Ядерна ескалація, геноцид, загроза екології: “уранові снаряди” як нова страшилка Кремля для росіян

Британські бронебійні боєприпаси з урановим сердечником L26A1. Фото: mil.in.ua

У Росії триває істерика з приводу заяв керівництва Великої Британії про передачу Україні снарядів із компонентами зі збідненого урану.

Влада РФ і російські пропагандисти звинувачують країни Заходу не тільки в ядерних провокаціях, а й у можливому геноциді проти мирного населення, яке нібито може постраждати після застосування цього виду зброї.

У Кремлі також лякають громадян РФ екологічною катастрофою, до якої нібито може призвести використання “уранових снарядів”.

При цьому, ці боєприпаси не є ані ядерною, ані хімічною зброєю, а їхнє застосування не заборонено будь-якими міжнародними угодами. Водночас сама Росія захопила Запорізьку АЕС, розмістила на її території озброєння і продовжує шантажувати світ ядерною ескалацією.

Заява британської влади та реакція в РФ

21 березня заступник міністра оборони Великої Британії Аннабель Голді повідомила, що влада королівства вирішила спрямувати в Україну в рамках військової допомоги бронебійні снаряди, які містять збіднений уран. Боєприпаси будуть використовуватися в танковій ескадрильї Challenger-2.

Раніше прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак під час спільного брифінгу з президентом України Володимиром Зеленським говорив, що танки Challenger-2 прибудуть в Україну вже в березні.

“Ми постачатимемо боєприпаси, зокрема бронебійні снаряди, що містять збіднений уран. Такі снаряди мають високу ефективність при ураженні сучасних танків і бронетехніки”, — сказала Аннабель Голді.

Ця інформація викликала в Кремлі справжню істерику. Президент Російської Федерації Володимир Путін заявив, що Росія буде змушена відреагувати, якщо Велика Британія постачатиме в Україну боєприпаси з наконечниками зі збідненого урану.

“Схоже, що Захід дійсно вирішив воювати з Росією до останнього українця вже не на словах, а на ділі. Хотів би у зв’язку з цим зазначити, що якщо все це буде відбуватися, то Росія буде змушена реагувати відповідним чином, маючи на увазі, що колективний Захід починає застосовувати вже зброю з ядерним компонентом”, — сказав Путін.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу, коментуючи постачання Україні цих боєприпасів, наголосив, що нібито “пройдено ще одну сходинку [по сходах ядерної ескалації], і їх (сходинок, — ред.) залишається дедалі менше і менше”.

Зі свого боку, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зазначив, що “постачання Києву снарядів зі збідненим ураном означатиме, що Захід готовий іти не просто на ризики, а на порушення міжнародного гуманітарного права”. А речник російського МЗС Марія Захарова вважає, що застосування боєприпасів з урановими наконечниками є “проявом геноциду щодо того населення, проти кого вони використовуються, і того населення, яке їх використовує”.

Аналогічний пропагандистський штамп пролунав з вуст голови Державної думи РФ В’ячеслава Володіна. Спікер російського парламенту заявив, що поставка Києву уранових боєприпасів нібито “веде до трагедії світового масштабу, яка насамперед торкнеться європейських держав”.

Читайте також: “Урановими снарядами” Кремль лякає росіян — що це за боєприпаси насправді і в чому фейк (ВІДЕО)

Що являють собою “уранові снаряди”

У Міноборони Великої Британії назвали маніпуляційні заяви Росії дезінформацією. В оборонному відомстві повідомили, що збіднений уран — це матеріал, який є стандартним для снарядів, здатних пробивати броню.

Боєприпаси зі збідненим ураном не мають жодного стосунку ні до ядерної, ні до хімічної зброї, і їхнє застосування не заборонено міжнародними конвенціями. Такі снаряди перебувають на озброєнні багатьох армій світу, зокрема, держав із “ядерного клубу”.

