Акції протесту та міжнародний тиск: причини провалу в Грузії закону про “іноагентів” пояснили експерти

Учасник мітингу проти закону про "іноагентів" у Тбілісі. Фото: 24hoursworlds.com

Депутати партії “Грузинська мрія” і громадський рух “Сила народу” відкликали з парламенту Грузії скандальний законопроєкт про “агентів іноземного впливу”, ухвалений 7 березня в першому читанні.

Ухвалення проєкту цього закону спричинило масові акції протести в Тбілісі, для розгону яких поліція застосовувала сльозогінний газ, водомети й світлошумові гранати.

Парламентарії планують знову повернутися до розгляду цього законопроєкту після того, як у Грузії спаде “емоційне тло”.

Тиск суспільства і міжнародна критика

9 березня ініціатори проєкту закону про “іноагентів” опублікували спільну заяву, в якій пояснили причини відкликання документа, повідомляє Georgia Today. За їхніми словами, рішення відкликати законодавчу ініціативу було ухвалено “без будь-яких умов” через масові протести і широку міжнародну критику.

“Повідомляємо, що відбулися консультації між політрадою “Грузинської мрії”, “Сили народу” і депутатами парламентської більшості щодо політичних процесів, які тривають навколо закону “Про прозорість зовнішнього впливу”. Ми бачимо, що ухвалений законопроєкт викликав розбіжності в суспільстві. Машина брехні змогла представити законопроєкт у негативному світлі та ввести в оману певну частину населення. Його ухвалення в першому читанні було представлено в очах частини суспільства як відхід від європейського курсу”, — йдеться в заяві.

Автори документа зазначають, що правляча партія планує проводити спеціальні зустрічі з громадянами Грузії, щоб пояснювати, для чого країні необхідний закон про “іноземних агентів”. Такі заходи “Грузинська мрія” має намір здійснювати після того, як “емоційний фон спаде”.

Крім того, у “Грузинській мрії” заявили, що “радикальним силам” нібито “вдалося залучити частину молоді до протиправної діяльності”.

“Ми повинні максимально дбати про мир, спокій і економічний розвиток у нашій країні, а також про прогрес Грузії на шляху європейської інтеграції. Тому необхідно витрачати енергію кожного нашого співгромадянина не на протистояння, а на розвиток країни в правильному напрямку. Грузія буде підтримувати мир і стабільність і продовжуватиме рухатися до Європи з гідністю, що є принциповим вибором грузинського суспільства”, — підкреслюється в заяві.

Представництво Європейського Союзу в Грузії привітало рішення відкликати законопроєкт про “іноземних агентів”.

“Ми закликаємо всіх політичних лідерів Грузії відновити проєвропейські реформи в інклюзивний і конструктивний спосіб для досягнення статусу кандидата [на вступ до ЄС]”, — ідеться в заяві дипвідомства.

Водночас попри заяву про відкликання з парламенту законопроєкту про “іноагентів”, грузинська опозиція планує знову провести акцію протесту в центрі Тбілісі та мітингувати, поки Грузія не візьме “гарантований прозахідний курс”, інформує видання SOVA. Як заявив представник партії “Гірчі — Більше свободи” Цотне Коберідзе, мітинг відбудеться сьогодні, 9 березня, о 19:00 на проспекті Руставелі.

Опозиціонери вимагають від влади чіткого пояснення того, як саме буде відкликано законопроєкт “Про агентів іноземного впливу”. Крім цього, мітингувальники вимагатимуть негайного звільнення всіх затриманих протестувальників.

“Сьогодні неодмінно буде акція! Є багато молодих людей, які не довіряють “Грузинській мрії” і вважають, що гарантом зближення країни із Заходом є ми”, — заявив Цотне Коберідзе.

Раніше 7 березня парламент Грузії більшістю голосів ухвалив у першому читанні законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”.

Він передбачає обов’язкову реєстрацію як “іноземних агентів” усіх організацій і ЗМІ, які більш ніж на 20% фінансуються з-за кордону. Проєкт документа багато в чому є копією аналогічного закону, який уже діє в Російській Федерації.

За проєкт закону про “іноагентів” проголосували 76 депутатів правлячої партії “Грузинська мрія”, проти його ухвалення висловилися 13 парламентаріїв.

Ухвалення документа викликало величезний резонанс у грузинському суспільстві. Ще напередодні голосування, 6 березня, у Тбілісі біля стін парламенту Грузії почалися акції протесту, спрямовані на недопущення затвердження цього законопроєкту.

Наступного дня, вже після голосування, протести набули масового характеру, до вечора тисячі людей вийшли на проспект Руставелі та на розташовану поруч площу Свободи. Учасники акції розгортали прапори Євросоюзу і скандували “Ні російському закону!”.

Поліція спробувала силою розігнати людей, почалися сутички. У правоохоронців полетіли “коктейлі Молотова”, у відповідь правоохоронці застосували перцевий газ і водомети.

