Зеленський у Великій Британії: як минув історичний візит (ФОТО, ВІДЕО)

Визит президента Украины в Великобританию. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський 8 лютого з незапланованим візитом відвідав Велику Британію, де провів переговори з британським прем’єр-міністром Ріші Сунаком, повідомляє спеціальний кореспондент телеканалу іномовлення України FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

Журналістам стало відомо про його приїзд буквально за кілька годин. Візитом українського лідера зацікавився навіть найвідоміший мешканець офісу прем’єр-міністра кіт Ларрі. Поки прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак зустрічає в аеропорту Володимира Зеленського, біля його резиденції тривають приготування до приїзду українського лідера. Коли на Даунінг-стріт з’являється Володимир Зеленський, його вітають оплесками. Так, співробітники офісу прем’єр-міністра оцінюють внесок України та її лідера в захист Європи від російської агресії.

“Я дуже радий вітати мого друга, президента Зеленського, у Великій Британії. Ми вже добре поговорили і багато обговорили протягом цього дня — те, як ми можемо продовжувати підтримувати Україну в її боротьбі проти Росії. Для нас велика честь бачити вас тут, і ми хочемо підтримати вас”, — сказав Ріші Сунак на короткому брифінгу перед закритим спілкуванням. 

“Дякую вам велике за запрошення. Для мене велика честь бути тут і принести цю свободу для суспільства. Насамперед, за вашу велику підтримку з перших днів повномасштабного вторгнення. Дякую вам велике. Ми пишаємося, правда, і маємо дуже добрі стосунки з паном Ріші. І діалог, я думаю, дуже важливий для безпеки нашої країни і, звичайно, для безпеки всього світу”, — сказав Володимир Зеленський.

Прогнозовано Велика Британія та Україна єдині за основними напрямами та за сприйняттям одне одного. І не тільки на рівні урядів. Громадяни Великої Британії теж підтримують Україну.

Візит президента України до Великої Британії. Фото: president.gov.ua

Наступний пункт візиту — парламент Великої Британії. Без перебільшення, тут кожну репліку Володимира Зеленського зустрічають оваціями.

“Лондон. Лондон був із Києвом від першого дня, з перших секунд і хвилин повномасштабної війни. Велика Британія простягнула руку допомоги, коли світ ще не встиг зрозуміти, як реагувати. Ви всі тоді показали вашу сміливість і характер, сильний британський характер. Ви не поступилися Україною, а значить, ви не поступилися своїми ідеалами”, — сказав президент України.

Візит президента України до Великої Британії. Фото: president.gov.ua
Візит президента України до Великої Британії. Фото: president.gov.ua
Візит президента України до Великої Британії. Фото: president.gov.ua

Після вітальних фраз глава Української держави перейшов до головної мети свого візиту — отримання нових видів озброєнь.

“У Великій Британії король — пілот Військово-повітряних сил, а в Україні сьогодні кожен пілот Військово-повітряних сил — це король. І це шолом справжнього українського пілота. Він один із наших найуспішніших асів. І він один із наших королів. А на шоломі напис: “У нас є свобода”. Дайте нам крила, щоб захистити її”, — сказав Володимир Зеленський.

Після виступу в парламенті у президента України відбулася зустріч із королем Чарльзом III. Було видно, що ця зустріч для короля неформальна.

Візит президента України до Великої Британії. Фото: president.gov.ua

Після неї Володимир Зеленський поспішає до навчального центру, щоби поспілкуватися з українськими солдатами, які навчаються використовувати британські танки Challenger.

Візит президента України до Великої Британії. Фото: president.gov.ua

Раніше Велика Британія анонсувала передачу Україні 14 танків Challenger. На підсумковій пресконференції конкретні цифри не називають, але наголошують, що допомога буде тільки збільшуватися.

“Українські екіпажі, які прибули минулого тижня, наступного місяця використовуватимуть танки Challenger 2 для захисту української суверенної території. І я радий, що сьогодні ми домовилися розширити нашу навчальну програму, програму, за якою тільки за останні пів року підготували 10 тис. солдатів. Ми розширимо її на морських піхотинців і пілотів… Звісно, коли йдеться про військові поставки для України, то немає нічого, що ми не можемо обговорювати”, — сказав Ріші Сунак.

“Я вважаю, що це наш чіткий сигнал, України та Великої Британії, про те, що ми разом, ми разом не просто йдемо, але й пройдемо наш спільний шлях до спільної перемоги”, — наголосив Володимир Зеленський.

Україна вдячна за безпрецедентну допомогу. Але український лідер наголошує, що швидкість її надання дуже важлива.

“Новітня техніка за стандартами НАТО або західних зразків, вона краща. Тим не менш, можна мати 10 найкращих у світі танків, а проти тебе будуть 1 000 танків радянського виробництва. Тобто в тебе тоді шансів немає. Але ми не згодні з таким результатом. У нас виходу немає. Це наша земля, і ми все одно переможемо”, — сказав Володимир Зеленський.

Візит президента України до Великої Британії. Фото: president.gov.ua

Попри те, що Велика Британія збирається готувати українських пілотів, про передачу літаків на пресконференції не говорили.

“Це перший крок — необхідні люди, які могли б літати на цьому дуже складному обладнанні. Якщо взяти когось нового як пілота бойового літака, то 3 роки треба, щоб його навчити”, — сказав прем’єр Великої Британії.

“Ми будемо відправляти до Великої Британії людей із досвідом 2,5 року”, — додав президент України.

За підсумками візиту можна сказати, що постачання бойових літаків Україні — це питання часу.

Читайте також: Зеленський прибув до Лондона — деталі візиту від журналіста FREEДОМ (ФОТО, ВІДЕО)

Прямий ефір