“Незалежні дослідження вчених, зокрема з Лондонського королівського товариства, встановили, що вплив озброєнь зі збідненим ураном на здоров’я особового складу та навколишнє середовище, імовірно, є низьким”, — розповів представник Міноборони Великої Британії.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що постачання Збройним силам України снарядів зі збідненим ураном не є “ядерною ескалацією”.

У США підтвердили, що боєприпаси з урановими складовими є звичайним типом снарядів, а заяви Росії про них як крок до ядерної ескалації також назвали безпідставними.

“Боєприпаси зі збідненим ураном були досліджені з приводу впливу на здоров’я людей. Це не радіоактивна загроза. Вони не становлять ядерної загрози. І якщо росіяни дуже турбуються про те, щоб їхні танки залишалися повністю боєздатними, вони можуть просто переправити їх через кордон назад у Росію і вивезти з України. Їм там від початку не місце. Це буде моя рекомендація, якщо вони турбуються про загрози для своїх танків”, — поінформував координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

Під терміном “збіднений уран” розуміють побічний продукт виділення радіоактивного ізотопу урану U-235 для ядерної енергетики та озброєння. Цей метал після вилучення активного ізотопу стає менш радіоактивним, ніж природний уран і його руда.

Боєприпаси зі збідненим ураном славляться своєю високою ефективністю, бо мають величезну руйнівну силу і здатні пробивати найміцнішу броню сучасної бронетехніки та бетонні укріплення противника. “Уранові снаряди” мають набагато більшу бронебійність, ніж боєприпаси з наконечниками з інших матеріалів.

Водночас радіоактивний фон збідненого урану на 60% менший, ніж випромінювання природного урану, його навіть не фіксують сучасні дозиметри, які входять до арсеналу хімічного захисту.

“Використання цього матеріалу пов’язане з тим, що він демонструє значно кращу бронебійність, ніж, наприклад, вольфрам. Збіднений уран використовується не тільки у військовій техніці, він також застосовується для виробництва, наприклад, цивільної авіації, для матеріалу противаг у такому літаку, як “Боїнг 747″. Жодного стосунку до ядерної зброї він не має. Тобто його радіоактивність нижча, ніж радіоактивність самої руди урану”, — розповів головний редактор Defense Express Олег Катков.

Снаряди з урановими компонентами розроблялися в Радянському Союзі ще в 1970-х роках.

“СРСР у 70-х ще розробив певну кількість боєприпасів зі збідненим ураном, але налагодити їх повноцінне серійне виробництво не зміг. Ці розробки, що включали, зокрема, снаряд, відомий як “Свинець 1”, були вже реалізовані в РФ. Зокрема, інформація щодо того, що снаряд “Свинець 1″ зі збідненим ураном входить у сердечник танкових боєприпасів Т-72 Б3, Т-72 БМ, Т-90, була офіційно опублікована, зокрема, і в Міноборони РФ”, — сказав Катков.

Боєприпаси зі збідненим ураном використовували під час воєн у Перській затоці, а також під час воєнних конфліктів на території колишньої Югославії, зокрема, в Сербії та Косово.

Застосування цих снарядів викликало побоювання з приводу загрози для здоров’я людини через вплив розпорошеного урану. Згідно з інформацією ЄС, результати кількох досліджень не виявили достатніх доказів шкідливості цієї речовини. Водночас підсумки досліджень вчені трактують по-різному.

У 2018 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила Резолюцію щодо застосування збідненого урану, в якій сказано, що “радіологічна загроза для населення і довкілля, яка виникає внаслідок локального забруднення території дрібними частками збідненого урану, що вивільнилися в результаті застосування відповідних боєприпасів, не є значною”.

