Удари по російському тилу та повернення окупованих територій: як ЗСУ використовуватимуть “розумні бомби” із США — огляд від експертів

Бомба GLSDB. Фото: mil.in.ua

До нового пакета військової допомоги Україні від США на суму 2,2 млрд доларів увійшли ракети GLSDB з радіусом дії 150 км. Це найбільш далекобійні снаряди з усіх, що коли-небудь передавали Україні західні союзники.

Боєприпас GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb, бомба малого діаметру наземного запуску, — ред.) являє собою високоточну авіабомбу, що планує, з “крилами”, яка запускається із землі ракетою. Створенням GLSDB спільно займалися американська корпорація Boeing і шведська компанія SAAB. Боєприпаси перебувають у розробці з 2019 року.

Снаряди запускаються за допомогою наземних комплексів такого ж типу, як HIMARS (“Хаймарс”), які виводять її на достатню висоту. Як повідомляє Politico, ці боєприпаси не сумісні з установками HIMARS, які зараз є на озброєнні української армії, тому потрібні нові системи запуску.

За інформацією Bloomberg, для перших поставок знадобиться близько дев’яти місяців після того, як США укладуть відповідну угоду. У виданні Defense News зазначають, що, згідно з аналітикою Фонду захисту демократії, Україна може отримати в рамках першої поставки дві пускові установки та 24 одиниці зброї.

Для поставок снарядів GLSDB в американської влади є, по суті, одна умова: щоб ця зброя не застосовувалася по території Російської Федерації. Такі гарантії надав публічно міністр оборони України Олексій Резніков.

“Україна готова надати будь-які гарантії, що ваша зброя не буде використана для ударів по території Росії. У нас є багато об’єктів на тимчасово окупованій українській землі, і ми готові узгоджувати вибір цілей із нашими партнерами”, — запевнив Резніков.

У самому Пентагоні запевнили, що необхідності в узгодженнях немає, а цілі для “розумних бомб” обиратиме військове керівництво України.

“Ми надамо Україні GLSDB. Це дає їм можливість завдавати удару на великі відстані, що, знову ж таки, дасть їм змогу проводити операції із захисту своєї країни та повернути свою суверенну територію в тих районах, де її окупувала Росія. Коли справа доходить до українських операцій, то очевидно, що це їхнє рішення. Їм вирішувати. Ми надаємо їм можливості, які дозволять бути ефективними на полі бою”, — зазначив прессекретар Пентагону Патрік Райдер.

Читайте також: “Розумні бомби” з Америки: коли Київ отримає далекобійні ракети і яку ціль вибере — відповіді Мацуки

Для чого Україні потрібні керовані ракети GLSD? Як зможе вплинути на перебіг війни використання українською армією цього виду боєприпасів? Коли Україна отримає “розумні бомби”? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун;
  • військовий аналітик Олексій Гетьман;
  • військовий експерт, член експертної ради Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Іван Якубець;
  • генерал-лейтенант запасу, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України” Ігор Романенко;
  • військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Віктор Ягун: Використання GLSDB допоможе взяти під контроль майже всю окуповану територію України

— Це озброєння нам необхідне для того, щоб ми збільшили кілометраж (дальності польотів, — ред.). Як досягти знищення логістичних ланцюжків штабів і опорних пунктів? Росія останнім часом, отримавши больовий шок від наших “Хаймарсів”, використовує зовсім іншу тактику, і основна логістична робота проводиться за 90 кілометрів від передової.

І якщо ми справді зможемо збільшувати відстань для знищення противника на плюс ще 60-70 кілометрів до 150-ти, це дасть нам змогу не тільки повністю розірвати всю логістичну систему російських військ, а й діставати безпосередньо до так званих центрів ухвалення рішення безпосередньо на полі бою.

Тому що вони і командування своє відсунули від передової, і для них дуже критична відстань 100 кілометрів.

Якщо під час підготовки до чергового наступу, який вони активно готують, будуть підвозити боєприпаси та особовий склад, то 100 кілометрів — це дуже велика відстань, тому що вони не можуть користуватися залізницею, а автомобільний транспорт просто фізично не встигатиме встигати поповнювати запаси передових військ. І таким чином, ми фактично повністю зупиняємо забезпечення окупантів.

