Українці будують нове життя на руїнах, що залишили війська РФ — історії з Бородянки (ВІДЕО)

Бородянка після російської окупації. Фото: i-ua.tv

Бородянка — один із найбільш зруйнованих війною населених пунктів Київської області. За 38 днів, проведених під російською окупацією, тихе селище міського типу перетворилося на суцільні руїни: окупанти майже повністю розбили житлові будинки, дитячі майданчики, сади, школи, парки. Евакуюючись з Бородянки, жителі не припускали, що більше не побачать своїх квартир, повідомляє FREEДОМ.

“Ми думали, що ми повернемось. Мій батько навіть паспорт не взяв, я поверталася за паспортом. Коли [російська] колона пройшла, був момент — можна було потрапити до квартири. Хто ж знав, що 28 лютого я була востаннє у своїй квартирі”, — говорить заступниця директора Бородянської дитячо-юнацької спортивної школи Ірина Даниленко.

Наступаючи на Київ, російська армія перетворила будинок у Бородянці, де проживала Ірина, на руїни.

У перші дні березня 2022 року Бородянка пережила 4 авіанальоти. Російські військові скинули тоді десятки бомб на 7 багатоповерхівок на вулиці Центральній. Жахливі кадри руїн Бородянки продемонстрували всьому світові сутність російських військових злочинців, які з перших днів повномасштабного вторгнення знищували мирне населення України. Знаковими стали й кадри зруйнованої багатоповерхівки на тлі простріленого символу українського патріотизму та боротьби за свободу — пам’ятника Тарасові Шевченку.

“Так сталося, що основна частина вибуху припала на середину, де ми жили, і наш під’їзд зруйнований. Люди там загинули цілими сім’ями, із дітьми. Деяких навіть не знайшли. Дуже страшно”, — каже Ірина Даниленко.

Ірину, як і багатьох інших мешканців Бородянки, врятувало лише те, що вона у перші дні вторгнення, не замислюючись, виїхала із селища. Бородянка стала кісткою у горлі для російських окупантів. Коли ворог проривався до Києва, цей населений пункт опинився на основному шляху до столиці.

“Колони Бородянкою вже йшли, йшли дуже часто, тому ми намагалися переїхати… на центральну вулицю, поки не йшли колони. У ці проміжки ми проїжджали, брали людей. Людей брали багато, люди сідали й у багажники, по 5-6-7 осіб, діти, жінки, всі, хто в машину залазив, усіх забирали”, — згадує директор Бородянської дитячо-юнацької спортивної школи Володимир Шома.

Пізніше евакуація мирного населення стала практично неможливою. Свою кровожерливість російські солдати демонстрували хаотичним обстрілом житлових будинків, тортурами та вбивствами мирного населення. За офіційними даними, у селищі знайшли 41 загиблого під завалами будинків, понад 300 загиблих —- у похованнях, зроблених місцевими жителями.

“У підвалах ще люди, їх почали діставати, але російські загарбники з автоматів почали по ДСНСникам стріляти”, — пригадує мешканка Бородянки Валентина.

Однак мрія Путіна про “бліцкриг” була провалена російськими солдатами наприкінці березня минулого року. Українське угруповання розгромило російську армію на Київщині. Уже 1 квітня 2022 року Бородянка повернулася під контроль України.

“Ми не вірили, що буде окупація, проте що буде деокупація — це однозначно. Ми навіть коли були у Загальцях, проїжджали наші війська, танки йшли, БМП — сльози на очах, коли їх зустрічаєш, розумієш, що ми переможемо”, — говорить Володимир Шома.

Одразу після деокупації весь світ побачив, що несе в собі “русский мир”, а українська влада спільно з Міжнародним кримінальним судом почали розслідувати злочини російської армії у Бородянці. Сьогодні селище повертається до звичайного життя.

“Ми відновили електропостачання, газопостачання, водопостачання, каналізаційні мережі. Ми відновили дахи на будинках, це 53 дахи на багатоквартирних будинках, вставили на території громади 30 тис. кв. м вікон. У нас зруйновано, повністю знищено у місті 52 будинки. Потребують капітального ремонту 360 будинків. Майже 700 будинків загалом потребують відновлення”, — повідомив в.о. селищного голови Бородянки Георгій Єрко.

Тих мешканців, хто залишився без даху над головою, тимчасово розселили до модульних будинків, якими допомогли міжнародні партнери. Попри те, що Україна все ще бореться із російським агресором, українська влада вже розв’язує питання розселення людей.

“Видача ваучерів на придбання житла, що дозволяє людям за рахунок ваучерів відновити своє житло самостійно. Але ми також зараз розглядаємо питання щодо закупівлі матеріалів, залучення благодійних фондів на відновлення житла. Роботи ці не припиняються. Вони тривають”, — запевнив Георгій Єрко.

Незважаючи на постійну загрозу життю з боку російського агресора, українці у Бородянці, як і у всій країні, показують стійкість та впевненість у перемозі.

Читайте також: “Наткнувшись на тотальний опір українських захисників, здаються в полон”: як вистояв Чернігів (ВІДЕО)

Прямий ефір