Злочини РФ не змогла б розслідувати жодна правоохоронна система світу, — Захаров про створення спецтрибуналу

Євген Захаров. Фото: Андрій Баштовий/radiosvoboda.org

Необхідність створення спеціального трибуналу для Російської Федерації обумовлена, зокрема, величезною кількістю злочинів. При цьому відповідні ініціативи в межах Організації Об’єднаних Націй, вочевидь, будуть блоковані Росією. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Він зазначив, що на сьогодні подібний спецтрибунал не передбачений жодними міжнародними нормами.

“Ті трибунали, які були раніше по Югославії та по Руанді, були засновані ООН. Але створення ООН такого трибуналу сьогодні неможливо, оскільки Росія, будучи членом Ради безпеки ООН, просто заблокує це”, — коментує правозахисник.

Водночас він зазначає, що кількість злочинів уже така, що з їхнім розслідуванням сьогодні не впоралася б самостійно жодна правоохоронна система у світі. Йдеться про понад 42 тис. кримінальних проваджень.

“Розслідування злочину — це процесуально закріплений доказ. Необхідні всі опитування свідків і жертв, якщо вони залишилися живими. Це дослідження з місця злочину та інші слідчі дії, які мають бути проведені у кожному такому випадку. Це просто нереально. Водночас за українським кримінально-процесуальним законодавством розслідувати злочини можуть лише громадяни України. Тому допомога правоохоронних органів інших країн у повному обсязі неможлива”, — зазначає голова правління Української Гельсінської спілки.

За словами гостя ефіру, попри те, що законодавчо закріплено взаємодію українських правоохоронців із прокурором Міжнародного кримінального суду, цього недостатньо.

“Міжнародний кримінальний суд теж не має великої кількості ресурсів, він може досліджувати, розслідувати лише невелику кількість найгучніших, найбільш значущих злочинів. А що буде з рештою десятків тисяч злочинів? Вони залишаться не розслідуваними? Тому наша держава і говорить про створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії, який було скоєно Росією”, — пояснює правозахисник.

За його словами, цей трибунал має бути міжнародним, зі спеціальним статутом, ухваленим усіма країнами, які в ньому беруть участь, і має бути розслідувано якнайбільше скоєних РФ злочинів.

Євген Захаров зазначив, що хоч і повільно, проте усвідомлення необхідності створення такого трибуналу відбувається і на рівні громадськості, і на рівні влади в інших державах. Про це, зокрема, свідчить той факт, що петиція з вимогою створення такого трибуналу на міжнародній платформі Avaaz набрала понад 2 млн підписів.

Гість ефіру також зазначив, що проєкт статуту такого трибуналу вже написано та обговорюється.

Читайте також: Близько 27 тис. інцидентів внесено до бази “Трибуналу для Путіна” — деталі від правозахисника (ВІДЕО)

Прямий ефір