Подоляк: “Залізна завіса” — це плата росіян, які знущаються з цивілізованого світу

Михайло Подоляк. Фото: Офіс президента

Росіян потрібно позбавити можливості їздити до Європи. І заборона на видачу шенгенських віз цьому лише сприятиме. Потрібно нарешті опустити “залізну завісу” та відгородити цивілізовану Європу від РФ, вважає радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк в ефірі телемарафону “FreeДОМ”.

— Напередодні президент Володимир Зеленський запропонував країнам Заходу припинити в’їзд громадянам Росії на свої території. Сьогодні вже в ЄС почали обговорювати цю пропозицію. Можливо, наразі вже відомо, які країни потенційно готові підтримати цю ініціативу?

— Практично всі країни, які знають, що таке Росія, готові підтримати ініціативу. Це насамперед країни Східної Європи, безумовно, це країни Балтії, Польща. Тобто практично всі країни, які так чи інакше стикалися із проявами легендарного великоруського шовінізму. Ця ініціатива не на порожньому місці виникла, безумовно. Росія масштабно вторглася на територію суверенної держави, абсолютно невмотивовано. Поки російські війська продовжують бомбардувати крилатими ракетами наші міста, опитування ВЦВГД показало, 80% населення РФ аплодують у долоні, у захваті. І ось ці 80% людей справді напружують усю Європу. А Європа платить за війну високу ціну зниженням рівня життя та грошима, які йдуть на допомогу Україні, і озброєнням, і так далі, і приймають наших біженців у повному обсязі. Україна платить, ви самі чудово розумієте, яку ціну — життям наших людей. А тим часом 80% продовжують плескати й вимагати: “Давайте ще вб’ємо українців. Давайте ще заллємо брудом Європу”.

Зрештою, колись мала зіграти зворотна реакція. Потрібно таких людей ставити на місце, показувати їм, що за все треба платити. Ці люди повинні залишатися жити у своєму трудовому таборі, де вони перебувають. Вони повинні жити у злиднях, вони мають щодня бачити свої сталінські та хрущовські будинки, і бачити, в якому вони жаху живуть. Це чудова, на мій погляд, ініціатива саме для 80% потворних людей, які жодного відношення до цивілізації не мають. Адже вони хочуть ображати цивілізацію, хочуть її атакувати, але користуватися обов’язково всіма її благами тощо.

— Тобто Ви повністю підтримуєте ідею ізоляції Росії?

— Нагадаю заяву Володимира Путіна, який погрожував перетворити все на ядерний попіл, якщо не існуватиме Росії. Тобто Росія настільки сьогодні антилюдська, що нарешті це починають розуміти інші країни. “Залізну завісу” буде опущено обов’язково. Я про неї говорю вже три-чотири місяці. Світ повинен від неї ізолюватися, доки не пройдуть відповідні медичні та терапевтичні процедури на території Росії.

— Що зараз відбувається навколо Запорізької АЕС?

— Росія зайшла на територію Запорізької АЕС й тривалий час намагалася перевернути формат передачі електрики. Для них станція потрібна лише для того, щоб знеструмити південь України й водночас передати всю електроенергію до Криму. Росія дурна і ніколи не прораховує наслідки своїх кроків. Тому що Крим комунікаційно пов’язаний лише з Україною. Жодних зв’язків з РФ у нього немає. Звісно, ​​забезпечити його питною водою, електрикою та рештою неможливо без України. Вкрасти електрику у них тривалий час не виходило. А тепер, коли вони бачать ефективну роботу тих самих HIMERS по тиловому забезпеченню, розуміють, що утримати АЕС вони швидше за все не зможуть. Вони почали протягом останніх двох тижнів мінувати територію АЕС, а також завозити до виробничих приміщень електростанції важку техніку. Тобто вони облаштовують там склади. Крім цього, з території АЕС вони щоночі обстрілюють Нікополь та інші міста Дніпропетровської області, провокуючи удари у відповідь. Тобто це спроба просто істерично показати, що вони готові знищувати все, що не йде за їхнім планом.

— Якою може бути деокупація Запорізької АЕС з огляду на величезну кількість боєприпасів та, можливо, мін на її території?