Занепокоєння з приводу схвалення в першому читанні законопроєкту про “іноагентів” висловило багато країн світу. Європейські політики заявили, що закон не сумісний із цінностями та стандартами Європейського Союзу, і він суперечить проголошеній Грузією меті вступу до ЄС, яку підтримує переважна більшість населення країни.

У США також засудили ухвалення в першому читанні скандального законопроєкту і пригрозили запровадженням санкцій щодо причетних до документа.

Читайте також: Протести в Тбілісі — причини та наслідки: розбір ситуації від грузинських політиків та експертів

Ситуація в Грузії в огляді думок експертів

Чому правляча партія вирішила відкликати з грузинського парламенту законопроєкт про “іноагентів”? Як ухвалення цього документа може вплинути на перспективи вступу Грузії до ЄС? Чи зможе грузинське суспільство змусити владу країни повернутися до прозахідного курсу? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Георгій Маргвелашвілі, президент Грузії (2013-2018 рр.);
  • Мамука Хазарадзе, лідер партії “Лело для Грузії”;
  • Давид Сакварелідзе, депутат парламенту Грузії (2012-2015 рр.), заступник генпрокурора Грузії (2008-2012 рр.), заступник генпрокурора України (2015-2016 рр.);
  • Дмитро Шашкін, міністр освіти і науки Грузії (2009-2012 рр.), міністр оборони Грузії (2012 р.).

ГЕОРГІЙ МАРГВЕЛАШВІЛІ: Грузія не повинна стати частиною тліючої Росії

— Зараз реальна опозиція згуртувалася навколо народу, і тут особлива специфіка. Річ у тім, що стільки молоді вже давно не виступало в Грузії на мітингах, і фактично мітинг диктує свої умови і політикам, і опозиції.

Первинною метою цих протестів була вимога винести цей російський тиранічний закон із парламенту. Тому що люди побачили на власні очі, що представники влади не тільки брехуни й аферисти, а й прямо служать інтересам Москви.

Я думаю, що політичний процес має поглиблюватися, і ми, природно, повинні в найкоротші терміни дійти до парламентських виборів і змінити цей проросійський уряд на владу, яка відповідає європейським і євроатлантичним сподіванням грузинського народу.

Це тільки початок довгого процесу, це не станеться за ніч, але народ уже все це побачив, і люди не хочуть не тільки назад у СРСР, а й у путінську Росію, яка зазнає поразки у війні проти України.

Зараз має велике значення, щоб ми ще раз не залишилися на задвірках історії і не стали б частиною цієї тліючої російської держави.

МАМУКА ХАЗАРАДЗЕ: “Грузинська мрія” стала проти грузинського народу

— Ми дуже багато протестів бачили в Грузії, і вони закінчувалися з різних причин. Але я думаю, що протест, який зараз триває через законопроєкт, ухвалений грузинським парламентом, не зупиниться.

“Грузинська мрія” — це шлях у нікуди для Грузії.

Енергію, яку зараз ви бачите на вулицях Тбілісі та різних міст Грузії, треба використати в іншому напрямі: для реформуванні грузинської економіки, соціальної сфери та залучення різних інвестицій. Останні опитування кажуть, що кожен п’ятий громадянин Грузії, хоче покинути нашу країну. Кожен третій — молода людина. І це дуже боляче, тому що Грузія має великий потенціал.

Коли йде розмова про об’єднання [політичних партій], я думаю, що створення коаліції має відбутися після виборів. Усі партії, які мають прозахідну політику, мають бути в координації, а після виборів ми повинні вже створити велику коаліцію.

У 2024 році в нас уперше за 30 років відбудуться вибори, які будуть повністю пропорційними. І я думаю, що це великий шанс для Грузії, тому що люди обиратимуть ті партії та тих лідерів, які мають досвід в економіці, в інших галузях.

Але до виборів ми маємо дійти. Ніхто не знає, як буде діяти “Грузинська мрія”, вони зараз в глухому куті, тому що встали проти грузинського народу.

Не проти якоїсь партії чи протестувальників — вони встали проти історії, вони стоять проти справжньої грузинської мрії, а не тієї мрії, яку вони хочуть провести в наше повсякденне життя.

Так що, я дуже оптимістично налаштований. Я і мої друзі будемо боротися до кінця, щоб побудувати в Грузії демократичні та транспарентні інститути, налагодити і повернути Грузію в бік Європи. 80% грузинів уже давно, ще 30 років тому, обрали європейський шлях розвитку, тому що ми, як і Україна, є частиною Європи.

ДАВИД САКВАРЕЛІДЗЕ: Грузинська молодь зрозуміла, що настала точка неповернення

— Зараз відбувається по-справжньому переломний момент в історії сучасної Грузії, оскільки молодь до цього часу особливо не цікавилася політикою.

Сучасні технології, соціальні мережі, інтернет і демотивація щодо самого життя в Грузії — вони вважали за краще взагалі не втручатися в політику і просто емігрували, залишали країну. Був такий тренд, що нами керують дурні, і молодь сміялася часто над представниками влади, які захопили Грузію.

А зараз вони зрозуміли, що це вже точка неповернення, і країна захоплена ворогами справжньої нової Грузії, які всіляко тягнуть її туди, де їй не місце. Грузію неможливо туди затягнути, це вам не 1993 рік, і навіть не 2003-й — це 2023-й рік, і тут уже зовсім інші стандарти, зовсім інший рівень свобод, і це так просто не минеться.

Влада, я думаю, вже повністю втратила зв’язок із реальністю. Вона також втратила молодь, яка розуміє, що ворогів Грузії, які бажають перетворити країну на щось між Росією і Білоруссю, потрібно прибирати, і з цим потрібно закінчувати.

Ми не знаємо, як це триватиме, і в яку форму і куди воно переллється. Те свавілля, яке влаштовує зараз влада, постійно розприскуючи газ, поливаючи людей холодною водою взимку, затримуючи демонстрантів тощо, цим не закінчиться.

Вони навіть не почекали, що люди розійдуться самі по собі, що протест згасне тощо, а одразу вирішили в найкращих російських традиціях діяти й розганяти демонстрантів.

Люди набираються досвіду, люди дедалі більше координуються, опозиція і суспільство більше вчаться, тому, природно, все дійде до перевиборів. Будь-який Майдан, будь-яка вулиця і вуличні протести доходять до формалізації цього процесу. Я навіть у цьому не сумніваюся.

ДМИТРІЙ ШАШКІН: Закон про “іноагентів” був покликаний встановити в Грузії диктатуру

— Народ у Грузії вже давно чітко визначився, що наше майбутнє в Європі. Згідно з будь-якими опитуваннями, які проводяться в Грузії, 75% грузинських громадян підтримують євроінтеграцію. У Конституції Грузії написано, що мета Грузії — стати членом Європейського Союзу. Ми підтримуємо вступ Грузії до НАТО, тож із цього питання в суспільстві повний консенсус.

Інше питання, що політична сила, яка перебуває зараз при владі, і якою керує з-за лаштунків олігарх, є проросійською силою, ми про це дуже давно говоримо. Це та сила, яка отруїла третього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі і тримає його у в’язниці. Це та сила, яка не підтримала Україну у війні, і робить все для того, щоб допомогти Росії обійти санкції.

Отже, у наявності в Грузії величезна прірва між урядом, олігархами і народом Грузії. І те, що зараз відбувається, це результат ось цієї прірви.

Закон про “іноагентів” не тільки ідентичний російському закону — навіть ті меседжі, якими цей закон намагаються виправдати, абсолютно ідентичні. Ми робили порівняння слів Путіна і глави партії “Грузинська мрія” (ми її називаємо “Російською мрією”) — вони ідентичні, наче один політтехнолог писав.

Усе, що зараз відбувається в Грузії, дуже схоже на Україну за часів Януковича, коли він відмовився йти в Європу. У вас точно так само били людей, це тільки посилює насильство.

Тут треба розуміти, що народ же не дурний і все дуже добре розуміє. А народу намагаються піднести, що це американський закон за аналогом FARA. Представник Держдепартаменту сказав офіційно, що нічого спільного із законом FARA цей грузинський законопроєкт не має.

Американський закон передбачає питання лобістів. В Америці є система лобістів, і для неї було створено цей закон. У Грузії така система не діє, вона не діяла і в Росії. І те, що необхідно було для лобістів, абсолютно неприйнятно для неурядових організацій або для журналістів.

Усі чудово розуміють, що цей закон створює фундамент, законодавчу базу, на якій потім можна побудувати все, що завгодно, як вони зробили це в Росії.

27 країн Євросоюзу сказали, що цей закон не відповідає прагненням Грузії до членства в ЄС. Сполучені Штати Америки підтримали Євросоюз і дуже чітко сказали: те, що зараз робить “Грузинська мрія” в Грузії, не відповідає демократичним цінностям.

Євросоюз дуже чітко дав зрозуміти, що без здійснення тих 12 пунктів, які презентували Грузії, для Грузії закритий вхід до Євросоюзу, тому вони готуються до диктатури. Диктатура не пройде, тому що грузини пролили надто багато крові для своєї незалежності, і ніхто це не дозволить.

Тому все це і викликало такий великий протест. Причому це протест уже не партійний, це протест суспільства, особливо молоді. У неї забирають майбутнє, і вона з цим не погодиться. Треба розуміти, що цей народ вільний. Не можна змусити рабами бути молодь, яка виросла у свободі. 

Читайте також: У Тбілісі може початися “Майдан” проти авторитаризму, — Читадзе

Прямий ефір