Українці-мільйонери, навала пейджерів і комп’ютерів: якою була країна в 1995 році (ВІДЕО)

Скрін із відео

1995-й – рік, в якому українці освоюють інтернет, пейджер. Також вирішують долю Чорнобильської атомної станції.

Про це розповідаємо в новому випуску документального серіалу “30 років Незалежностіі” на телеканалі UA.

Купюра номіналом один мільйон карбованців – це найбільший номінал для паперових грошей за всю історію незалежної України. У країні вирувала інфляція. Середня зарплата простого інженера на заводі за рік збільшилася вп’ятеро – з півтора мільйона до семи з половиною. Водночас купити на ці гроші можна майже вдвічі менше продуктів, ніж роком раніше.

Формально всі українці були мільйонерами. Тільки мільйон – це менше десяти доларів.

Щоб вгамувати курс, Нацбанк намагається зупинити всюди розрахунки у валюті. Досі цінники в доларах – звичайна справа для багатьох магазинів. Але ідея не знаходить підтримки навіть в уряду.

Заборона валютних розрахунків натикається на опір всіх – від магазинів до покупців.

Саме в 1995 році українці масово виїжджають на перші закордонні заробітки. Хоча в цей самий час уже в самій Україні з’являються підприємства, де можна заробити. Починається “бум” євровікон. І деякі з них вже роблять не за кордоном.

1995-й рік запам’ятався також навалою пейджерів, комп’ютерів і появою інтернету.

“Вже до 1993, 1994, 1995 років то точно в Києві не було жодного офісу, де б не стояли комп’ютери, а в 1991-му не було ще жодного, де б вони стояли”, – зазначає економіст Михайло Кухар.

Найбільш просунуте, заради чого комп’ютер купували в середині 90-х, – інтернет.

У 1995 році в Києві трапився інтернетбум – перша виставка провайдерів і вже десяток інтернетвузлів. Українських сайтів ще не існувало. Але їм авансом уже було присвоєно домен UA. У 1995 році додається GOV.UA – для адміністративних сайтів, теж майбутніх, і COM.UA – для бізнеспорталів, які стануть в нагоді вже в 1996-му.

Також газети 1995 року активно рекламували нове чудо техніки – пейджер. “Електронна коробочка” могла приймати текстові повідомлення. Але щоб відповісти на них, треба було шукати стаціонарний телефон і перетелефонувати.

Перші пейджери коштували 100 доларів. Вони так сподобалися службам таксі, що збереглися навіть в еру мобільних телефонів. Останній пейджер в Україні відключили в 2011 році. В Японії – взагалі в 2019-му.

У цьому році також відбувся дводенний візит Білла Клінтона і Гілларі Клінтон до України.

Також в 1995-му Київ підписує з ЄС і “Великою сімкою” графік закриття Чорнобильської станції.

Більше про головні події року дивіться у відео.

Прямий ефір