Більшість громадян РФ негативно ставляться до НАТО. Вони впевнені, що колективний Захід боїться Росії та готується до ядерної війни. Такі дані публікують соціологи в самій Російській Федерації. При цьому в суспільстві зростає ностальгія за Радянським Союзом. Значна частина респондентів мріє повернутися в часи піонерії та колгоспів, інформує UA.
Лише 7% росіян ставляться до НАТО позитивно. Такі дані надають у російському аналітичному “Левада-центрі”. При цьому 82% опитаних негативно налаштовані до Альянсу. Помітна й тенденція: чим старша вікова група опитаних, тим більше виявляє негативу до НАТО. В усьому винна, пояснюють фахівці — пропаганда. Часто люди вторять тому, що чують по телевізору, — несвідомо, іноді — зі страху бути покараним за інакодумство.
“Соціологічні опитування в Росії мають свою специфіку в тому, що там їх відтворюють якраз основні наративи пропагандистського впливу. Тобто, якщо держава і телебачення повторюють там деякі тези, то, як правило, вони проголошуються і під час соціологічних опитувань. У цьому сенсі громадська думка дуже схожа на ту, яка існувала в Радянському Союзі, коли всі громадяни давали однакові відповіді на політичні питання”, — каже заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко.
Своє негативне ставлення до НАТО росіяни пояснюють можливою військовою загрозою Альянсу. Понад половину, 60%, вважають, що країн НАТО варто побоюватися. Так само впевнені, що сам Альянс повинен боятися Росії. Все, як під диктування пропаганди, стверджують фахівці.
“Громадяни цей пропагандистський наратив сприймають як установку — що їм потрібно відповідати. І взагалі у нас дуже часто кажуть, що російська пропаганда досить ефективна. Вона ефективна в тому сенсі, що вона не переконує, а дає вказівку: як думати і як відповідати під час соціологічних опитувань. І люди керуються цією установкою”, — пояснює Михайло Міщенко.
Ностальгія за Радянським Союзом — ще один із наслідків кремлівської пропаганди. Ностальгують навіть ті, хто ніколи в ньому не жив. Молоде покоління не проти повернутися до минулого.
“За розповідями бабусі чув, наприклад, що там було непогано, досить, жити. В цілому, я знаю, що деяким СРСР дуже не вистачає. Моє ставлення швидше позитивне. З того, що я чув, принаймні складається позитивне враження про ту країну”, — каже житель Єкатеринбургу Ярослав.
Сумують за СРСР і ті росіяни, хто застав його лише в дитинстві.
“Хліб був дешевий, пиво було дешеве, молоко у скляних пляшках. Багато чого. Квас продавали з бочки та пиво з бочки, натуральний продукт”, — згадує житель Краснодара Андрій.
А ось до так званої “спецоперації”, а насправді — війни з Україною, росіяни починають втрачати інтерес. При цьому 48% опитаних впевнені чи скоріше впевнені, що конфлікт переросте у пряме зіткнення з НАТО. Близько третини респондентів вважають ймовірним, що в такому разі російський президент Володимир Путін може наказати першим використовувати ядерну зброю. Приблизно стільки ж бояться початку ядерної війни.
Читайте також:
Зеленський анонсував запуск “Книги катів” наступного тижня
По школі в Бахмуті вдарила РФ — наслідки показали журналісти
Директор музею Голодомору: Геноцид – це і безіменні могили, і знищення мови, і депортація