В угорців є давня традиція — занадто довго залишатися на неправильному боці, — історик

Прапор Угорщини. Фото: pixabay.com

Згідно з останніми опитуваннями, 60-65% угорського суспільства все ще дуже прихильно ставляться до Європейського Союзу. Вони не хотіли б залишати ЄС. У найближчі кілька років навряд чи Угорщина вийде з блоку, суспільство це не підтримає. Таку думку висловив доктор філософії, нової та новітньої історії (Болонський університет, Італія) Стефано Боттоні у програмі “На грани” (“На межі”) телеканалу FREEДОМ.

Але у свідомості багатьох угорців уже відбувся ментальний і культурний вихід із ЄС. Тож справа не в традиційному, політичному виході, який відбувається чи не відбувається, вважає Боттоні.

“Зараз є табір миру, який намагається зберегти те, що ми маємо від західної цивілізації. І інший табір — табір диктатур, це може бути Росія, може бути Китай, може бути Туреччина, ХАМАС і так далі”, — зазначив він.

Росія бере участь у всіх цих конфліктах, і скрізь росіяни займають неправильну сторону. А тепер і Угорщина стає на бік росіян, продовжив гість програми.

“На жаль, в угорців є давня традиція — занадто довго залишатися на неправильному боці. Так було в Першій світовій війні, внаслідок чого Угорщина розпалася разом з Австро-Угорською імперією 1918 року, і ми втратили дві третини своєї території. Ми зробили це у Другій світовій війні, коли виступили на боці нацистського союзу, і вийшли з нього тільки наприкінці 1944 року”, — сказав Боттоні.

Програш у Другій світовій війні дуже негативно позначився на Угорщині, нагадав він.

“І зараз велика частина угорської політичної еліти здійснює аналогічне — політичне самогубство. Ми не підтримуємо наших національних союзників, а ведемо дуже небезпечну подвійну гру. А тим часом нас дедалі більше шантажують і спрямовують із Москви”, — зазначив Боттоні.

На його думку, нинішня угорська політична еліта вважає, що Угорщина була жертвою ХХ століття, мовляв, багато несправедливих речей сталося з нею і з її народом у ХХ столітті.

“Тобто ми — жертва історії, як і Росія. І водночас — ми невинні, ми бездоганні. І тепер у нас новий ворог — Брюссель, Сорос, американці”, — зазначив історик.

Крім того, каже він, значні етнічні угорські меншини розкидані Європою: 1 мільйон у Румунії, майже пів мільйона у Словаччині. Є громади на Закарпатті, у Воєводині в Сербії. Тому угорці відчувають, що угорське питання все ще відкрите.

“Велика частина угорського суспільства все ще вважає, що в них є велика історія. І це може їм послужити в якийсь момент, якщо хтось допоможе. І ось Росія в останні 10 років дуже жорстко розігрує [в Угорщині] карту жертви. Вони її розігрують ще в одній країні у Східній Європі, на Балканах — у Сербії”, — пояснив Боттоні.

Зараз Угорщина схожа на Росію 2005-2008 років, вважає історик.

“Є залишки опозиції, але вони без грошей, без зв’язків, без ентузіазму. А що зробили для Росії її ліберали? Нічого. У них не було ніякого плану, не було альтернативного уявлення про Росію. А що пропонує угорська опозиція для Угорщини? Що вона може сказати мільйонам угорців, які перебувають за межами країни? По суті, їм нічого сказати. Угорці кілька разів у своїй історії показували, що здатні ламатися під тиском. Вони розуміють, наскільки поганим був їхній вибір, тільки коли вже занадто пізно”, — резюмував Боттоні.

Повна версія інтерв’юВлада Угорщини є найважливішим активом Путіна в Європі: інтерв’ю з істориком Стефано Боттоні

Як повідомлялося раніше, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан поки що уникає двосторонніх зустрічей із президентом України Володимиром Зеленським.

Читайте також: Орбан стає глобальним агентом впливу проти України в Європі, — Боттоні

Прямий ефір