Читайте також: Це кілька місяців безперервного використання: користь 1 млн снарядів від ЄС для України оцінили експерти

Поставки Україні “уранових боєприпасів” та істерика Кремля — у розборі експертів

Чому заява британської влади про передачу Україні боєприпасів з урановими компонентами викликала таку бурхливу реакцію в Росії, і наскільки можуть бути ефективними ці снаряди на полі бою, в ефірі телеканалу FREEДОМ розбиралися:

  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Валерій Рябих, директор із розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express;
  • Олександр Мусієнко, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень;
  • Пітер Дікінсон, науковий співробітник Atlantic Council;
  • Ян Матвєєв, військовий експерт.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Снаряди зі збідненим ураном — це конвенційна зброя, не пов’язана з ядерною війною

— На сьогодні у підкаліберних боєприпасах використовуються сердечники, зокрема, зі збідненого урану. Це не є якоюсь рідкістю. Боєприпаси зі збідненим ураном використовуються з часів ще Радянського Союзу, зокрема, безпосередньо артилерійські й танкові снаряди.

Якщо ми говоримо про війну в Україні, то російські окупанти аналогічно використовували для своїх танків 125-міліметрові боєприпаси номенклатури “Свинець”. Зокрема, це 3БМ59, які мають сердечник з об’єднаного урану.

У цьому немає нічого пов’язаного з якоюсь ядерною війною. Це не ядерна зброя, як вони намагаються акцентувати. Це конвенційна зброя, що застосовується десятиліттями.

Є глобальна суперечка про ефект від цього озброєння, тобто, який воно має вплив на екологію. На сьогодні науковими дослідженнями не підтверджено ні негативний, ні позитивний вплив цих боєприпасів.

До позитивних можна віднести те, що у таких боєприпасів значною мірою підвищується пробиваність броні. І жоден сучасний російський або радянський танк не може стримати цей боєприпас своєю бронею. Фактично танки беззахисні перед такими боєприпасами.

Велика Британія, найімовірніше, нам передаватиме свої модифікації L26A1 і L27A1 — це 120-міліметрові бронебійні підкаліберні боєприпаси.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: “Уранові снаряди” пробиватимуть будь-які російські танки

— Російські пропагандисти, говорячи про боєприпаси зі збідненим ураном, багато в чому лукавлять. Свого часу вони всіляко рекламували такий боєприпас 3БМ59 “Свинець-1” і показували його на місцевості.

Це боєприпаси, що використовують сердечник з об’єднаного урану, який був розроблений ще за радянських часів. І росіяни намагалися налагодити його виробництво. Тобто в них є такі розробки.

Але як показує аналіз наявної інформації, у Росії немає достатнього виробництва і серійних поставок. І, звичайно ж, у цьому для них проблема. Вони говорять про “аналоговнетність” їхніх боєприпасів і водночас роблять акцент на неекологічності цих же боєприпасів.

І тут секрет у тому, що ці ефективні боєприпаси дозволять з високою швидкістю знищувати броньовані цілі противника. І у відповідь тут надати окупантам нічого.

У принципі, збіднений уран — це не продукт атомної промисловості, він не є ані ядерним, ані радіоактивно небезпечним матеріалом, і широко використовується в багатьох галузях, зокрема і в авіації. А що стосується боєприпасів зі збідненим ураном, то вони мають підвищену бронепробивність, і практично всі російські танки пробиватимуться наскрізь цими боєприпасами.

Це проста зброя, яку не заборонено жодними міжнародними угодами. Російська пропаганда маніпулює саме необізнаністю своєї аудиторії й акцентує саме на такому страшному слові, як “уран”. Це абсолютно штучна істерика, яка має на меті завадити планам постачання Україні цієї ефективної зброї.

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Збіднений уран не є ядерною зброєю

— Я б узагалі не звертав уваги на таку реакцію влади РФ і російських пропагандистів, на неї не варто звертати уваги. Навіщо звертати увагу на людей, які не вчили фізику в школі?

Чим збіднений уран відрізняється від збагаченого урану, і в чому різниця їхньої реакції? Завдання збідненого урану — просто пробивати броню і посилені броньовані цілі.

Насправді той уран, який використовується, — це мінерали, які видобуваються із землі. Тому ніяка це не ядерна зброя, це зрозуміло всім.

Збіднений уран — він на те й збіднений, що не може бути використаний для реакції, яка необхідна для ядерного вибуху. І завдання цих боєприпасів — просто завдавати більшої шкоди при знищенні важких броньованих цілей, тобто бойової техніки противника, якихось фортифікаційних споруд, оборонних позицій ворога. І використовувати танк як знаряддя прориву для наступу.

