Європа шукає системи ППО і ракети до них для України — підсумки зустрічі міністрів країн-членів ЄС (ВІДЕО)

Круглий стіл з МІД та Міноборони України. Фото: consilium.europa

Перші снаряди, закуплені для України в межах чеської ініціативи, можуть надійти в Україну наприкінці травня. Про це сьогодні, 22 квітня, за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ і оборони країн ЄС заявив верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки. Також відомо, що Латвія готова передати Києву систему протиповітряної оборони малої дальності, а Норвегія виділить мільярди на зміцнення української ППО. Які ще заяви прозвучали на зустрічі, розповів кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

Міністри оборони та закордонних справ Європейського Союзу зустрілися сьогодні в Люксембурзі для того, щоб прискорити постачання систем протиповітряної оборони для України. Перед стартом зустрічі міністр оборони Швеції Поль Джонсон оголосив про готовність відправити в Україну нові системи ППО і ракети.

“Особливу увагу ми приділяємо RBS 70 — нашій системі ППО. Ми також поставляємо артилерійські снаряди. Швеція підтримує ініціативу Німеччини щодо надання додаткових систем ППО. Насамперед ми готові до фінансового внеску в це. Але ми також розглянемо можливість передачі більшої кількості ракет RBS 70, ракет AMRAAM”, — повідомив він.

Раніше, 13 квітня, Міністерство оборони Німеччини оголосило про передачу ще однієї системи ППО Patriot для України. Минулого тижня лідери Нідерландів, Данії та Чехії заявили про готовність закуповувати системи протиповітряної оборони для України. Це стало відповіддю на численні звернення президента Володимира Зеленського за допомогою в захисті українського неба. Він просив надати щонайменше сім систем Patriot. Перед учасниками сьогоднішньої зустрічі виступили міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністр оборони України Рустем Умєров.

“Сила зупиняє Росію. Обережність тільки провокує її, а не навпаки. Єдиний спосіб не дати Путіну запалити велику війну в Європі — завдати болючих втрат російським окупаційним військам на території України. Лише завдавши Путіну поразки на нашій території, можна змусити його відмовитися від агресивних планів щодо Молдови, Польщі, країн Балтії, Фінляндії та інших європейських країн”, — заявив Дмитро Кулеба.

Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель наголосив, що Україну треба забезпечити не тільки системами ППО, але й усім необхідним для їхньої нормальної експлуатації.

“Нам потрібно більше боєприпасів, нам потрібно більше пускових установок. А установки без ракет — це як рушниця без патронів. Нам потрібно і перше, і друге. Нам потрібно поставити ракети для тих батарей, які в них (в України, — ред.) уже є, і збільшити кількість батарей. І подивимося, що країни-члени здатні зробити для постачань, тому що в Брюсселі в нас цього немає, але є в інших країн”, — зазначив глава європейської дипломатії.

Минулого тижня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг схвалив відряджання систем протиповітряної оборони з країн-членів Альянсу в Україну, навіть якщо це призведе до тимчасового зниження обороноздатності. Союзники України з ЄС прогнозують, що нові системи можуть надійти в Україну протягом кількох тижнів, але остаточне рішення мають ухвалювати на національному рівні в кожній країні, яка володіє системами протиповітряної оборони, окремо.

Також союзники обговорили можливість введення додаткових санкцій щодо Ірану за атаки на Ізраїль і військову допомогу Росії. Єврочиновники не кажуть, коли вони зможуть задовольнити запит української влади, але, за їхніми словами, вони зроблять усе можливе для того, щоб українське небо було надійно захищене.

Читайте також: Перекидання систем “Петріот” із західної частини Європи в Україну є раціональним кроком, — глава МЗС Польщі

Нагадаємо, верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Росія за останні чотири місяці використовувала сім тисяч некерованих бомб для атак по території України.

Прямий ефір