Крім цього, ми беремо під контроль усю окуповану територію України, крім частково Криму. Тепер безпека сухопутного коридору до Криму під дуже великим сумнівом. І вони його просто не зможуть не тільки не втримати, а й використовувати, що для них теж критично.

Тому вся мета цієї так званої “спецоперації” просто пропадає. Їм треба або наступати й відсувати українські війська з нашої території, або йти з України й приймати якісь інші рішення.

Олексій Гетьман: Якщо штаби армії РФ відступлять на 300-400 км, це паралізує російські війська

— GLSDB — це не крилата ракета, а керований снаряд, у нього не крила, а стабілізатори. Вони потрібні для того, щоб ракета не крутилася в повітрі і летіла рівно. Дальність, на яку вони можуть стріляти: якщо взяти циркуль і намалювати на карті коло, то з тієї території, звідки ми можемо їх запускати — якщо ми говоримо про південь України — вони можуть діставати до узбережжя Азовського моря.

За великим рахунком, усе угруповання ворога, яке перебуває на лівому березі Дніпра біля Херсона, може більш активно обстрілюватися аж до узбережжя Азовського моря. Це означає, що ми будемо тримати під вогневим контролем усе це угруповання…

Наскільки це буде нам корисно? Коли ми отримали гармати, які можуть стріляти на 70 кілометрів, їм (росіянам, — ред.) довелося перенести не тільки свої склади, логістичні центри, а й штаби на відстань понад 100 кілометрів. Зараз, вочевидь, вони будуть переносити їх на відстань не менше 150 кілометрів.

Тому що ми можемо вражати не тільки бази і якісь центри зосередження військ, а й штаби, а в них штабні люди чомусь полюбляють перебувати далеко від лінії фронту, поза досяжністю нашої артилерії й наших далекобійних знарядь.

Якщо ми все ж таки отримаємо ATACMS (балістичні ракети класу “земля — земля”, — ред.), і будемо стріляти хоча б на 300 кілометрів, то армії РФ доведеться відтягнути свої штаби на 350-400 кілометрів. Цілком можливо, що на наступному “Рамштайні” 14 лютого це рішення буде ухвалено.

Що це означає? Вони не просто будуть далеко перебувати — на такій відстані керувати військами на лінії фронту практично неможливо. Якщо нам вдасться відсунути їхні центри управління на такі відстані від лінії фронту, це, по суті, паралізує їхні війська.

Іван Якубець: Що глибше в тил битимуть ЗСУ, то далі окупанти відводитимуть свої склади

— Надання Україні ракет GLSDB може вплинути на потенціал російсько-окупаційної армії точно так само, як вплинули “Хаймарси”. Це абсолютно однотипні за дальністю ураження противника засоби збройної боротьби. Якщо “Хаймарси” дозволили завдати ураження до 75 кілометрів, то ці ракети завдаватимуть ударів по тилу противника на 150 кілометрів, тобто вдвічі більше.

Це давно вже було потрібно нам мати, бо після того, як ми почали активно використовувати “Хаймарси”, росіяни почали виводити свої склади, командні пункти та інші засоби логістичного забезпечення на більш далекі відстані, щоб “Хаймарси” їх не діставали.

Тому зараз у них усі більш-менш великі військові запаси перебувають за лінією дальності 80 кілометрів, які ми дістати, загалом, не можемо. Це можливо, якщо завдати удару авіацією, але при цьому можуть постраждати наші літаки.

Ці ракети вдвічі далі б’ють у глибину оборони противника. Таким чином, ми будемо зараз досягати тих складів боєприпасів, матеріально-технічного забезпечення та інших пунктів поповнення, які вони вивели з оперативно-тактичної зони (70-80 км) в оперативну зону (150 км). Тобто це від 80 кілометрів і глибше в тил противника.

Чим більше будемо їх діставати на цій глибині, тим далі вони будуть відводити свої вузли, скупчення боєприпасів, матеріальних засобів тощо.

У США є певна кількість цих GLSDB, тому вони можуть дати зі свого арсеналу. А щодо збільшення поставок до такого масштабу як, наприклад, снаряди для “Хаймарсів”, то важко сказати, скільки потрібно буде їм часу, щоб розв’язати це питання.

