Газовий шантаж Путіна не спрацював: у Європі колапс не настав, а попит на блакитне паливо знизився (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Країни Європейського Союзу в листопаді на чверть скоротили попит на російський газ. Це стало рекордом, порівняно із середнім показником за останні п’ять років, пише Financial Times із посиланням на дані аналітиків компанії ICIS. Прогнозам кремлівських аналітиків не судилося збутися, і до початку опалювального сезону європейські газосховища були заповнені більш ніж на 90%. А ціни на природний газ у Європі впали до рівня, який було зафіксовано ще до початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Фахівці бачать кілька причин падіння цін на блакитне паливо. І хоча європейці продовжують економити газ та електроенергію, ставка Путіна на газовий шантаж не спрацювала, повідомляє FREEДОМ.

4 січня в Малазі (Іспанія) температура повітря була 20 градусів тепла. Місцеві жителі і туристи купалися і засмагали на пляжі Малагета, насолоджуючись Середземним морем. Європа переживає безпрецедентно теплий січень, а по всьому континенту встановлюються нові температурні рекорди. Це відбувається на тлі того, як Москва лякає європейців колапсом без російського газу. Але кремлівські аналітики прорахувалися — європейці, як і українці, вживають додаткових запобіжних заходів і запасаються резервними джерелами світла та енергії.

Менеджер мережі магазинів туристичних товарів у Парижі Бастьєн Крузілак розпакував свіжу партію похідних печей і ліхтарів. Останнім часом до них у магазин стали заходити і звичайні містяни, а не тільки ті, хто цікавиться туризмом. Наприклад, за словами Бастьєна, продажі ліхтарів і похідних печей зросли в грудні в 10 разів.

“Ми помітили нову паризьку клієнтуру, яка дуже стурбована тим, що може залишитися без електрики. І щоб заспокоїти себе, вони хочуть мати у своїх будинках такі пристрої”, — сказав він.

Щоранку у вихідні дні Мері Обомезе прямує до бібліотеки Вулвіч-центру на південному сході Лондона, де проводить дві години за комп’ютером і зігрівається. Це такий пункт незламності по-англійськи. Він називається “Берег тепла”. Здебільшого туди приходять люди з низьким фінансовим достатком, повідомляє Reuters. Там можна почитати книжки, попрацювати і зігрітися, якщо вони не можуть дозволити собі ввімкнути опалення вдома. У будинку Мері Обомезе його ненадовго вмикають вранці і потім вимикають на більшу частину дня.

Щоб протистояти енергетичному шантажу з боку Росії, в Європі економлять світло і тепло, приглушують вуличне освітлення. 2021 року Росія була основним постачальником газу в ЄС — його частка становила 36% від усіх закупівель. Ситуація різко змінилася після 24 лютого 2022 року. 27 країн ЄС у 2022 році зробили рекордні запаси газу — свої сховища заповнили більш ніж на 90%. У грудні вони були заповнені майже на 84%, що на 13% більше, ніж у середньому по ЄС у 2016-2018 роках, заявили в Брюсселі.

“Востаннє, коли я перевіряв, коли повернувся до офісу, сховища були заповнені приблизно на 83% газових потужностей, що, знаєте, є досить хорошою позицією для цієї пори року. Ви пам’ятаєте, що нашою метою було досягти 80% до 1 листопада, і щоб пережити цю зиму, ми перевиконали це завдання”, — повідомив представник Європейської комісії Тім Макфі.

Ціни на газ також впали, і як пише видання Bloomberg, до рівня, який був до повномасштабного вторгнення Росії до України 24 лютого 2022 року. Попит на блакитне паливо знизився не тільки через теплу погоду в Європі, а й через економічну кризу в країнах Азії, які є великими покупцями російських енергоносіїв.

“Тому висновок наступний — Європа дуже спокійно проходить нинішній опалювальний сезон, є певні побоювання щодо опалювального сезону 2023-24 років, але з іншого боку, ми розуміємо, що, щонайменше, серйозне сповільнення економічного зростання Китаю та охолодження світової економіки, напевно, дає змогу нам говорити про те, що і наступний опалювальний сезон, 2023-24 рік, я думаю, що Європа пройде теж достатньо безболісно”, — коментує президент асоціації “Газові трейдери України” Андрій Мизовець.

Європа кардинально змінила політику співпраці з Росією в енергетичній сфері після 24 лютого. Якщо раніше вона здебільшого підігравала Росії і залучала російські компанії практично до усіх спільних енергетичних проєктів, то тепер ставлення змінилося. І зараз уже не Європі потрібно переживати про те, де взяти газ, а російському “Газпрому”, куди його подіти.

“Мало того, що немає ринку збуту, так і ще й ще з іншого боку відхід компаній європейських і взагалі світових, які забезпечували технічну складову газовидобутку, він дуже серйозно теж вплине на можливість РФ узагалі видобувати і природний газ, і нафту”, — зазначив Мизовець.

За словами президента асоціації “Газові трейдери України”, відсутність європейських сервісних компаній, які покинули Росію після початку агресії, не призведе до моментального обвалу в газовидобувній галузі, але в довгостроковій перспективі російські енергоресурси, від яких уже відмовилася Європа, будуть нікому не потрібні.

Читайте також: Німеччина повністю припинила імпорт російських нафти, газу та вугілля, — аналітик

Нагадаємо, за словами експерта з нафтогазового ринку Михайла Крутихіна, Росія відмовилася постачати до Європи газ, і на Заході знайшли альтернативні джерела постачання. Крім того, компанії починають подавати арбітражні позови на “Газпром” за порушення контрактів.

Читайте також: Санкції остаточно поставили хрест на Росії як експортері нафти й газу, — Закревський

Прямий ефір