Україна допоможе Європі зі зберіганням 15 млрд кубометрів газу

Газовые хранилища ФРГ. Иллюстративное фото: dw.com

Україна пропонує додаткові 15 млрд кубометрів потужностей для зберігання європейських запасів газу, повідомляє FREEДОМ.

Російський план газового шантажу Європи з метою послабити підтримку України провалився. Тим часом Європа уклала контракти з іншими постачальниками, а російським компаніям доводиться спалювати блакитне паливо, адже закриття свердловин може заморозити галузь.

“Більшість свердловин при закритті обводнюються, тому що більшість російських свердловин продовжують працювати у водонапірному режимі. Коли свердловина закривається, вода, яка давала підпору, вона просто проникає в свердловину і свердловина обводнюється. Тому вони так довго і завзято палили газ, тобто фактично, були свідчення того, що тайга горіла. Ми бачили, як вони цинічно спалювали газ на кордоні з Євросоюзом, показували це все. Але, статистика — важка річ, ось уже у нас листопад, а газ подіти Росії нема куди”, — зазначив голова правління Асоціації “Нафта та газ України” Андрій Закревський.

За словами експертів, до пандемії коронавірусу Росія видобувала трильйон кубометрів газу на рік, після цифри знизилися до 840 мільярдів. Тепер видобуток газу наближається до показників лише на рівні близько 430 мільярдів кубометрів. Стільки потрібно для покриття лише своїх потреб РФ.

“Стратегія заморожування Європи абсолютно не працює, вона зазнала краху. Якщо говорити про абсолютні цифри, то від дуже великого постачальника з відсотком ринку понад сорока на початку цього року, Росія перетворилася на гравця з відсотком менш ніж сім, з часткою ринку менше ніж 7%. І Європа не обмежилася тим, що вона шукає заміну ресурсу російського лише на цей сезон, укладаються довгострокові контракти, абсолютно змінюється стратегія роботи та пошуку енергоресурсу. І це приносить свої плоди”, — сказав експерт у галузі енергетики Андрій Мізовець.

При тому, що газові сховища Європи заповнені в середньому на 93%, у портах ЄС стоїть черга з LNG-терміналів із блакитним паливом.

“Зараз практично всі газові сховища Європи заповнені — в деяких ще йде заповнення, в деяких уже почався відбір. Але такого рівня заповнення газових сховищ у Європі ще ніколи не було. І тут треба розуміти, що для різних країн 100% заповненість різне означає. Тобто, наприклад, для такої країни як Німеччина — сховища в неї начебто й великі, і Австрія знаходиться поряд зі своїми сховищами, зі своїми хабами, але виявляється, що цього газу їм вистачить на 2-3 місяці або на 4 місяці . Наші 15 млрд кубометрів газу для Європи, для деяких країн — це річний запас, для деяких — півроку, для деяких — 2 місяці”, — пояснив Закревський.

Допомогти Європі готова й Україна — окрім постачання 15 млрд кубометрів газу, Київ у перспективі зможе спрямовувати до країн ЄС й інші енергоресурси. Все — заради припинення шантажу з боку Кремля.

“Нам не варто побоюватися енергетичної кризи у довгостроковій перспективі. Україна з її ядерними потужностями, відновлюваним потенціалом, включаючи водень та біогаз, може замінити Росію як континентального постачальника енергії. Енергія буде джерелом розвитку, а не паливом для війни”, — заявив заступник міністра енергетики України з європейської інтеграції Ярослав Демченков під час виступу на Центральноєвропейській енергетичній конференції-2022.

На тлі енергетичного шантажу Кремля у вересні Україна збільшила власний видобуток газу. Лише за місяць удалося видобути 30 тис. кубометрів. Однак результати того, що сьогодні працюють усі свердловини, будуть помітні щонайменше за півроку, стверджують фахівці.

“Питання збільшення власного видобутку — щоб першим кроком досягти енергонезалежності, а вже надалі, по можливості, стати експортером газу — я думаю, ми повинні собі ставити. І перша мета — це має бути мета мінімум. Наступна мета — стати експортером — це теж досить амбітно, але, як на мене, це абсолютно реальна мета і до неї потрібно прагнути”, — вважає Мізовець.

Читайте також: Європа без російського газу не замерзне — пояснення експерта (ВІДЕО)

Прямий ефір