Те, що Росія робить на ЗАЕС, незбагненно, її має бути покарано, — експерт про санкції проти “Росатому”

Ілюстративне фото: bloomberg.com

Весь світ має бути зацікавлений у санкціях проти “Росатому”, позаяк Росія порушила всі можливі правила та конвенції у сфері ядерної безпеки. Про це сказав доктор політичних наук, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Ігор Петренко, коментуючи в ефірі телеканалу FREEДОМ заяву президента України Володимира Зеленського про те, що Росія не може бути сумлінним учасником будь-яких угод в атомній галузі.

Президент України сказав про це після чергового російського обстрілу, внаслідок якого вже не вперше було знеструмлено Запорізьку атомну електростанцію. На думку Петренка, одні лише дії Росії на ЗАЕС вимагають покарання.

“Я думаю, що всі країни в цьому зацікавлені, оскільки справді РФ порушує всі можливі конвенції, всі можливі правила, те, що вона робить на ЗАЕС, це просто незбагненно, і вона має бути покарана. Україна з перших днів окупації Чорнобильської електростанції, Зони відчуження, Запорізької атомної електростанції постійно порушує питання щодо запровадження санкцій проти “Росатому”, — наголосив гість ефіру.

Він зазначив, що санкції необхідні як мінімум із двох причин. По-перше, “Росатом” приносить Росії гроші для продовження війни, по-друге, це важіль тиску РФ на країни, в яких вона реалізує свої ядерні проєкти. Їх на сьогодні не менше ніж 12.

“Тому вони тиснуть на різні країни. Той самий Єгипет, та сама Угорщина та багато інших шантажують і фактично схиляють до певних рішень”, — коментує доктор політичних наук.

На його думку, Україна зробила позитивний крок, запровадивши санкції проти чиновників “Росатому”, проте потрібні глобальні санкції проти самої компанії. Щодо українських дій у цьому напрямку, на думку Петренка, це мають бути приклади щодо диверсифікації постачання ядерного палива.

“Є альтернативи. Україна — добрий приклад того, як можна шукати альтернативи у цій сфері. У нас вже є підписаний контракт із Westinghouse… Та ж Болгарія — це теж гарний приклад. Вони відмовилися від співпраці з “Росатомом”, — коментує гість ефіру.

Він також наголосив, що Україна зацікавлена у вичавлюванні Росії із усіх сфер, зокрема атомної енергетики. Тим більше, що визнання такої енергетики зеленою відкриває нові перспективи для України.

“Україна має шанси бути постачальником атомної електроенергії. І це теж хороша підмога нашій енергетичній незалежності та, скажімо, зароблянню грошей. Уже треба про це думати, і вже потрібно залучати інвесторів саме у цю сферу”, — зазначив Ігор Петренко, акцентувавши, що у цьому мають бути зацікавлені й партнери України.

Читайте також: Російські окупанти продовжують шантажувати світову спільноту ядерною загрозою на Запорізькій АЕС, — Литвинський

Прямий ефір