ЄС зараз залежний від російського газу менш ніж на 9%, — президентка Європарламенту про енергонезалежність

Роберта Мецола. Фото: president.gov.ua

Після істотного зниження залежності від російських енергоносіїв у період від 24 лютого — повномасштабного вторгнення РФ до України — і дотепер європарламентарі працюють над створенням енергетичного союзу в Європі. Це питання поки що перебуває на рівні дипломатії. Про це в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу FREEДОМ повідомила президентка Європейського парламенту Роберта Мецола.

“Якщо врахувати той факт, що 24 лютого ми були майже на 90% залежні від російського газу, а зараз — менш ніж на 9%… Як ми це зробили? Ми перепідключилися, знайшли інші способи, знайшли партнерів із третіх країн, на яких ми можемо покластися. Сподіваюся, ми зможемо створити справжній енергетичний союз у Європі, вклавши значні кошти у відновлювані джерела енергії. Я можу говорити про це поки що як про дипломатичні геополітичні відносини, які ми зможемо побачити, коли Російська Федерація піде з України”, — сказала вона.

Разом із цим президентка Європарламенту зазначила, що це буде важка зима.

“Ми не тільки ведемо війну на нашому континенті, але у нас інфляція і ціни на енергоносії вищі, ніж будь-коли раніше. Ось тут і приходить час лідерства. Тут важлива Європа. Тут європейські лідери повинні подивитися одне одному в очі і сказати — чи готові ми врятувати Європу”, — заявила Мецола.

Вона зазначила, що, можливо, Європа ще не була в такій складній ситуації, але була в інших складних ситуаціях, єдиний вихід з яких був через загальноєвропейські рішення.

“Якщо ми несемо відповідальність за реалізацію цих загальноєвропейських рішень, то наші громадяни можуть бути втішені тим фактом, що ми маємо намір вжити всіх можливих заходів, щоб пом’якшити соціально-економічні наслідки не тільки війни на нашій території, а й нестабільних цін на енергоносії. Енергобаланс занадто довго залежав від дешевого російського газу. Рішення, які ми ухвалили до цього моменту, зайшли набагато далі, ніж я могла собі уявити. Але це тому, що наші громадяни хочуть, щоб ми це зробили. Тепер ми маємо забезпечити, щоб вони продовжували переживати ці важкі зими разом із нами, не кажучи їм що робити. А ухвалюючи рішення, які ми можемо пояснити і які також захищають їх”, — резюмувала президентка Європарламенту.

Повна версія інтерв’ю: ЄС має відповідати швидкості, з якою просувається Україна: інтерв’ю з президенткою Європарламенту Мецолою

Як повідомлялося раніше, Україна пропонує додаткові 15 млрд кубометрів потужностей для зберігання європейських запасів газу. Російський план газового шантажу Європи з метою послабити підтримку України провалився. Тим часом Європа уклала контракти з іншими постачальниками, а російським компаніям доводиться спалювати блакитне паливо, адже закриття свердловин може заморозити галузь.

Прямий ефір