Закон про перехід релігійних організацій допоможе вирішити розбіжності, – Георгій Коваленко

Фого UATV

70 парафій Української православної церкви МП перейшли до ПЦУ. Про це заявила народний депутат і представник Президента в парламенті Ірина Луценко.

Про те, як повинен відбуватися перехід, і про доопрацьований законопроект “Про свободу совісті та релігійні організації”, який тепер повністю відповідає європейському законодавству, зокрема рішенню ЄСПЛ, розповів в інтерв’ю UATV священнослужитель, громадський діяч, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко.

За його словами, процес переходів громад в іншу юрисдикцію в Україні відбувається з 90-х років. Країна має дуже багатий досвід – як позитивний, так і негативний. Георгій Коваленко наголосив, що саме на державі лежить відповідальність за те, щоб всі процеси відбувалися мирно й законно.

“У Законі “Про свободу совісті та релігійні організації” існує положення з 90-х років, коли цей документ було прийнято, про те, що релігійна організація може змінити своє підпорядкування. Тобто, обрати собі релігійний центр як в Україні, так і за її межами. Важливо розуміти, що в Україні головною в релігійному полі є громада, саме їй належить майно, саме в громаду збираються люди, щоб сповідувати свою релігію. Також важливо, що в Україні є необов’язковою юридична реєстрація релігійної діяльності. В інших країнах, навіть у наших сусідів, це не так. У РФ, наприклад, все майно належить церкві в цілому – Московському патріархату – і якщо громада вирішує міняти свою юрисдикцію, то вона не має жодних прав на приміщення і майно. В Україні навпаки, все – в руках громади“, – пояснив гість студії.

Георгій Коваленко наголосив, що цей законопроект покликаний дати якісь механізми, норми, які враховуватиме держава в процесі переходів. І ці норми повинні відповідати міжнародним стандартам.

“Українська держава забезпечуватиме право як тим громадам, які хочуть змінити підпорядкування, так і тим, які хочуть залишитися в підпорядкуванні релігійним центрам. Також потрібно розуміти, що громада часто не монолітна, і в цьому сенсі до юридичних механізмів потрібно додати добру волю, інклюзивний варіант православ’я, коли ми можемо домовитися. Цей законопроект допоможе вирішити моменти розбіжності, коли немає монолітності й голоси поділяються 50 на 50”, – розповів священнослужитель.

Також гість студії пояснив, чому вирішив змінити юрисдикцію і перейти з УПЦ МП до ПЦУ.

“З 2014 року, від початку війни, я публічно заявив, що не належу до Московського патріархату, я належу до УПЦ – і це було задекларовано. З початком процесу надання автокефалії ми його підтримали. У вересні висловили таку позицію, що ми проти війни юрисдикції, а виступаємо за мирне існування, співпрацю та співслужіння. Коли було рішення Об’єднавчого собору, я став згадувати у служіннях митрополита Епіфанія. Ми провели збори громади й фактично одноголосно проголосували за те, що приєднуємося до процесу єднання Православної церкви України”, – розповів він.

Телеверсію інтерв’ю з Георгієм Коваленком дивіться 17 січня о 15:00 у програмі “Лицом к лицу”.

Наталія СОФІЄНКО, UATV

Прямий ефір