Величезні проблеми — попереду: що чекає на економіку Росії, пояснили експерти

Фото: fbc.ua

Євросоюз продовжує роботу над черговим, сьомим пакетом санкцій проти Російської Федерації. На черзі — налаштування цінових обмежень на нафту. Адже всупереч зменшенню ринку збуту агресор продовжує заробляти мільярди рублів за рахунок завищених цін на нафтопродукти. Однак одним лише продажем енергоносіїв кремлівської верхівки стає все складніше компенсувати втрати від санкцій та витрати на війну з Україною. Масово скорочуються виробництво, пов’язане з високими технологіями, роздрібний товарообіг та доходи росіян, інформує UA.

У Кремлі продовжують стверджувати, що національна валюта зміцнюється, а колосальний тиск Заходу йде на користь російській економіці.

Заступник голови ради безпеки РФ Дмитро Медведєв, наприклад, порадив співгромадянам зберігати заощадження у рублях. За його словами, євро ослабло і зрівнялося у ціні з доларом через санкції, запроваджені західними політиками. Мабуть, для більшої переконливості Медведєв назвав їх “корисними європейськими ідіотами”. І пригрозив кризою, що насувається, а ще — холодною зимою без російського газу.

“Глава Мюнхенської конференції назвав Медведєва клоуном, і я думаю, що це конкретне найменування для даного політичного діяча зараз. Тому мені складно коментувати. Я не думаю, що на це варто звертати увагу”, — каже керівник з політичних питань Київської школи економіки Павло Кухта.

Насправді ж неприємності чекають швидше російську економіку, стверджують експерти.

Красномовно про все говорять цифри: наприклад, автомобілебудування порівняно з 2021 роком у Росії скоротилося на 96,7%. Виробництво вантажівок — на понад 39%, дизельних та бензинових двигунів — на 57%. Постраждало і виробництво дизельних локомотивів, знизившись на 63%, а вантажних вагонів — майже на 52%.

“Тут повний для них провал, але це стосується не тільки автомобільної промисловості, це стосується й інших. Ми бачимо погіршення роботи переробних підприємств — відсутність сировини, можливості розрахунків зменшують роботу цих підприємств. Найбільше металургійне підприємство Росії також має суттєві проблеми з реалізацією своєї продукції. Навіть нафтогазовий комплекс на сьогодні має проблеми з санкціями. Поки це не дуже очевидно, тому що ціни на газ і на нафту досить високі, тому зменшення обсягу компенсується високою ціною, але, незважаючи на це, у них все менше можливостей запускати нові свердловини”, — пояснює директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

Однак країна-агресор все ще заробляє на продажі нафти та нафтопродуктів. Але й цьому незабаром настане кінець. Західні партнери України планують ударити по енергетичній галузі РФ у наступному пакеті санкцій.

“З огляду на величезні доходи, які вони одержують від продажу енергоносіїв через високі ціни на них, вона не колапсує, російська економіка, як нам би хотілося. Безумовно, з таким набором санкцій у них будуть величезні проблеми через рік-два. Справді, буде важко, але говорити про те, що у них зараз колапс, ми б цього хотіли, але це не є правда. Захід над цим працює. У президента США Байдена зараз поїздка Близьким Сходом, однією з цілей якої є переконати виробників нафти арабських країн збільшити поставки на світовий ринок, спробувати попрацювати з цінами, знизити їх, замістити російські постачання”, — зазначив Кухта.

Крім того, зниження курсу долара, яким так пишаються в Кремлі, на думку експертів, це аж ніяк не доказ стабілізації економіки Росії, а швидше — навпаки.

“Курс долара суттєво впав, але це призводить до менших доходів державного бюджету, по-перше. А по-друге, навіть накопичені долари їм просто нікуди витрачати. ​​У зв’язку з санкціями вони не можуть їх спрямувати на якісь інші напрями і купувати ж саме, наприклад, високотехнологічне обладнання або високотехнологічні запчастини, які потрібні, у тому числі, для виробництва військової техніки, тому на сьогоднішній день у них стан економіки погіршується, більш чітку картину ми побачимо, і це підтверджують прогнози Центробанку Росії, у серпні — на початку вересня”, — вважає Несходовський.

Лише за оцінками самого Мінекономрозвитку Росії ВВП цього року впаде на 8%. Проте з огляду на те, як часто в РФ приховують реальні дані, цифри можуть виявитися значно згубнішими для економіки країни.

Нагадаємо, Сейм Латвії остаточно затвердив поправки до закону “Про енергетику”, які передбачають повну заборону постачання російського газу до країни з 1 січня 2023 року.

Читайте також:

Через ракетні обстріли Вінниці 20 людей загинули, серед них — три дитини. Що відомо про трагедію

“Газпром” відмовився гарантувати запуск “Північного потоку-1” після ремонту

По Миколаєву агресор РФ випустив дев’ять ракет. Одна людина поранена: деталі

Прямий ефір