Проєкт закону про спеціальний трибунал над винними у воєнних злочинах в Україні з’явився в Організації Об’єднаних Націй. Це підтверджують члени української робочої групи зі створення трибуналу, повідомляє FREEДОМ.
Делегація України продовжує активну роботу з країнами-партнерами, щоб ті якнайшвидше долучилися до створення спеціального судового процесу.
Посол США з глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак заявила, що Сполучені Штати вже подумують розсекретити свої розвіддані. Це допоможе виявити тих, хто несе безпосередню відповідальність за російське вторгнення і його підготовку.
“Це те, що дуже хвилює президента Зеленського. Це те, чого хоче Україна, і я думаю, що це матиме велике значення. Ми розглядаємо всі аспекти і, безумовно, підтримуємо ухвалення деяких проміжних заходів, особливо коли йдеться про збереження доказів”, — цитує The Guardian посла США з глобального кримінального правосуддя.
Українська делегація презентує проєкт трибуналу урядам Франції, Німеччини, США та Великої Британії. У Франції компанія OpinionWay провела опитування для Києва серед тисячі респондентів. Результати — 86% французів виступають за трибунал над Путіним. Президент Франції Еммануель Макрон підтримав притягнення вищого військово-політичного керівництва Російської Федерації до відповідальності за всі воєнні злочини в Україні. Національні збори Франції ухвалили резолюцію на підтримку трибуналу.
“Ми повинні зібрати всі докази воєнних злочинів. І це те, що ми робимо, відправляючи в Україну поліцейських і експертів… Ми повинні запустити всі юридичні ініціативи”, — сказав Макрон в інтерв’ю CBS News.
“Міністерство закордонних справ Франції розпочало переговори про створення спеціального трибуналу з Антоном Кориневичем, спеціальним послом України, зробили офіційний стейтмент, щоб французька сторона також приєдналася до трибуналу”, — сказав член української робочої групи зі створення спецтрибуналу Олег Гавриш.
Перша леді України Олена Зеленська раніше презентувала британським парламентаріям проєкт створення спеціального трибуналу. Активна робота української делегації триває в Берліні та Вашингтоні.
“У нас також у Німеччині зареєстровано постанову про підтримку трибуналу. У США республіканці зареєстрували вже в Палаті представників резолюцію про підтримку трибуналу. У нас у грудні, максимум у січні, буде голосування в ООН за резолюцію Генасамблеї, яка також має підтримати створення трибуналу”, — повідомив Гавриш.
Варіантів трибуналу над Росією поки що два. Перший — двосторонній договір Україна — ООН. Другий — такий собі гібридний варіант — суд, створений в Україні, з підтримкою міжнародних організацій. І цей варіант менше підходить Києву, заявляють у робочій групі.
“Зараз тривають переговори з ЄС, там уже є згода того, що буде трибунал, тільки Євросоюз бачить його там дещо інакше, ніж бачимо ми. Вони говорять про якийсь гібридний варіант. Чи є якийсь механізм, який дозволив би в усьому світі зняти недоторканність з Путіна і Лаврова? Якщо це дасть змогу зняти недоторканність із Путіна і Лаврова, тоді нас це влаштує і тоді треба буде просто це правильно прописувати”, — зазначив Гавриш.
У США вважають, що навіть “заочний” трибунал може бути ефективним.
“Чи влаштовують вони тих, хто вижив? Чи влаштовують вони охоронців справедливості? Можливо, ні. Але вони надають жертвам можливість давати свідчення. Вони дають можливість зібрати воєдино докази для створення історичного запису, а потім, якщо ці особи справді потрапляють під варту, вони мають право на повторний судовий розгляд, який, відтак, може розпочати процес, що справді є змагальним”, — зазначила Бет Ван Шаак у статті The Guardian.
Україна ж вимагає, щоб спецтрибунал стартував до вересня 2023 року, оскільки на той час Київ збере докази щодо понад 26 тисяч воєнних злочинів, які спричинили загибель тисяч українців.
Читайте також: Злочини РФ не змогла б розслідувати жодна правоохоронна система світу, — Захаров про створення спецтрибуналу