“Росіяни поки що почуваються безкарними”: на відповідальності за депортацію українських дітей акцентували в УГСПЛ

Акція в Німеччині на захист українських дітей. Фото: gettyimages.com

Важливо документувати всі відомості щодо депортації Росією українських дітей, щоб надалі всі причетні до цього воєнного злочину особи понесли покарання. На цьому сьогодні, 28 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ акцентував виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.

“Коли стояло питання про переміщення українських дітей до Білорусі у 2022 і 2023 роках, щодо Білорусі було виставлено претензію і звинувачення в тому, що вони сприяють викраденню українських дітей. Їх було заявлено як співучасників цього злочину. Це був дуже серйозний крок, який на міжнародному рівні порушив питання про необхідність проведення розслідування, встановлення, яку роль відігравав чи не відігравав той самий Лукашенко або інші особи. У цій історії брали участь навіть представники білоруського Червоного Хреста, і вони поплатилися за це”, — нагадав правозахисник.

Павліченко наголосив: при цьому росіяни відчувають себе безкарними, хоча вони роблять кроки, які прирівнюються до вчинення фактично воєнних злочинів.

“Наразі вони відчувають себе безкарними, й думають, що так триватиме й надалі. Але коли настане період відповідальності, то тоді буде важливо мати всю інформацію про те, коли відбувалися такі переміщення, хто брав у них участь, яка була роль кожного”, — сказав він.

Україна веде фіксацію всіх цих процесів та їхніх учасників, зокрема, на базі Офісу генерального прокурора.

“На базі Офісу є департамент воєнних злочинів, у якому є підрозділ зі злочинів щодо дітей. І такі злочини вони фіксують дуже ретельно. Збирається максимально вся доступна інформація з персональними даними осіб, які можуть бути притягнуті до відповідальності за вчинення саме злочинів”, — деталізував експерт.

Читайте також: Як держави допомагають повертати українських дітей із Росії, розповів Павліченко

Зазначимо, що Росія знову готує вивезення дітей з тимчасово окупованих територій України під виглядом “оздоровлення”. Про це повідомили в Центрі національного опору. За його даними, у санаторії Санкт-Петербурга планують прийняти 2480 дітей і 150 педагогів окупаційної адміністрації. Найчастіше таке вивезення маленьких українців організовують без дозволу батьків або ж отримують його за допомогою тиску. Замість оздоровлення для дітей проводять пропагандистські заходи.


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір