Лукашенко боїться задіяти армію Білорусі у війні РФ проти України, бо це обернеться проти нього, — Мацкевич

Олександр Лукашенко. Фото: ap.org

У Білорусі затвердили так звану військову доктрину. У ній з’явився пункт, який дозволить приєднатися до війни проти України. Йдеться, зокрема, про відправлення військ. Нібито Білорусь вважає можливим надання військової допомоги так званим дружнім державам, а це означає направлення військового контингенту. Ця “доктрина” насамперед потрібна не Лукашенку, а Путіну. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив білоруський політик, представник Координаційної ради демократичних сил Білорусі Валерій Мацкевич.

“Ця “доктрина” потрібна насамперед Путіну. А Лукашенко почувається як ніколи потрібним своєму кремлівському куратору. Тому теоретично Путін може зараз примусити Лукашенка силами білоруської армії вступити в ті чи інші дії по здійсненню агресії, які, власне, вони вже почали по відношенню до України 24 лютого 2022 року”, — сказав гість ефіру. 

Але участь чи неучасть білоруської армії у війні залежить не від ухваленої “доктрини”, вважає Мацкевич.

“Це залежить від двох чинників. По-перше, від громадської думки, настроїв в армії, з якими вони з Путіним, не припиняючи, працюють, витрачаючи на це величезні пропагандистські ресурси, фінанси. Я впевнений, у них це не вийде. Другий фактор — Лукашенко сам зізнався російським журналістам в останній візит до Путіна про те, що зараз ось така мирна Білорусь потрібна Путіну, Росії, Кремлю. Тобто, по суті, він визнав, що люфт у нього дорівнює довжині повідця, за який його тримає Путін. Ця “доктрина” потрібна, власне, самому Путіну. А Лукашенко, як вірний “гауляйтер”, просто виконує замовлення свого господаря”, — сказав спікер. 

Мацкевич також наголосив, що вплив Лукашенка загалом на ту ситуацію, яка зараз відбувається, вкрай малий. І він би давно пішов на такий крок, якби розумів, що це не обернеться проти його режиму.

“Якби Лукашенко дав такий наказ, публічно про це заявив, що білоруська армія братиме участь в агресії і готова перейти кордон Білорусі та України, то в нього не було б жодних гарантій того, що армія не розвернеться проти нього. Або того, що вона не може перейти на бік Збройних сил України і поповнити лави білоруських добровольців. Я думаю, що це те, що і намагався пояснити Лукашенко Путіну: що білоруська армія невірна імперським задумам двох диктаторів. І насправді Лукашенко набагато більше поділяє інтереси, думки і всі бажання Путіна, ніж білоруська армія, яка є частиною білоруського суспільства”, — акцентував Мацкевич. 

Незважаючи на те, скільки часу з білоруськими військовими працює і російська пропаганда, і спеціально заслані російські фахівці, якої б психологічної обробки білоруські військові не зазнавали, здебільшого настрої там не змінилися, доповнив спікер. 

“Тому Лукашенко добре розуміє, якщо він віддасть наказ білоруській армії брати участь у тій чи іншій військовій агресії, це обернеться проти нього, оскільки білоруське суспільство напружене. Зараз ми, можливо, не бачимо масових протестів, мільйонів людей на вулицях, як 2020 року. Але ця ситуація подібна до сухого пороху, а іскра — обговорення навколо участі білоруської армії у війні. Це саме та іскра, яка може вплинути на те, що буде величезний вибух у суспільстві”, — резюмував Мацкевич. 

Читайте також: “Всебілоруські народні збори” — це “п’яте колесо у возі”, який побудував Лукашенко в Білорусі, — Латушко

Прямий ефір