— Є кілька сценаріїв. Росіяни не оперують логікою і їх дії непередбачувані саме тому, що вони діють хаотично та без оцінки вхідної інформації. Тобто вони роблять все максимально неправильно та максимально неповноцінно, насамперед для себе. Перший варіант: починати передавати АЕС українській команді, яка зможе навести там порядок та відновити безпеку захисних контурів станції. Другий варіант — спільне тимчасове управління. Тобто може допомогти контингент третіх країн під егідою ООН, під контролем МАГАТЕ, яка може стежити за ситуацією на станції. У будь-якому випадку, щойно розпочнеться деблокада сусідніх територій, ці хлопці зроблять “жест доброї волі” і залишать станцію, як вони залишили острів Зміїний.

— Наразі найобговорюваніша тема — це вибухи на військовому аеродромі в Криму в районі Сак. Люди спішно покидають окупований острів. Бояться, що воєнні дії розпочнуться і там. Але примітно, що Кремль не звинувачує Україну в цих ударах по летовищу. Про що це каже? Адже це справді могло б росіянам ще більше розв’язати руки, хоча куди вже більше?

— Російська Федерація використовує сьогодні весь арсенал зброї, зокрема, важкої зброї на території України. Тому я не зовсім розумію, що можна ще їм розв’язати, окрім застосування ядерної зброї. У Кремлі чудово розуміють, що Крим є українською територією України. Тому юрисдикція Російської Федерації у міжнародному праві на територію Криму не поширюється. Будь-які дії, які там відбуватимуться, світом трактуватимуться як елементи оборонної війни. Інтенсивність та масштаб війни, яку Російська Федерація нав’язала Україні, вказувала на те, що практично на всій лінії фронту відбуватимуться бойові дії, зокрема, в Криму.

Дуже важливо, що всі ці події лише розпочинаються. Чому? Тому що зворотна реакція вже запущена. З одного боку, ми ефективно та креативно воюємо. З іншого боку, на півострові, на територіях, які тимчасово окуповані російською армією, всі ставляться до них, як до окупантів. Відповідно, протестні настрої починають масштабно виявлятися. Люди не хочуть жити під окупантами. Хоч би що російська пропаганда говорила, ніхто не хоче жити під окупантами. Крим починає розуміти, що ціна оплати за таку масштабну війну, за такі масштабні воєнні злочини й такі масштабні вбивства буде надзвичайно високою. І тому їм це так само, як зі Зміїного, необхідно зробити “жест доброї волі”. Усі, хто хочуть, умовно кажучи, не опинитися на передньому краї бойових зіткнень, мають залишити сьогодні всі окуповані території України. Я говорю про росіян, які переїхали жити в крадені квартири Криму.

— Путін не поїде на Генасамблею ООН, яка пройде через місяць у Нью-Йорку, і по відеозв’язку теж не виступатиме. І що ж там чекає на міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, який поїде представляти його?

— Він сьогодні перебуває в замкнутому ілюзорному просторі, який дозволяє йому почуватися володарем світу, який має право наказати бомбити Київ чи ще щось. Але насправді, коли він потрапляє у простір вільних людей, відчуває енергетику зневаги. А він до цього дуже чутливий на відміну від Лаврова, який є абсолютно нечутливою людиною. Він досить примітивний і передбачуваний у своїх міркуваннях.

Росія є маніакально небезпечною. Вона має суїцидальні нахили, тому що все, що робить Путін зараз, на мій погляд, це справді план самогубства сучасної російської державності. Проте світ ухвалив для себе певне рішення, і я думаю, що ці рішення будуть доведені до кінця. Росія перестане існувати. Так, це буде тяжко. У нас йтиме війна ще якийсь час. Але жодних проросійських лобі у такому обсязі, як було раніше, не буде. Буде ухвалено рішення довести війну до кінця та закінчити її на умовах України.

Голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський в ефірі марафону “FREEДОМ” на телеканалі UA роз’яснив, чого очікувати мешканцям країн ЄС через відмову від російських енергоносіїв. Він наголосив, що на всіх нас зараз лежить історична відповідальність за майбутнє Землі та ті кліматичні зміни, які вже відбуваються.

Читайте також: У Маріуполі запустили масову рекламу для вербування людей до армії окупантів — Андрющенко

Прямий ефір