Експорт російського зерна в Європу потрібно повністю припинити — думка експерта

Ілюстрація: gettyimages.com

Російське та білоруське зерно становить близько 3-4% експортованого до Євросоюзу. Торгівля з країною-агресором відбувається у звичайному режимі, що викликає питання. Але ЄС готується ввести мита на імпорт зерна з Росії та Білорусі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 20 березня, сказав голова громадської організації “Українська аграрна асамблея” Олександр Гапон. 

“Російське і білоруське зерно становить близько 3-4% експорту в Європейський Союз. Це не так багато. Але якщо копнути глибше, то є ще й гербіциди, засоби захисту рослин, добрива, які дійсно мають значення для економіки Росії. І вони торгують цими товарами у звичайному режимі з країнами Євросоюзу і НАТО. Ось чому це досі не заборонено — питання до наших партнерів”, — сказав Гапон.

На думку експерта, агропродукція, як і добрива та гербіциди, взагалі не повинні потрапляти до Європи та цивілізованих країн. Європейці мають розуміти, що зерно в крові не має потрапляти до них на стіл, вважає Гапон.

“Для Європейського Союзу не було єдиного тарифу з мит. Кожна країна ЄС запроваджувала свої мита на ввезення зернових та олійних культур і продуктів їхньої переробки. Але ООН пропонувала країнам у світі не ставити цей тариф на рівні понад 20%. Тому в кожній країні вони різні. Однак ми повинні говорити не про те, що у нас має бути якийсь тариф, певне мито. Ми маємо говорити про те, що ці товари не повинні потрапляти в Європу і в цивілізовані країни взагалі. Потрібно закривати це питання з боку Європи, закривати повністю експорт російських продуктів. Зокрема добрив, які йдуть великим потоком у Європу”, — акцентував спікер.

Гапон також зазначив, що протягом близько 30 років Росія намагалася заповнити своєю агропродукцією не тільки ринки ЄС, але й Китаю, Індії, Бангладеш та інших країн. Але, тим не менш, цього у них не вийшло. І Україна на даний момент домоглася, насамперед ціною і якістю, того, щоб перебити попит на російський товар.

“Але те, що він все одно потрапляє в ЄС, а український товар блокується на ринку, це є нонсенсом. Нам потрібно для початку визначитися: якщо ми партнери з європейцями, то необхідно закрити повністю європейський ринок для РФ. Закрити експорт з Російської Федерації, з Білорусі — важливо. Але нині це не становить особливого, у фінансовому відношенні, тиску на Росію”, — доповнив Гапон.

Нагадаємо, питання про обмеження ввезення до країн Євросоюзу агропромислової продукції з Росії та Білорусі підтримають усі учасники ЄС. Відповідні санкції можуть з’явитися в 14-му пакеті, який зараз готують у Європейському Союзі.

Раніше повідомлялося, що Латвія затвердила перелік сільськогосподарських продуктів, заборонених для ввезення з РФ і Білорусі. Заборона поширюється на овочі та коренеплоди, ягоди та фрукти, зернові, кормову сировину та готові корми. Латвія стала першою країною Євросоюзу, яка ввела обмеження на ці товари, і закликає ЄС до ухвалення спільного рішення.

Прямий ефір