Газове ембарго і перекриття лазівок обходу: країни G7 і ЄС планують запровадити нові санкції проти Росії — розбір (ВІДЕО)

Ілюстрація: golos.com.ua

Європейський Союз і країни G7 (“Великої сімки”) мають намір заборонити імпорт російського трубопровідного газу, де Москва раніше знизила постачання. Це перші газові санкції проти Росії від початку повномасштабного вторгнення до України, пише видання Financial Times. За його даними, рішення мають ухвалити лідери G7 на саміті в Хіросімі вже наступного тижня. Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак також вирушить до Японії на саміт і наполягатиме на більшій допомозі Україні, в той час, як вона готується до контрнаступу, заявили на Даунінг-стріт, повідомляє FREEДОМ.

Як пише Financial Times з посиланням на близькі до перемовин джерела, очікується, що G7 заборонить імпорт російського газу трубопроводами, де Москва раніше знизила постачання і спровокувала енергетичну кризу в Європі. Санкції здебільшого стосуватимуться постачань газу до Польщі та Німеччини.

“У проєкті заяви G7, з яким ознайомилася Financial Times, ідеться про те, що група провідних економік і надалі скорочуватиме використання російських енергоносіїв і не допускатиме повторного відкриття російських трубопроводів, раніше закритих через те, що Росія використовує енергію як зброю”, — написали журналісти Генрі Фой, Девід Шепард та Еліс Хенкок.

За даними видання, остаточне рішення щодо газового ембарго лідери G7 мають намір ухвалити на саміті в Хіросімі, який відбудеться 19 травня. Якщо рішення ухвалять, то ці обмеження стануть першими, спрямованими проти трубопровідного експорту Москви від початку повномасштабної розв’язаної Росією війни проти України. Однак через погрози Угорщини, що вона заблокує новий антиросійський санкційний пакет, “газове питання” може бути узгоджено частково, вважає аналітик, президент Асоціації “Газові трейдери України” Андрій Мизовець:

“Нафтогазові доходи Росії за ці місяці 2023 року знизилися більше, ніж на половину, — на 52 або 53%, порівняно з попереднім роком. Навіть без повної заборони імпорту російського газ трубопровідним способом до Європи все одно доходи Росії падають. І що важливо для нас — падає видобуток, а це набагато серйозніший виклик для нашого ворога, ніж тимчасове скорочення постачання трубопровідного газу. Тому що повернути видобуток на попередні рівні і нафти, і газу буде досить проблематично”.

Європейський Союз готує 11-й пакет санкцій проти Росії, щоб перешкодити спробам Москви уникати обмежувальних заходів. Єврокомісарка з фінансових послуг, фінансової стабільності та ринків капіталу Мейрід Макгиннесс заявила, що російська військова машина вже страждає через брак фінансів і технологій, через що у Росії проблеми на полі бою.

“Ми повинні переконатися, що вони не знайдуть способів обійти наші санкції, і я неодноразово наголошую, що чим глибші наші санкції, тим сильніші вони, тим більше Росія буде шукати шляхи їх обійти через інші країни або інші банківські рахунки”, — сказала Макгиннесс в інтерв’ю каналу CNBC.

Напередодні саміту лідерів G7, 13 травня, відбулася зустріч міністрів фінансів США і Японії. Сторони, крім іншого, домовилися зосередитися на тому, щоб закрити лазівки в наявних санкціях.

“Ми сподіваємося, що зможемо обговорити питання, з якими ми стикаємося в макроекономічному управлінні, санкції проти Росії та підтримку України, а також боргові питання і зміцнення ланцюжка постачання”, — повідомив міністр фінансів Японії Шунічі Сузукі.

Міжнародний саміт у Хіросімі планує відвідати і прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. Там він зустрінеться з лідерами країн Євросоюзу та “Великої сімки”, і говоритиме про збільшення допомоги Україні, яка бореться з російською агресією.

“Ріші Сунак здійснить насичений тур міжнародних зустрічей з метою стимулювання економічного зростання та інвестицій у Великій Британії, посилення підтримки України та розв’язання критичних глобальних проблем”, — ідеться в пресрелізі Офісу прем’єр-міністра Великої Британії.

Напередодні президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Ріші Сунаком, під час якої і було скоординовано позиції двох країн перед майбутніми міжнародними заходами. Зеленський, зокрема, сказав, що “російські окупанти внутрішньо вже готові до поразки”:

“Вони вже програли цю війну в своїх думках. Ми повинні тиснути на них так, щоб їхні ж відчуття поразки перетворювалось на їхню втечу, їхні помилки — на їхні втрати”.

Разом із цим союзники України підкреслюють, що втоми від України у ЄС немає і не буде. Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив на брифінгу в Стокгольмі, що для перемоги у війні Україні потрібно надати не тільки короткострокові, а й довгострокові інструменти підтримки.

“І я хочу послати чіткий сигнал Путіну: немає і не буде ніякої втоми. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки потрібно Україні, стільки, скільки потрібно. Я думаю, важливо повторити певний наратив: є агресор і жертва. Україна — жертва, а Росія — агресор. Росія не хоче припиняти боротьбу, а Україна не може припинити боротьбу”, — підкреслив глава європейської дипломатії.

Боррель також сказав, що Європейський Союз допомагатиме Києву аж до самої перемоги і повернення всіх тимчасово захоплених Росією українських територій.

Читайте також: На 40% впали доходи російського бюджету — експертні оцінки ефекту санкцій

Нагадаємо, як заявив російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц, російська економіка перебуває в стані не дуже радісної, важкої “грошової дієти”. На поточний рік, мабуть, цих грошових ресурсів ще вистачить, але якщо так звана “СВО” триватиме далі, то доведеться запускати дуже сильну девальвацію рубля.

Прямий ефір