Але знаючи, як працює американська промисловість і взагалі керованість процесами в цій державі, можна сказати, що це займе не більше ніж місяць. Мається на увазі нарощування, а постачання — я дуже сподіваюся, що вони (ракети GLSDB, — ред.) уже надходять в Україну в якихось масштабах.

Ігор Романенко: Ракети GLSDB українській армії потрібні зараз

— Нам необхідна зброя, яка б могла [вражати ціль], звісно, краще на відстані кілька сотень кілометрів, але хоча б на 150 км. Ось цю зброю, причому в досить високоточному і порівняно дешевому варіанті, планують нам поставляти американці. Чому дешевше? Тому що використовується ракета, яка викидатиме плановану бомбу.

Це все підходить до пускових установок як HIMARS, так і MLRS (Multiple Launch Rocket System, американська реактивна система залпового вогню (РСЗВ), — ред.). І ракета, і планована бомба GBU-39 є у великих кількостях. І це бомби малого діаметра, що запускаються з наземної установки, дальність застосування яких становить 150 кілометрів.

На відміну від балістичної траєкторії реактивних снарядів, які використовують РСЗВ HIMARS і MLRС, ця ракета може викидати бомбу в певну точку, наприклад, вперед. І після цього розвертатися і бити за спину, вправо або вліво. Тобто вона може здійснювати такого роду маневри.

Це нові можливості без лазерного наведення, яке теж може встановлюватися на бомбі, але тоді потрібно здійснювати підсвічування або з безпілотника, або з літака. У цьому випадку буде ще більш точне наведення.

Звісно, ця ракета нам із такою бомбою потрібна зараз, але виробництво цих боєприпасів субсидуватимуть за програмою, яка передбачає передачу цього замовлення підприємствам, які випускатимуть ці ракети. Тобто це не зі складів чи з озброєння армії США, чи Швеції, наприклад, а їх мають виготовити підприємства, а на це потрібен час.

І все це буде розгортатися не швидко і не одразу у великих кількостях — те й інше для нас дуже важливо. Все це необхідно вже зараз, і необхідно масовано.

Іван Ступак: Керовані ракети можуть накрити російські бойові склади в глибокому тилу

— Було анонсовано постачання ракет для України з радіусом дії на 150 км. У нас уже є на 70 км, тепер будуть на 150 км. Я впевнений, що ці ракети відіграють велику роль у війні до приходу танків, тому що російська сторона максимально відтягнула свої склади та логістичні комплекси від лінії розмежування — на 100-120 км. Тобто ми зараз не можемо до них дотягнутися фізично.

Коли з’являться ці ракети, ми зможемо діставати далекі склади. Це дуже точні ракети, вони вміють облітати перешкоди, гори, терикони й вражати супротивників, які знаходяться на зворотному боці.

Коли будуть ці ракети, ми зможемо покривати всю окуповану територію України.

У нас уже не буде проблем із влучанням у якісь об’єкти, навіть якщо вони стоятимуть просто на кордоні Луганської області та Росії, дістанемо навіть до Джанкоя. Тобто це дійсно сильна перевага, яка покаже себе на полі бою.

Питання в тому, чому [ракети надійдуть в Україну] не раніше осені? Тобто виходить, що нарівні практично з танками Abrams можуть з’явитися ці ракети? Що в них такого екстравагантного: з них потрібно щось знімати або прибирати, є якесь ноу-хау або якась американська військова таємниця? Я до кінця не розумію.

Цілком можливо, що там частина якоїсь інформаційної війни. Коли говорять про танки “Абрамс”, то там потрібно зняти броню з низькозбагаченого урану, тому що це є ноу-хау Америки. Вони бояться потрапляння цієї технології до рук Росії. З приводу літаків точно такі самі переживання: є багато електроніки, є багато технологічних систем, які не повинні потрапити до рук противника.

А тут ракета. Ти запустив ракету, вона полетіла, влучила в ціль. Це як ракета до HIMARS, до цих систем 270-м. Усе те саме, тільки радіус дії трохи більший. І крильця є в цієї ракети.

У принципі, нічого такого екстраординарного в цьому не бачу. Тому дочекаймося офіційного підтвердження або спростування, і тоді будемо говорити.

Читайте також: Вогневий контроль до Азовського моря: вплив GLSDB на лівобережне угруповання ворога спрогнозував експерт

Прямий ефір