Безпрецедентна кількість важкої техніки: підсумки “Рамштайну-8” оцінили експерти (ВІДЕО)

8-ма зустріч у форматі "Рамштайн". Фото: Тwitter

Бойові машини, артилерія, засоби протиповітряної оборони, снаряди та ракети. Такі результати зустрічі представників 54 країн-партнерів України у форматі “Рамштайн”. Найбільш обговорюваною темою стало надання німецьких танків “Леопард-2”. І, хоча в цьому питанні чітких домовленостей не досягнуто, Німеччина заявила про готовність поставити Збройним силам України додаткове озброєння і техніку, інформує FREEДОМ.

У переговорах у форматі “Рамштайн” взяли участь представники 54 країн. Глава Пентагону Ллойд Остін у вступному слові закликав партнерів не послаблювати підтримку України і діяти рішуче.

“Це вирішальний момент у війні. Росія здійснює перегрупування, вербування і намагається переоснащуватися. Це не той момент, щоб сповільнюватися. Пора копати глибше. Український народ спостерігає за нами. Кремль спостерігає за нами, і історія спостерігає за нами. Тому ми не відступимо і не похитнемося в нашій рішучості допомогти Україні захистити себе від російської імперської агресії”, — заявив він.

Український президент Володимир Зеленський по відеозв’язку закликав учасників прискоритися з військовою допомогою, оскільки затягування війни грає на руку Росії. Глава держави акцентував, що Україна потребує танків, систем ППО, артилерії та авіації.

“Ми повинні прискоритися! Час має бути нашою зброєю так само, як ППО і артилерія, бронемашини і танки, про які ми з вами говоримо. Леді та джентльмени, ви — сильні люди з могутніх країн. Я закликаю вас ухвалювати такі рішення, які можуть позбавити російське зло будь-якої влади. У ваших силах почати таку політику вже сьогодні”, — сказав Зеленський.

Основна інтрига засідання — чи оголосять західні союзники України про передачу ЗСУ сучасних танків. Такого рішення ухвалено не було, заявив новий міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. Водночас він запевнив, що “країна не перешкоджатиме партнерам, які готові надати Україні “Леопарди”.

“На жаль, на восьмій зустрічі не відбулося домовленості щодо танків, але сама дискусія вже підштовхнула і Британію до постачань, і Польщу до обіцянки постачань, і сформувала фактично танкову коаліцію, яка таки дотисне Німеччину в її небажанні постачати Україні танки. Позиція новопризначеного міністра оборони німецького так само, як і його заява, свідчить про те, що Німеччина вже на фінішній прямій у питанні ухвалення рішення щодо поставок іншим танків та надання танків, можливо, і сама”, — зауважив політолог Олег Саакян.

Незважаючи на неготовність ФРН надати танки, Україна отримає роту “Леопард-2” від іншого партнера. Влада Польщі, яка давно свідчить про бажання передати Києву німецькі машини, що перебувають у неї на озброєнні, заявила, що Варшава шокована позицією Німеччини. Ба більше, вона готова надати “Леопарди” без згоди Бундесверу.

“Мені дуже імпонують заяви наших польських партнерів, які безпрецедентну заяву зробили, що якщо Німеччина не дасть згоди на постачання Україні танків “Леопард”, які перебувають на озброєнні в Польщі, і буде затягувати цей процес, то поляки змушені будуть передати танки без дозволу країни-виробника. Це дуже-дуже радикальний жест на межі фолу”, — прокоментував керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який брав участь у засіданні формату “Рамштайн”, заявив про необхідність нарощування військової допомоги, щоб Україна могла перемогти й звільнити окуповані Росією території.

І нехай питання про танки залишилося відкритим, результати “Рамштайн-8” не можуть не радувати, стверджують експерти.

“Чим же “Рамштайн” здивував? Він здивував величезною, безпрецедентною кількістю важкої техніки. Це і БТРи, і БМП, також це сотні стволів різної великокаліберної артилерії. Це зброя не тільки для ефективної оборони, а й для маневрової оборони. А найцікавіше — це зброя можливого здійснення контрнаступу. Відповідно, перелом на Заході щодо позиції “допомогти Україні не програти” відбувся. І тепер це озброєння можна охарактеризувати як те, що допоможе Україні перемагати”, — сказав Олег Саакян.

За день до восьмої зустрічі Консультативної групи на авіабазі “Рамштайн” одразу кілька країн оголосили про нові пакети військової допомоги для України. Велика Британія, Швеція, Естонія, Фінляндія, Польща, Латвія, Литва — це не повний список тих, хто дав так звану “Талліннську обіцянку”. Під час “Рамштайну” нову оборонну підтримку анонсувала Німеччина. Озброєння їй обійдеться в мільярд євро. А також Сполучені Штати — пакет допомоги оцінюють у 2,5 млрд дол.

Читайте також: “Рамштайн” готує Україну до наступу: нову військову допомогу Заходу оцінив Мацука

Нагадаємо, раніше політолог Фесенко заявив, що рішення про постачання танків до України ще не ухвалено, але Німеччина не перешкоджатиме в цьому іншим країнам. Політичний тиск на Німеччину дасть свій результат, і країни, в яких на озброєнні є танки Leopard 2, все ж таки передадуть їх Україні.

Прямий ефір