У світі побоюються, що РФ зірве своїми провокаціями експорт зерна з України — Мартишев

Після відновлення експорту зерна з України ціни на нього не надто знижуються, тому що ринок не довіряє країні-агресору РФ. Про це розповів аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев в ефірі марафону “FREEДОМ” на телеканалі UA.

Експерт уточнив, що по “зерновому коридору” уже вийшли дев’ять суден, на яких вивезено близько 400 тисяч тонн зернових. Але не все так гладко.

“Ціни на зерно у світі не особливо знижуються — ринок налаштований песимістично щодо відновлення експорту з України. Інтенсивність контрактів на новий урожай теж не висока. Це означає, що імпортери, які зазвичай закуповують у нас зерно, очікують на провокації з російської сторони”, — підкреслив він.

Речник зазначив, що врожай кукурудзи як в Україні, так і в усьому світі ще не зібраний. Водночас існують кліматичні ризики у США та Європі, які можуть призвести до меншої кількості врожаю.

“Це означає, що ціни на кукурудзу та інші кормові культури будуть високими. Потрібно враховувати, що Україна — це основний постачальник кукурудзи в Чорноморському регіоні до Південної Європи та Північної Африки. США не можуть запропонувати кукурудзу дешевше за українську. Тому що нам везти її ближче і ціна нижча, у тому числі за рахунок ослабленої гривні. Тому Європа зацікавлена ​​в українській кукурудзі”, — зазначив аналітик.

Мартишев сказав, що раніше було незрозуміло, з яких причин Росія підписала угоду з Туреччиною та ООН щодо розблокування українських портів, адже це є суттєвою підтримкою української економіки.

“Путін і Ердоган, мабуть, домовилися щодо переділу сфер впливу в Сирії. Туреччина не проявлятиме активності в Сирії, відповідно, Росія не збільшуватиме контингент своїх військ там і зможе більше перекинути на український фронт. Також Анкара купуватиме російський газ за рублі, у країні будується російська атомна станція. Туреччина веде змішану політику. З одного боку, вона підтримує Україну та співпрацює з ЄС, з іншого — заграє з Росією. Це говорить про те, що для росіян може бути економічно доцільно не порушувати зернову угоду”, — наголосив він.

Крім того, якщо зернові коридори будуть порушені, це вплине на торгівлю російським зерном.

“Необхідно враховувати, що ось цього року в Росії аномально високий урожай пшениці — понад 90 мільйонів тонн — це історичний рекорд. Відповідно, якщо зернові коридори для українського експорту будуть порушені, це вплине на вартість перевезень російського зерна, і аграрії РФ, як і бюджет їхньої країни, отримають менше грошей”, — підсумував Мартишев.

Як повідомлялося, Україна за підтримки Туреччини та Генсекретаря ООН Антоніу Гуттереша домовилася із РФ про сприяння безпечному судноплавству для експорту зерна, супутніх продуктів харчування та добрив (у тому числі аміаку) з морських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний” протягом 120 днів з можливістю продовження цього терміну.

Читайте також:

Збір урожаю-2022 та робота “зернового коридору” — подробиці

Окупанти погрожують підірвати Запорізьку АЕС, щоб стримати контрнаступ ЗСУ — Жданов

Подоляк: “Залізна завіса” — це плата росіян, які знущаються з цивілізованого світу

Прямий ефір