“Рамштайн” перейде під контроль НАТО: еволюцію формату допомоги Україні проаналізував Жовтенко

Засідання "Рамштайн". Фото: ap.org

Робота Контактної групи з питань оборони України (формат “Рамштайн”) згодом перейде під координацію і контроль НАТО. Таку думку сьогодні, 27 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт з питань міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва” Тарас Жовтенко.

“Рамштайн-21” відбувся в день дворіччя цього формату — 26 квітня 2022 року було перше засідання Контактної групи з питань оборони України на американській авіабазі “Рамштайн”, після чого ці зустрічі отримали своє друге найменування. Жовтенко акцентував, що за ці два роки формат групи сильно еволюціонував.

“Але він завжди складався з двох інтегральних частин. Перша — забезпечення наших потреб оперативно-тактичного рівня, тобто те, що нам потрібно на фронті тут і зараз. І друга частина “Рамштайна” (яка завжди була, але, можливо, не настільки була очевидна для нас) присвячена стратегічному переоснащенню Збройних сил України. Ще на перших засіданнях ключові наші союзники — США і Велика Британія — говорили про те, що стратегічне завдання цієї ініціативи — не тільки допомогти Україні відбиватися зараз від атак російських окупантів, а й також перебудувати свої збройні сили: переозброїти їх, інтегрувати основні західні технології та системи озброєнь в українські стратегічні доктрини. Тобто перебудувати підходи ЗСУ щодо стратегічного планування операцій та їхньої практичної реалізації”, — пояснив експерт.

Він додав, що підхід до використання на полі бою нових технологічних систем озброєння західного виробництва дуже сильно відрізняється від того, як використовується радянська зброя у форматі радянських колишніх доктрин.

“Усі два роки “Рамштайна” поступово наростав не тільки обсяг західного озброєння у ЗСУ, але також підіймалася планка технологічної складності цієї зброї. Ми починали з переносних зенітних ракетних комплексів Stinger (“Стінгер”) і вже перейшли до інтеграції ЗРК Patriot (“Петріот”) у систему протиповітряної оборони України. Ми починали з протитанкових переносних ракет Javelin (“Джавелін”) і перейшли до використання на полі бою німецьких танків Leopard (“Леопард”) і американських Abrams (“Абрамс”). Тобто щоразу нам технологічно підіймали планку, і це робилося для того, щоб ми поступово і максимально ефективно могли розуміти кожну наступну технологічну сходинку західної зброї та використовувати її на полі бою”, — продовжив Жовтенко.

На певному етапі “Рамштайну” союзники почали розуміти, що передача високотехнологічних систем зброї потребує дуже багато додаткової організаційної, логістичної, технічної роботи.

“І щоб не витрачати засідання “Рамштайну” на розв’язання організаційних завдань, у певний момент було ухвалене рішення, що на черговому засіданні оголошується створення коаліцій. Так було з першою танковою коаліцією, яка займається постачанням до України основних бойових танків. І ця коаліція потім діяла вже поза межами щомісячних “Рамштайнів”. Окремо пророблялася вся чорнова організаційна робота, і на наступне засідання виносили просто ті рішення, які вимагали політичного узгодження на найвищому рівні. Ось так було з поставками танків “Леопард”. А потім, наприклад, механізм їхнього ремонту, технічного обслуговування переводився вже на рівень нижче — у цю танкову коаліцію. А сам “Рамштайн” далі продовжував займатися ухваленням і виробленням стратегічних рішень”, — навів приклад експерт.

З минулого року на базі Контактної групи з питань оборони України було створено вже вісім коаліцій: танкова, авіаційна, протиповітряної та протиракетної оборони, коаліція дронів, IT-технологій та інші.

“І їхня робота не замикається тільки на щомісячних офіційних засіданнях “Рамштайну”. Ця робота відбувається щодня. А формат “Рамштайн” просто офіційно затверджує політичне рішення, яке дозволяє роботі цих коаліцій рухатися далі”, — продовжив Жовтенко.

Для просування таких ініціатив на базі Міністерства оборони України створили Офіс підтримки коаліцій.

“Це абсолютно логічно. Цей орган займається координацією роботи саме з цими коаліціями і теж бере активну участь у тому, що потім розглядатиметься на самому “Рамштайні”, — зазначив спікер.

Жовтенко впевнений, що формат “Рамштайн” з часом перейде під координацію і контроль НАТО.

“Це теж вимагатиме від нас відповідного інституційного реагування. Тобто потрібно буде створювати певні “точки входу” до Міністерства оборони, до командування, до військового керівництва ЗСУ вже не на рівні учасників “Рамштайн”, а вже на рівні контактів із Північноатлантичним альянсом. Це допоможе нам стати ближче до Альянсу і ще на крок наблизить до вступу в НАТО”, — резюмував він.

Читайте також: Зброя на 6 млрд дол: США виділили історичний пакет допомоги Україні

Нагадаємо, 21-е засідання “Рамштайн” відбулося 26 квітня. Ключовим пріоритетом засідання стало питання надання Україні додаткових засобів ППО. Також США оголосили про виділення рекордного пакета допомоги на 6 млрд дол.

Прямий ефір