За перемовини і проти санкцій: чи може Китай зіграти ключову роль у припиненні війни Росії проти України (ВІДЕО)

Прапор Китаю. Фото: ukrinform.ua

Китай може зіграти ключову роль у припиненні війни Росії проти України. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв’ю італійському виданню La Stampa. Причина — особливі відносини Пекіна і Москви. Китай неодноразово заявляв про свої миротворчі прагнення. Посол КНР у Швейцарії повідомив, що Пекін розглядає можливість взяти участь у Глобальному саміті миру, інформує FREEДОМ.

Глобальний саміт миру Швейцарія планує організувати до літа, заявив міністр закордонних справ країни Ігнаціо Кассіс на Генасамблеї ООН.

Президент України Володимир Зеленський запропонував скликати саміт ще в грудні 2022 року. Його мета — реалізація української формули миру.

Київ запросить на перший Глобальний саміт миру понад 160 держав, повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час форуму “Україна. Рік 2024-й”. Пекін розглядає можливість узяти участь в ньому, сказав посол Китаю у Швейцарії.

“Китай виступає за просування мирних переговорів і завжди був прихильний до цього. Ми також висунули стратегію політичного врегулювання конфлікту. Необхідно поважати територіальний суверенітет усіх країн і дотримуватися Статуту ООН. Крім того, всі сторони повинні прагнути до припинення війни. Необхідно запобігти загостренню кризи або виходу її з-під контролю”, — сказав посол Китаю в Швейцарії Ван Шіхтін у коментарі газеті Neue Zuercher Zeitung.

Однак дипломат тут же зауважив, що Китай відкидає санкції щодо Росії. Вони, на його думку, лише створюють проблеми. І заявив, що для деескалації конфлікту потрібно “спонукати Росію та Україну якнайшвидше відновити прямий діалог”.

З просуванням такої ідеї аналітики пов’язують і майбутній візит до Франції глави КНР. Посилаючись на неназваних чиновників з Парижа і Брюсселя, видання Politico пише, що Сі Цзіньпін приїде до Франції на початку травня. Візит може збігтися з ювілеєм встановлення двосторонніх дипломатичних відносин.

Експерти вважають, що Китай хоче налагодити відносини з Європою, які зіпсовані близькою співпрацею Сі Цзіньпіна і Путіна. Але при цьому Пекін має намір відстоювати інтереси Кремля.

“Офіційні особи розповіли Politico, що Китай намагається переконати Європу дозволити Росії сісти за стіл майбутніх мирних переговорів, можливо, у Швейцарії — інакше Пекін бойкотуватиме такі зустрічі. За їхніми словами, це послання було посилено під час європейського турне спеціального представника Китаю Лі Хуея”, — йдеться в публікації видання Politico.

Китай не може собі дозволити втратити Європу як важливого торгового партнера через розв’язану Путіним війну Росії проти України. Але водночас, КНР не сприймає українську формулу миру. А пропозиції Пекіна не відповідають інтересам Києва.  

“Для Китаю, з погляду власне КНР, це план, розроблений Заходом, на західних принципах. Китай вийшов зі своєю ініціативою 12 пунктів, і представив світу альтернативу фактично. Він зацікавлений відстежувати настрої західних країн, які беруть участь у цих дискусіях обговорення формули миру, але реально реалізовувати її на даному етапі не зацікавлений”, — зазначив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

Китай різко відреагував на нещодавнє рішення Євросоюзу про внесення до санкційних списків китайських компаній — через зв’язки з Москвою. Але, з іншого боку, втрата європейських інвестицій для китайської економіки стане катастрофою.

Читайте також: Китай хоче побачити Росію на переговорах з Україною тільки заради власної вигоди, — аналіз оглядача

Як повідомлялося раніше, участь Китаю в саміті за формулою миру президента України Володимира Зеленського, який планують провести у Швейцарії, дуже важлива, тому ведеться активна дипломатична робота із залучення Китайської Народної Республіки.

Прямий ефір