Зараз питання в тому, РФ швидше візьме під контроль Слов’янськ і Краматорськ чи ЗСУ звільнять Херсон – експерт

Незважаючи на численні заяви міністра оборони РФ Шойгу про повне взяття Луганської області під російський контроль, бої продовжуються. Армія РФ не вийшла на адміністративні кордони Луганщини і через великі втрати наразі не може виконати поставлені перед нею завдання. Про це розповів генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

“Більшість Луганської області захоплена, і стоїть завдання захопити в адміністративних межах Донецьку. Але бої були настільки запеклими, противник зазнав таких великих втрат озброєнь і техніки, що Путін змушений був офіційно узаконити те, що неминуче мало статися після таких боїв. Підрозділи у складі 30-50% Російської Федерації, це стан, коли продовжувати подальші дії, тим більше бойові, наступальні, вони не в змозі. Путін узаконив цю оперативну паузу для цих підрозділів.

Тим не менш, російські окупанти не залишають спроби взяти під свій контроль стратегічно важливу трасу Лисичанськ-Бахмут, використовуючи переважно штурмову авіацію.

“На тактичному рівні тривають запеклі бої. Противник зосереджує свої зусилля, резерви, намагається проводити штурмування, використовуючи ударні можливості ствольної артилерії, реактивної ударної авіації, штурмові літаки та армійську авіацію, вертольоти у боях за Слов’янськ та у перспективі Краматорськ”.

На думку військового експерта, зараз на фронті склалася така ситуація, коли буде важливою першість однієї зі сторін і це визначить певною мірою подальший перебіг подій.

“Західні та наші фахівці оцінюють, що питання стоїть хто швидше організується, збере сили та візьме під контроль: російська сторона – район Слов’янська, Краматорська – чи Збройні сили України звільнять Херсон та землі навколо нього. Але я так думаю, наші Збройні сили зроблять усе можливе, щоб відстояти Слов’янськ та Краматорськ, завдати максимум втрат у живій силі та озброєннях супротивника. А щодо Херсона, рано чи пізно ми деокупуємо ці території”, – наголосив Романенко.

Експерт зазначив, що активніше українська армія проводить оборонні дії, тим скромнішими стають заявлені Путіним цілі цієї війни: від бліцкригу зі знищенням держави Україна, сухопутного коридору до Придністров’я до захоплення двох східних областей.

“Зараз стан Луганської області зрозумілий. Там трохи лишилося від адміністративної території, яку ще контролюють, але бої точаться зі Збройними силами України. І вони зосереджуються та концентруються, ведуть бої щодо Донецької області. Одночасно ми проводимо асиметричні дії, там, де є можливість завдавати контрудару – мається на увазі напрям криворізький, херсонський – здійснюємо, захоплюємо плацдарми, що переважають висоти. Тобто ми так чи інакше просуваємось. Можливо, повільно, але йдемо вперед, щоб справді реалізувати свою мету – звільнити Херсон та область. Усе питання у тому, хто швидше підготує відповідні резерви та здійснить ці поставлені цілі. Тому ми бачимо, як руйнуються цілі, які поставила Російська Федерація, та зменшуються відповідно до того, наскільки активно проводять оборонні дії Збройні сили України. Питання в тому, щоб  якнайбільше вирівняти наші потенціали, що дозволить перевести ослаблені Збройні сили Російської Федерації в оборонну позицію. Якщо наші можливості нарощуватимуться й надалі завдяки допомозі союзників, то можна буде вести мову про проведення широкомасштабних контрнаступальних операцій зі звільнення нашої території від військ противника”.

Експерт додав, на Харківському напрямку для українських воїнів важливо зараз вирішити два завдання: відсунути війська агресора до держкордону та перервати канал постачання озброєнь, що суттєво знизило б інтенсивність боїв у районі Слов’янська та Краматорська.

“У свій час з початком другої наступальної операції угруповання в районі Ізюма було найбільшим, там зосереджувалися до 25 тисяч військовослужбовців Збройних сил Російської Федерації. І оскільки продовжуються бої навколо напряму Слов’янська та Краматорська, Бахмута, то в цьому напрямку здійснюється постачання озброєнь та техніки, паливно-мастильних матеріалів, логістичне забезпечення бойових дій з території Росії. І ось із Харкова, якби були у нас відповідні сили та можливості, друге завдання нашого угруповання — це перерізати цей канал постачання, необхідне для ведення бойових дій. Але сил поки що не дуже багато. Оптимістичний підхід у тому, що повільно, але все-таки здійснюються поставки. І зараз уже HIMARS, як заявив секретар РНБО, – до 9 одиниць. На жаль, нам поштучно доводиться їх рахувати. Але це ефективна зброя, яка освоюється нашими розрахунками. Воно ефективно діє за складами, ми бачимо за останній тиждень яку шкоду завдали по складах та пунктах управління. І це можливо на дальність до 80 км. А росіяни навколо Харкова, щоб не дати реалізувати ці цілі, активно використовують наявні ударні засоби, зокрема авіацію, по якій працює наша протиповітряна оборона. Нещодавно збили черговий СУ-25, це штурмовик”.

Як зазначив Романенко, Путін спеціально запустив меседж “Росія ще нічого всерйоз не починала”, бачачи великі втрати російської армії. Це насамперед виправдання перед своїми громадянами масштабу втрат на цій війні. А також посил до керівництва інших країн, з якими Росія має або планує конфлікт, нібито сил у Кремля вистачить на всіх.

Читайте також:

У Маріуполі окупанти зруйнували всю інфраструктуру. Містяни перуть речі в калюжах — мерія

Глава МЗС РФ Сергій Лавров через бойкот залишає саміт G20

Сенатори США заявили про необхідність оперативного постачання зброї Україні, зокрема далекобійних HIMARS

Прямий ефір