Такі боєприпаси спокійно використовуються низкою країн без порушення тих чи інших конвенцій і норм міжнародного права. Вони не заборонені.

Тому лепет різних пропагандистів та інших товаришів пов’язаний з тим, що вони бояться того, що Україна отримає танки, які більш ефективні в бою, ніж ті, що на сьогодні є у Росії.

ПІТЕР ДІКІНСОН: “Уранові снаряди” — вбивство для російських танків

— Снаряди зі збідненим ураном — це новий тип зброї, вони діятимуть доволі цікаво щодо російських танків, які зараз перебувають на сході та на півдні України. Кажуть, що це для них справжнє вбивство.

Це дуже серйозна зброя, яку використовували й під час іракських війн, і на Балканах, і в різних військових конфліктах протягом останніх 30 років.

Завжди й скрізь, де використовували цю зброю, вона показувала високу ефективність проти сучасних танків, а тим паче танків радянського і російського виробництва.

Тому це, звичайно, новини не дуже прийнятні для російської сторони. Чому вони про це повідомляють зараз прямо? Ну, це інше питання.

Це буде пов’язано з танками Chаllenger, які отримає Україна найближчими тижнями, наскільки я розумію, до кінця квітня. І ці снаряди будуть використовуватися в комплекті з цими танками.

ЯН МАТВЕЄВ: Якщо снаряди зі збідненим ураном допоможуть виграти війну, то це врятує екологію всієї планети

— Коли Велика Британія офіційно оголосила про передачу “уранових снарядів” Україні, у Кремлі зачепилися за це і намагаються користуватися необізнаністю людей. Усе-таки дуже багато людей не розбираються [в цьому питанні], і коли чують слово “уран” — а вони знають, що уран пов’язаний з атомною бомбою, з енергетикою — для них це пов’язано з ядерною зброєю.

Насправді звісно, жодного зв’язку з ядерною бомбою тут немає.

Що стосується забруднення довкілля, тут усе залежить від кількості. Звичайно, якщо взяти мільйон снарядів і десь їх закопати, там дійсно буде радіоактивне зараження. Плюс треба розуміти, що уран ще токсичний, він не тільки радіоактивний.

Але для цього, я повторюся, потрібна величезна кількість цього матеріалу. І постачання зараз такої великої кількості боєприпасів, щоб земля була настільки сильно заражена, не є можливим.

І звичайно, всі ці погрози, інсинуації виглядають абсолютно абсурдними на тлі того, що відбувається на фронті. Коли російська ракета руйнує будинок у Запоріжжі, а Лавров каже, що Україні зараз поставлять снаряди з ураном, тому буде радіоактивність, і українські громадяни від цього постраждають, то це просто спроба злочинців виправдатися і якось перевести увагу на щось інше.

Моя точка зору тут дуже проста. Якщо снаряди зі збідненим ураном допоможуть українським військам швидше закінчити війну, це буде величезна користь для екології України та всієї планети. Тому що звичайнісінька війна звичайнісінькими снарядами завдає неймовірної шкоди тій же самій екології і просто зараз вбиває людей.

Уран — дуже щільний і важкий метал. І снаряд, який зроблений зі сплаву з цим металом, краще пробиває броню танка. Але зараз під час бойових дій танки проти танків воюють відносно рідко.

Тож якщо українські танкісти матимуть у розпорядженні такий снаряд, використовувати його є сенс тільки проти танків, тому що він не завдасть практично ніякої шкоди укріпленням. А проти легших машин його взагалі немає сенсу використовувати — занадто дорого.

Тому я не думаю, що буде використано велику кількість цих снарядів. Однак вони можуть стати козирем українських танкістів, коли ті використовуватимуть танки НАТО. Але поки що українські війська не володіють великою кількістю таких танків, де можна використовувати ці снаряди.

Читайте також: Мільйон боєприпасів і 350 млн доларів від США: як світ допомагає Україні (ВІДЕО)

Прямий ефір