримують Україну, і це впливає на політиків

— Здебільшого члени Конгресу підтримують Україну. Не підтримує виключно праве крило. Воно намагається шантажувати весь інший Конгрес, беручи допомогу України в заручники. Між іншим, слово “заручник” з’явилося буквально в усіх виступах і Байдена, і Кірбі, і, якщо не помиляюся, навіть Остіна. Тема заручників зараз дуже актуальна, тому що вони асоціюються з трагічною ситуацією ізраїльських заручників. І ми чуємо весь час це саме слово.

Здебільшого Республіканська партія, не в переважній більшості, але все-таки в більшості підтримує допомогу Україні. Демократи на 90%-95% підтримують допомогу Україні. Тому рано чи пізно цей бар’єр буде подолано. Як швидко — незрозуміло. Найімовірніше, це станеться після Нового року.

Сама по собі ця тяганина взагалі дуже шкідлива. Ми бачимо по путінській пропаганді — це просто захват і радість там консула.

Все-таки демократичний уряд має відповідати ще й на запити громадян. Переважна більшість пересічних американців, які голосуватимуть на виборах, підтримують Україну. Лише 16% виборців демократів вважають, що держава робить занадто багато для підтримки України. Тобто абсолютно переважна більшість — “за”.

Отже, демократи мають якось подолати цей бар’єр. Не переважна, але все ж таки більшість республіканських виборців теж виступають за підтримку України. Їм потрібно відповідати на запити виборців.

Те, що президент Зеленський приїхав до США, це дуже добре. Він харизматичний, дуже добре говорить, він симпатичний по-людськи. І це завжди великий плюс. Між іншим, статистика свідчить про те, що любов американців до України і бажання допомогти Україні щоразу робиться більшою після приїзду Зеленського.

Тож навіть якщо Зеленський не може вплинути на праве крило Республіканської партії, він впливає на ставлення до України пересічних американців. А це в демократичній системі дуже важливо. Тож його візит зараз, коли назріває критична ситуація, — це правильний хід.

ПІТЕР ЗАЛМАЄВ: Республіканці не збираються зупинятися і хочуть дотиснути демократів у Конгресі США

— Візит українського президента був правильним, зрозуміло. З іншого боку, я думаю, що користь від нього досить обмежена.

Республіканці дають зрозуміти, що вони не готові дослухатися до жодних моральних, етичних доводів, і навіть до того, що це відповідає інтересам Америки. Вони вважають, що першочергове завдання — вирішити питання кризи на кордоні. Вони розуміють, що це також електорально дуже делікатна тема для демократів.

Якщо республіканці дотиснуть демократів, то зможуть оголосити перемогу. Демократи на майбутніх виборах президента можуть втратити неабияку частку своїх іспаномовних вихідців із Латинської Америки, які традиційно голосують за них. Це пояснює, чому ця реформа зараз загнулася, чому демократи не готові піти абсолютно на всі вимоги республіканців. Вони вже погодилися з багатьма поступками, але не з усіма.

Більшість республіканців не проти допомоги Україні. Зокрема спікер Палати представників США Майк Джонсон, який свою зустріч із Зеленським закінчив словами: “Ми підтримаємо боротьбу України проти путінської Росії, і що все стане на свої місця, а здоровий глузд візьме гору”. Але знову-таки треба розуміти, що це меншість усередині Республіканської партії, яка є лояльною до Дональда Трампа.

Вони, по суті, взяли в заручники Республіканську партію. Вони можуть навіть використати цей момент, знаючи, що демократи не підуть на такі жорсткі реформи. І таким чином вони також доб’ються своєї мети — припинення допомоги Україні, бо багато хто з них узагалі не бажає перемоги України.

Голосування за допомогу Україні має відбутися до березня. Тому що в березні республіканці вже знатимуть, хто буде їхнім номінантом.

Читайте також: Допомога Європи та США Україні має колосальне геостратегічне значення для світового порядку та глобальної безпеки, — Добряк

Прямий ефір